Odcházím...

  12:00aktualizováno  12:20
Na začátku byl elán a spousta energie, na konci je trpkost a mrzutost. Filip Rožánek opouští Češtiny.cz, tedy přesněji překladatelské aktivity.

Když jsem přemýšlel nad tím, jak sdělit čtenářům Češtin.cz, že už ode mne nemohou nic čekat, probíral jsem tisíce variant. Střídala se v nich nejrůznější klišé (sbohem tvá Máňa, třeba) s rozvitými větnými konstrukcemi, do nichž jsem se zamotával tak, že ani mně pak už nebylo jasné, co jsem jimi vlastně chtěl říct. Nakonec jsem pomyslně škrtnul můj oblíbený postup „Proč dělat věci jednoduše, když jdou řešit složitě“, a výjimečně budu stručný:

Z milionu různých důvodů už nebudou Češtiny.cz patřit do sféry mých aktivit.

Tak, a je to. V současné době spolupracuji s Češtinami.cz ve dvou rovinách: Jako autor seriálu o překládání, a jako tvůrce češtin. Součástí tvorby češtin je pak hosting subdomény nyx.cestiny.cz. Toto všechno poněkud drasticky utínám, protože v nejlepším se má přestat (a přece se žádným klišé nevyhnu).

Seriál o překládání v poslední době zamrznul na bodě, kdy umíte překládat programy levou zadní, a měli jsme pozvolna přejít ke hrám. Rád bych byl vaším průvodcem na této cestě, ale je mi líto, nejde to. Jedním z důvodů, proč v seriálu nebudu pokračovat, je totální znechucení z přístupu některých čtenářů, kteří se rozhodli na mé aktivitě vydělávat typicky českým způsobem: Stáhli už vydané díly seriálu, a prodávali je. Spor ohledně autorských práv se teprve rozbíhá, ale je téměř jisté, že dopadne jako vždy: Odloženo… Taková facka se těžko hojí – a já prostě nehodlám dávat dalším blbečkům šanci, aby vydělávali na cizí práci. Také proto další díly ruším, a nebudu je nikomu poskytovat. Zvažuji, zda nemám seriál stáhnout úplně, ziskuchtivých debilů je pořád dost.

Navíc se domnívám, že počáteční překladatelský boom, kdy se většina lidí do tvorby češtin vrhala s hurvínkovskými představami o válce, už odezněl. Po zjištění výše uvedené situace mi došel i humor, na který jsem v seriálu také kladl důraz – nechtěl jsem být strohým manuálem „na offsetu 3A4DB získáte řetězec s ID 123, který upravíte s výjimkou proměnných“. Objevila se řada méně či více zdařilých napodobitelů seriálu, jeden je např. na PC Světě. Jejich autorům přeji, aby se nemuseli potýkat s obdobnými problémy, jako jsem se potýkal já.

Vím, že pro dost začínajících překladatelů jsem byl určitým záchranným bodem, posledním světlem majáku – nespočetněkrát jsem v e-mailech četl, že Mrazík (Raptor, Rambousek, Polenka, et cetera, et cetera) ani neodpověděli, a jestli bych tedy nemohl poradit já, a snažil jsem se vždy odpovídat, vysvětlovat, vést krok za krokem. Odzkoušel jsem asi patnáct překladů, připomínkoval je, opravoval, ale jen málokdy byly tak strašné, abych je autorovi vrátil s dodatkem „Předělat, nebo zlikvidovat“.  Držel jsem se názoru, že každý nějak začíná, a může se zlepšit. I přes častý problém (překladatelé, dodržujte, proboha, standardní označení a klávesové zkratky) mě nenapadlo, abych něčí češtinu šmahem poslal do pekla jako amatérskou.

A podobně je to s mými češtinami. Nejpozději do konce října kompletně zruším stránku nyx.cestiny.cz. Mám vlastní doménu www.nyxmedia.cz, ale ta bude určena především jiným aktivitám. Češtiny již dále vytvářet nebudu, a nebudu ani poskytovat podporu pro ty stávající.

Češtiny jsou sice báječná volnočasová aktivita, ale už jednou jsem psal, že na chleba vám nevydělá (a ani bych to nechtěl). Mojí prioritou je v současné době studium a má práce. Volného času je málo, a já si vážím každé volné chvíle. Něco za oběť padnout muselo. Byly to Češtiny.cz.

Váš
Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

HyperSnap

HyperSnap

HyperSnap je program pro vytváření snímků obrazovky. Čeština do verze 8.16.05

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

Wise Care 365

Wise Care 365

Program pre prácu so súbormi,diskami a registrami Windows. Slovenčina pre 4.84.466

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR PROGRAMÁTOR CRM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz