Micro-Cap

  12:00aktualizováno  2. listopadu 6:31
Program Micro-Cap slouží k simulaci elektrických obvodů s analogovým, digitálním nebo smíšeným zapojením. Testované obvody se vytváří nakreslením jejich schémat. Češtinu jsem nyní připravil i pro verzi Micro-Cap 9.0.2.0.

Micro-Cap - větší obrázek z programu

Micro-Cap 9

Nová verze programu Micro-Cap 9.0.2.0 dále vylepšuje své možnosti při zachování minulých výborných vlastností. Nejvíce se mi líbí možnost vkládání posuvníku pro změnu parametrů součástek přímo do schématu při simulacích. Jejich změnou se dá pohodlně odzkoušet vliv změn na práci obvodu. Změnil se i způsob distribuce programu. Je již připraven pro cizojazyčné lokalizace. Obsahuje soubor knihovny, ve kterém je většina textů a pro lokalizaci stačí vytvořit jen jeho národní verzi. Po rozbalení překladového archivu do adresáře programu se zde objeví nový soubor MC9democz.dll a v nabídce jazyků v předvolbách (Options/Preferences/International Setting) přibude jako další dostupný jazyk čeština. Po jejím navolení a restartu programu bude většina textů česká, automatické nastavení češtiny bohužel nefunguje. Možná, že po přejmenování lokalizačního souboru by byl použitelný i pro plnou verzi, ale to jsem neověřoval. Nad rámec oficiální lokalizace obsahuje archiv i překlad dalších souborů, jako jsou návody dne, průběžná nápověda chybových hlášení (kterými se přepíší původní soubory) a odinstalační program. Oficiální lokalizační soubor neobsahuje všechny texty. Značná část popisů zůstává v angličtině. Pokud chcete mít program přeložen více, spouštějte jej souborem mc9democz.exe, který je součástí archivu a bude rozbalen do adresáře programu. Nastavení zůstávají zachována, pouze při přepnutí na jiný jazyk, zůstanou změny ze souboru mc9democz.exe stále v češtině, proto se tento soubor hodí jen pro použití s českým překladem. Rovněž se také vystavujete nebezpečí, že překladatel z přílišné horlivosti přeložil nějaké slovo, které se používá současně jako identifikátor a způsobil tak nefunkčnost části programu. Snažil jsem se tomu vyhnout a při testování vše fungovalo, ale zaručit to nemohu. To je také důvod, proč některá slova v českém textu zůstávají zcela nelogicky anglická. Naštěstí se lze kdykoliv vrátit do oficiální lokalizace spuštěním programu z původního souboru mc9demo.exe. Pro plné využití překladu je třeba provést ještě drobnou úpravu, která je popsána v souboru Cti.mne.
Upozornění: Protože anglická a česká verze používají jiné horké klávesy je demo programu (i když není přeloženo) upraveno tak aby bylo plně funkční při přepnutí do češtiny. Původní demo zase spolehlivě pracuje jen při navolené angličtině.

Popis programu

Program Micro-Cap slouží k simulaci elektrických obvodů s analogovým, digitálním nebo smíšeným zapojením. Testované obvody se vytváří nakreslením jejich schémat. Demoverze programu, jejíž český překlad si zde můžete stáhnout, je omezena na 50 součástek ve schématu. Je plně funkční, ale má silně omezenou jinak velmi bohatou součástkovou základnu, možnosti použití pracovních funkcí, krokování součástek a optimalizaci. I přesto ji může amatérský zájemce dobře využít. Předností programu je možnost snadného vytváření pasivních i aktivních filtrů, v demo verzi omezena jen na filtry do 3 řádu. Český překlad je dosti podrobný s důrazem na chybová hlášení. Je určen především pro amatéry, kteří se i v české verzi elektrických obvodů hůře orientují, natož pak v anglickém textu. Specialisté většinou překlad nepotřebují, některé formulace překladu u nich asi vyvolají úsměv pokud je nebudou rovnou považovat za zcela zcestné. Přeloženo je téměř vše mimo věci které unikly mé pozornosti nebo je z různých důvodů přeložit nešlo. To jsou především položky v oknech vlastností, které program zapisuje do souboru schématu jako identifikátory a při jejich přeložení by originální verze nerozuměla obvodu vytvořenému v české verzi a opačně česká verze by nerozuměla schématům z anglické verze. I v tomto případě je ale ve stavové řádce český popis činnosti, takže to příliš nevadí. V bublinkové nápovědě ikonek není použita diakritika, protože se mi nepodařilo přepnou zde používané písmo do kódové stránky češtiny.

Download češtiny do programu Micro-Cap 9.0.2.0 (3 144 kB)

Download opravného patche na češtinu do programu Micro-Cap 8.0.7.0. (37 kB)

Download češtiny (patch) do programu Micro-Cap 8.0.7.0. (353 kB)

Download češtiny (archiv) do programu Micro-Cap 8.0.7.0. (1 930 kB)

Download češtiny do programu Micro-Cap 7.0.6.0. (1 442 kB)

Domovská stránka výrobce programu, firmy Spectrum software.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

FastStone Capture

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Čeština k dispozici i...

UltraCompare

UltraCompare

Jde o program na porovnávání souborů, složek, jejich vzájemné slučování, rychlou editaci. Nyní čeština i do verze...

Najdete na iDNES.cz