Google Earth 3

  12:00aktualizováno  31. května 2007 2:52
Pokud si chcete zahrát na špióny podrobně zkoumající zemský povrch program Google Earth a dělá vám potíže angličtina, stáhněte si tento překlad.

Google Earth - větší obrázek z programu

Nové verze Google Earth 4.1 jsou již přeloženy do češtiny v základní instalaci. Lokalizace je velmi kvalitní a úplná, včetně českého instalátoru. V programu lze vyvolat i českou dokumentaci, jako je například nápověda realizovaná v uživatelské příručce, typy při spuštění nebo výukové lekce pro používání programu. Od května 2007 si lze verzi s češtinou stáhnout například z česky psaných stránek earth.google.com.

Google Earth 3

Program Google Earth je výborný prohlížeč zemského povrchu. Zemský glóbus pokrývá družicovými snímky povrchu Země. K jeho použití je třeba internetové spojení, protože si data stahuje ze serverů Google, ale současně je ukládá do paměti počítače a proto si již jednou zobrazený povrch lze znovu prohlížet i po odpojení ze sítě. Dívat na Zemi se můžete od výšky zhruba stacionární dráhy až po asi 10 km. K vybraným oblastem se lze spustit až na méně než 1 km. Při tomto přiblížení se dají rozlišit jednotlivé stromy, auta na silnicích, letadla na letištích nebo letadlových lodích nebo třeba i elektrická vedení velmi vysokého napětí. V maximálním rozlišení jsou zobrazena hlavní města a významné přírodní nebo technické pozoruhodnosti (například Niagarské vodopády, Velký kaňon nebo startovací rampy na mysu Canaveral). Nepochopil jsem, podle čeho se pásy s podrobným rozlišením vybírají, ale je jich dost. Na území bývalého Československa si takto můžeme prohlédnout kromě hlavních měst třeba i naši první jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Snímky nejsou zcela aktuální, obnovují se jen maximálně několikrát za rok, ale i přesto zobrazují poměrně věrnou tvář povrchu. Na snímky lze položit další vrstvy silnic, železnic, hotelů, golfových hřišť a mnoho dalších a vytvořit tak dosti podrobné mapy, které si můžete jako obrázky uložit na PC nebo je odeslat e-mailem. Většina vrstev pracuje na území USA, ale část působí celosvětově. Ze serverů Google si lze stáhnout i povrch Marsu, pokrýt jím globus a prohlížet si jej stejně jako Zemi. Nezapomeňte, že program je určen především pro Zem a proto je třeba v tomto případě vypnout vlastnosti charakteristické pro Zem (atmosféra, hranice států), protože by jinak byly zobrazovány i na Marsu. Program lze provozovat na zkoušku ve volně šířené verzi, která má omezené využití doplňkových funkcí (měření, použití GPS), ale kvalita zobrazení není omezena.

Český překlad není příliš dobrý, protože se mi nepodařila ve většině textu zprovoznit diakritiku a proto je použit text bez „hacku a carek“. Přeložena je většina nabídek a textů běžně se vyskytujících ve volně šířené verzi. Přeloženy nejsou názvy vrstev a některá slova, která se používají současně ke komunikaci se servery nebo s uloženými informacemi na vlastním PC, aby se tím nesnížila provozuschopnost programu. Překlad je uváděn ve dvou obsahově stejných verzích. Jednak jako krátký patch, který lze použít pouze na počeštění verze 3.0.0762 se souborem GoogleEarth.exe o velikosti 458 820 bajtů. Další možností je velký archivní balík, který obsahuje zkomprimované české verze souborů a lze jej použít i na jiné instalace Google Earth (pozor, převede i novější verzi na verzi 3.0) ale nelze vyloučit možnou neslučitelnost při velkém rozdílu verzí. Pro počeštění stačí spustit patch nebo rozbalit archiv včetně cesty do adresáře s nainstalovaným programem a přepsat existující soubory. Samozřejmě je vhodné originály si předem zazálohovat pro případ problémů s překladem (patch sám nabídne zálohování po svém spuštění).

Download češtiny (patch) do programu Google Earth 3.0.0762 (107 kB)

Download češtiny (univerzální) do programu Google Earth 3.x (4 256 kB)

Domovská stránka výrobce programu, firmy Google Inc..

Instalaci programu naleznete též na serveru Sosej.CZ.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

HyperSnap

HyperSnap

HyperSnap je program pro vytváření snímků obrazovky. Čeština do verze 8.16.05

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

FastStone Capture

FastStone Capture

Prohlížeč obrázků se základními editačními funkcemi a možností snadného vytváření screenshotů. Čeština k dispozici i...

Najdete na iDNES.cz