Jeden odchod za druhým...

  12:00aktualizováno  6. října 11:16
V posledním týdnu určitě mnohé z vás překvapilo několik odchodů velmi známých osobností z herních web magazínů. Začalo to Doupě s Bonuswebem, ale odchod se nevyhnul ani Češtinám. Na místě by určitě byl i můj (ne, nebojte, odchod prozatím ne:-D) komentář..

P>Po právě probíhajících zemětřeseních na šéfredaktorských křeslech herních magazínů, tedy www.doupe.cz a především změna v BonusWebu.CZ, která se silně dotýká i nás, přichází i další oznámení o odchodu. Postupně bych se chtěl i já k těmto událostem vyjádřit, protože se otázky proč a co to bude znamenat v poslední době často oběvují ve vašich mailech.

Nejprve troška historie (ta nikdy neuškodí). Stránky s překlady do her vznilki již před několika lety, první pokusy o tvorbu takových stránek jsem činil v roce 1998, tehdy ještě s využitím volného prostoru na americkém serveru XOOM. Ani už nevím, jestli vůbec ještě funguje:-) Potíže byli především se zálohováním prostorů, protože se stávalo, že prostě selhalo diskové pole a vaše stránky byli najednou fuč:-) Rychlost taky nebyla závratná, ale to tehdy zase tolik nevadilo. Tehdy se člověk teprve seznamoval jak s překládáním, tak i s překladateli a rozsah nabízených překladů nebyl velký. Jedny z prvních překladů, co si tak pamatuji, byli překlady Civilizace či X Com serie od Wexe a k nim postupně přibývali další.
Postupně především díky nespolehlivosti serveru jsem byl nucen přejít na FreeWeb, který už si pamatuje určitě velká část lidí. Začíná docházet k velkému rozšíření počtu překladů i překladatelů a začíná se objevovat i plno přeložených prográmků. V té době začal vznikat i dnes již kolosální webový magazín BonusWeb, tehdy prezentovaný spíše jako společenský server. Přišla nabídka spolupráce právě od tohoto nově vzniklého subjektu, za nímž stál mladý, ambiciozní mladík, Zdeněk Polách, všeobecně spíše známý jako Vreco. Můžeme tedy s klidem ríci, že stránky Češtiny.CZ patřili a pořád patří k jedněm z prvních a silných tehdy dodatečných aktivit pod BonusWebem. Nemalou zásluhu na tom má i právě Vreco, pomáhal mi s kompletní přeorganizací stránek, s novým vzhledem, na němž se podílel i grafik BonusWebu, Upír, zaučoval mě do používání redakčního serveru Genesis a společně jsme vymýšleli různé vychytávky a novinky, které se postupem času objevovali. Byla zakoupena i doména cestiny.cz, aby se vyprofilovala kompletní dnešní podoba i adresa. Za veškerou takovou práci, trpělivost a taky hlavně elán bych chtěl jménem svým, ale určitě i mnohých čtenářů, Vrecovi moc poděkovat. Samozřejmě, že i češtiny se mohli revanšovat a i díky nám seredakce BonusWebu rozšiřovala. Kupříkladu dnešní nově jmenovaný šefredaktor, Pavel Monschein (Mondy), svou hvězdnou kariéru začínal jako překladatel, jeho překlady si můžete prohlédnou zde. Ale i spousta dalších dnešních či minulých redaktorů začínala skrze překládání, což mě těší. Jsem rád, že Mondy, stejně jako Vreco, patří k mým přátelům a těším se na naší další spolupráci.

Tak a dostáváme se i k oznámení té další smutné zprávě, dalšímu odchodu. Od loňského roku se na našich stránkách objevil seriál o překládání, který se pokusil tvořit Filip Rožánek. Seriál měl za cíl velmi jednoduše a populárně přiblížit uživatelům princip překládání, jeho úskalí i taje. Samozřejmě, že hned od počátku měla tahle aktivita mou plnou podporu a všemožně jsem se snažil Rožánkovi s jeho vydáváním pomoci. Seriál si zísával zájem čtenářů a každý další díl byl netrpělivě očekáván, vždyť na podobnou věc si netrouflo spousta jiných, i třeba zkušenějších překladatelů a v podstatě existovala jen jednoduchá příručka od Raprota. Bohužel, ani tomuto seriálu se nevyhnuly nešvary, které se občas objevují. Mám teď na mysli chytráky, co si myslí, že vše, co se na internetu objeví, je zadarmo a nemusí za to platit, na tom můžou vydělat. Objevovali se inzeráty, nabízející prodej češtin do her, které si dotyční stáhli zadarmo, spousta "webzinů" si ukradenými češtinami vylepšovala svůj chudý vzhled či obsah, dokonce se objevovali i vypálené CD s kompletním obsahem. Snažil jsem se proti podobným nešvarům zasahovat, ne z nějakého principu, jak jsem byl samozřejmě občas napadán, že bych chtěl být exkluzivní či nějak vydělávat na cizí práci, ale především právě kvůli překladatelům, jimž v prvé řadě vděčím za obsah stránek. Je sprosté, kdž se na cizí práci obohatí někdo úplně cizí a ještě křičí cosi o svobodě. Ale tohle téma jsme tu už probírali mnohokráte, vrátím se zpět k Filipovi. Bohužel, podobná věc se nevyhnula ani jemu a na jeho seriálu začalo plno vykuků vydělávat, prodávat ho dále či ho vydávat s malinko pozměněným obsahem, za svůj. Pochopitelně to Filipa rozladilo, zvláště i proto, že si na tom seriálu dával záležet a hodně z Vás na něm začínala své první krůčky. Přispěla k tomu i škola a zaměstnání a Filipa začal tlačit i čas. Proto se musel rozhodnout a změnit priority. O veškerých důvodech se rozepisuje ve svém článku Odcházím..., já jen dodám, že ač plně Filipa chápu, jeho rozhodnutí mě mrzí především kvůli čtenářům, kteří se na jeho seriál těšili a pravidelně ho sledovali. Ale co se dá dělat :-(

Dostávám se pomalu k závěru svého povídání. Nejprve bych tedy chtěl popřát Vrecovi, aby se mu na novém pracovišti a v nové funkci dařilo (nebojte, zůstává pořád ve stejné firmě, jen trošku povýšil:-D) dařilo alespoň tak, jako s BonusWebem, Mondymu aby svůj úkol šéfredaktora zvládl nejen fyzicky, ale i psychicky, což je mnohem těžší, vím o čem píšu :-), a aby se pod jeho vedením BonusWeb rozvíjel i nadále. Zároveň i doufám, že až jednou budu končit já, ať už z jakéhokoli důvodu, mohl končit s podobným hrdým pocitem jako Vreco. Na závěr přeji i Filipu Rožánkovi, aby se i jemu dařilo, jak ve škole, tak i v zaměstnání, a aby na češtiny nezanevřel úplně, rádi ho tu uvídíme i nadále.

Příjemný den či večer přeje
Radek Zelycz

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

HyperSnap

HyperSnap

HyperSnap je program pro vytváření snímků obrazovky. Čeština do verze 8.16.05

Woodruff and the Schnibble of Azimuth

Woodruff and the Schnibble of Azimuth

Opravil jsem ve své češtině všechny nalezené chyby a nabízím vám novou, pravděpodobně poslední verzi.

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite

FILEminimizer Suite - program na komprimovanie obrázkov a fotografií. Skomprimuje tiež PowerPoint, Word a Excel súbory...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz