Home Planet

  12:00aktualizováno  16. dubna 12:22
Freewareový program Home Planet je malé planetárium na obrazovce počítače. Pochází z minulého tisíciletí, to mu ale neubralo nic na kvalitách, naopak díky tomu má malé nároky na výkon počítače a zabírá vzhledem k novým astronomickým programům malý prostor.

Home Planet - větší obrázek z programu

Freewareový program Home Planet je malé planetárium na obrazovce počítače. Pochází z minulého tisíciletí, to mu ale neubralo nic na kvalitách, naopak díky tomu má malé nároky na výkon počítače a zabírá vzhledem k novým astronomickým programům malý prostor. Pro amatérské zájemce o hvězdnou oblohu bez dalekohledu nebo jen s malým přístrojem je plně dostačující. Každou část nebeské sféry si lze přiblížit ve virtuálním dalekohledu, nebo ji zobrazit jako pohled s horizontem. Animace umožňuje prohlížet změny konstelace hvězdných objektů v široké škále od minut do tisíciletí. Je možné také se podívat na Zemi z libovolného místa. Předností programu je zobrazení databází mnoha katalogových objektů od planet sluneční soustavy a jejich měsíců a umělých družic, přes meteorické roje po souhvězdí a objekty dalekého vesmíru. Tyto katalogové objekty jsou často doprovázeny jejich obrázkem a samozřejmě se lze z katalogu automaticky přenést do pohledu na příslušnou část oblohy.

Český překlad je tentokrát rozdělen na dvě části. V archivu HPcz1.zip je překlad vlastního programu a části databází z takzvané "little" verze programu. V HPcz2.zip je překlad rozšiřujících databází a několik obrázků doplňujících originální instalaci. Převod do češtiny se provede jako obvykle rozbalením archivu včetně cesty do adresáře s originální instalací a přepsáním původních souborů. Není na škodu původní soubory předen zazálohovat pro případ potíží s jinou verzí originální instalace. Tento překlad byl vyroben pro verzi 3.1, ale lze jej použít i na starší provedení verze 2.1. O úpravách pro jednotlivé verze se dočtete v souboru CtiMne.txt.

Originál si lze stáhnout ze stránek autora www.fourmilab.ch, kde jsou dostupné i podrobné pohledy na zemský povrch ve velkém rozlišení. Starší verze programu je i na CD-ROMu Knihovna firmy Špidla.

Přemysl Lukavský

Download češtiny do programu Home Planet (little) (714 kB)

Download češtiny do programu Home Planet (rozšíření) (1 900 kB)

Domovská stránka výrobce programu, Johna Walkera.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Wise Care 365

Wise Care 365

Program pre prácu so súbormi,diskami a registrami Windows. Slovenčina pre 4.84.466

HyperSnap

HyperSnap

HyperSnap je program pro vytváření snímků obrazovky. Čeština do verze 8.16.05

ACDSee Photo Studio

ACDSee Photo Studio

Opět vyšly nové verze programů od výrobce ACDSee, tentokrát pod názvem ACDSee Photo Studio. Já vám dnes přináším...

Najdete na iDNES.cz