Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

Heroes of Might and Magic III + AB + SOD

  12:00aktualizováno  26. července 2006 6:43
Nejnovější verze češtiny do Homm3:ROE, Homm3:AB a Homm3:SOD, tentokrát už skutečně finální verze :-)). Nově je i čeština do verze pro Mac a Linux.

Celý obrázek ze hry v češtině

Tímto článečkem děláme definitivní tečku za překladem Heroes 3 a jeho datadisků. Najdete zde finální překlad jak základní hry, tak i obou datadisků:
Heroes of Might and Magic 3: The Restoration of Erathia 1.4
Heroes of Might and Magic 3: Armageddon's Blade 2.2
Heroes of Might and Magic 3: The Shadow of Death 3.2

Množství opravných patchů od firmy 3DO na různé verze Homm3 nám nedělalo žádnou radost, nakonec to však tak hrozné nebylo. Aby nebyl zmatek v různých verzích, opět nasazuji známé tabulky, ve kterých máte (snad trochu přehledně) poskládané jednotlivé distribuční soubory do kompletních celků. Po nasazení českých fontů se začala objevovat nepříjemná chyba - když řádek v textu začíná českým znakem, tak to občas náhodně rozhodilo celý zbytek textu. Bohužel, ta chyba se objevuje čistě náhodně, v samotných textech nepoznáte, které slovo zrovna vyjde na začátek dalšího řádku, takže v této opravené verzi jsme si dali tu šílenou práci, že přímo ve hře jsme prošli ještě jednou všechny události a příběhové texty a všechny řádky, kde bylo na začátku české slovo, byly předělány. Tímto jsme tyto náhodné rozpady textu tvrdě zminimalizovali, takže už vás snad nebudou nadále trápit.

Několik hráčů mělo připomínku, že se nevyznají v přeložených počtech bojovníků na mapě. Tak tady máte kompletní tabulku s popisem (vytisknout a přilepit na monitor! :-)):

Počet česky anglicky
1-4 Málo A few
5-9 Několik Several
10-19 Skupinka A pack of
20-49 Houf Lots of
50-99 Horda A horde of
100-249 Zástup A throng of
250-499 Dav A swarm of
500-999 Mračna Zounds...
1000 a více Legie A legion of


Poslední technická informace. V každém distribučním balíku máte soubor file_id.diz, kde jsou informace o tom, kdo se na překladu dané části podílel. Dále tam máte soubory cti_me!.txt, ve kterých je popsána instalace - přečtěte si prosím podrobné pokyny k instalaci, abyste nás zbytečně nezahltili maily, že nevíte, co s tím ... Je celkem hodně různých verzí této hry, v těchto instrukcích máte přesně popsáno, co na jakou verzi funguje.

A nyní se podívejte, co tu máme nového:

Heroes of Might and Magic 3
The Restoration of Erathia
Verze Soubor Obsah
v1.42 homm3cz_roe142.zip (3,1MB) jádro hry, kampaně ROE, české fonty, několik textur. Před instalací je nutné instalovat patch v1.4 od firmy 3DO.
v1.4 homm3cz_roe_mapy.zip (1,5MB) samostatné mapy ROE s novou výukovou mapou
v1.4 h310to14.exe (6,5MB) patch na v1.4, nutné nainstalovat před instalací češtiny do ROE.

Zde je kompletní čeština pro Homm3:ROE verze 1.4. Patch ROE 1.4 opravuje snad všechny známé chyby, takže na předchozí verze ROE nemá cenu češtinu zveřejňovat. Pokud máte datadisk AB nebo SOD, tuto češtinu nepotřebujete, stáhněte si příslušný datadisk (obsahuje v sobě i češtinu do ROE).Heroes of Might and Magic 3
1. datadisk: Armageddon's Blade
Verze Soubor Obsah
v2.22 homm3cz_ab222.zip (4,4MB) jádro hry, kampaně ROE a AB, české fonty, několik textur. Před instalací je nutné instalovat patch v2.2 od firmy 3DO.
v1.4 homm3cz_roe_mapy.zip (1,5MB) samostatné mapy ROE (shodné jako u ROE verze)
v2.2 homm3cz_ab_mapy.zip (1,8MB) samostatné mapy AB s novou výukovou mapou
v2.2 ab20to22.exe (3,0MB) patch na v2.2, nutné nainstalovat před instalací češtiny do AB.

Zde je kompletní čeština pro Homm3:AB verze 2.2. Patch AB 2.2 opravuje snad všechny známé chyby, takže na předchozí verze AB nemá cenu češtinu zveřejňovat. Pokud máte také datadisk SOD, tuto češtinu nepotřebujete, stáhněte si češtinu pro datadisk SOD (obsahuje v sobě i češtinu do ROE a AB).Heroes of Might and Magic 3
2. datadisk: The Shadow of Death
Verze Soubor Obsah
v3.03 homm3cz_sod303.zip (4,8MB) jádro hry, kampaně ROE, AB a SOD, několik textur a české fonty do Homm3:SOD v3.0. Kampaně SOD jsou načtené už v opravené verzi 3.1. Pro tuto verzi nepotřebujete instalovat žádný patch od firmy 3DO.
v3.22 homm3cz_sod322.zip (4,8MB) jádro hry, kampaně ROE, AB, SOD, české fonty, několik textur. Před instalací je nutné instalovat patch v3.2 od firmy 3DO.
v1.4 homm3cz_roe_mapy.zip (1,5MB) samostatné mapy ROE (shodné jako u ROE verze)
v2.2 homm3cz_ab_mapy.zip (1,8MB) samostatné mapy AB (shodné jako u AB verze)
v3.2 homm3cz_sod_mapy.zip (1,6MB) samostatné mapy SOD s novou výukovou mapou
v3.2 sd30to32.exe (4,1MB) patch na v3.2, nutné nainstalovat před instalací češtiny v3.2 do SOD.

Zde je kompletní čeština pro Homm3:SOD verze 3.2. Patch SOD 3.2 opravuje snad všechny známé chyby, nicméně pro jistotu ještě máte k dispozici i češtinu do v3.0, která patch nepotřebuje. Tato čeština v sobě obsahuje i češtinu do ROE a AB.Heroes of Might and Magic 3
The Restoration of Erathia - verze pro Mac a Linux
Verze Soubor Obsah
v1.0 homm3cz_roe10mac.zip (2,4MB) jádro hry, české fonty, několik textur do Homm3:ROE ve verzi pro Mac.
v1.0 homm3cz_roe10linux.zip (2,4MB) jádro hry, české fonty, několik textur do Homm3:ROE ve verzi pro Linux.
v1.4 homm3cz_roe_mapy.zip (1,5MB) samostatné mapy ROE s novou výukovou mapou (shodné s verzi pro PC).

Zde jsou soubory pro Homm3 na Mac a Linux. Nejsou v nich přeložené kampaně, protože mají nestandardní formát a nemohli jsme se nim dostat. Kdo ma Mac a Heroes 3 Complete, tak češtinu do ní najde níže.Heroes 3 Complete
(obsahuje ROE+AB+SOD) - verze pro PC a Mac
Verze Soubor Obsah
v1.0 h3complete10all (10MB) kompletní čeština do hry včetně map ve verzi pro PC. Na inetu není ke stažení.
v1.0 homm3cz_compl10mac.zip (4,7MB) jádro hry, kampaně ROE, AB, SOD, české fonty, několik textur do Heroes 3 Complete ve verzi pro Mac. Na PC verzi nefunguje!! K češtině je potřeba ještě stáhnout české mapy do ROE, AB a SOD.

Zde si můžete stáhnout návod k instalaci s opravenou chybkou. Nezapomeňte, že na CD1 máte v adresáři "CZ\dobry tutorial" vynikající výukovou mapu do Heroes - stačí ji přehrát do adresáře Heroes3\Maps a pustit si ve hře Tutorial.
Na překladu se podíleli tito fandové Heroes:

Hidden a Draque - překlad části jádra AB, kompletní konverze jádra AB do SOD, překlad všech map a kampaní Homm3:ROE, Homm3:AB a Homm3:SOD, totální oprava rozházených textů, betatest.

Gremlin - koordinace, dekomprese textů a kampaní z LOD souborů, překlad části jádra AB, tvorba betaverzi + finálního patche, totální oprava rozházených textů, betatest přeložených souborů.

Bilbo - jako druhý se probojoval do LOD souborů, na rozdíl ode mne to však bylo jeho vlastím programátorským úsilím. Ale jako první se probojoval do obrázků, animací a fontů, udělal několik programových nástrojů a českých fontů. V pozdější fázi se účastnil betatestu.

skupina PaRT - jako další se probojovali do LOD souborů. Doplnili zbytek českých fontů a pustili se do úprav textur. Jejich grafická kouzla můžete ocenit v několika upravených texturách.

Zuna - asi po prvním měsíci překladu se stal hlavním betatesterem a oponentem námi prosazovaných názvů. Kromě vychytání hromady chybiček, přispěl významnou měrou k změně názvosloví a vzniku několika anket na auditoriích Heroes. Dále přeložil několik map do SOD.

Kal Kal - v pozdější fázi překladu AB se zapojil do betatestu.

Sira - jako poslední se zapojila do betatestu. Její specialitou je to, že i když testy prováděla jako poslední, spolehlivě našla další desítky chyb, které ostatním jaksi unikly :-)).

Pixy - díky jeho návrhům na překlad potvor můžete si hru ještě více vychutnat v češtině. Dále díky němu máte českou verze Homm3:ROE a Heroes 3 Complete do Maca.

Dále poděkování patří všem, kteří se zúčastnili anket v auditkách Heroes na Mageu a Cyberspace a spolurozhodli o konečné podobě některých sporných překladatelských oříšků.


Nyní staré dobré pomůcky a tabulky:

homm3tabul301.zip (75kB) - aktualizovaná tabulka do Excelu97 s kompletním popisem bojovníků, kouzel, budov atd.

homm3cards.zip (1,2MB) - referenční karty s popisem bojovníků, kouzel a artefaktů včetně jejich obrázků, které pro vás připravil Draque. Velice pěkná pomůcka.

homm3abinfo.zip (1,3MB) - popis datadisku Homm3:AB ve tvaru web stránky (včetně obrázků), která je speciálně upravena pro offline prohlížení. Najdete v ní všechny změny v datadisku Homm3:AB oproti původní verzi hry.

homm3_getsmk.zip (100kB) - program na vytažení a přehrání videa SMK z videových souborů Heroes3 a jeho datadisků. Může fungovat i na jiné hry, které podporují daný formát.

homm3cz_czfonty.zip (120kB) - zde jsou samotné české fonty do Homm3, Homm3:AB a Homm3:SOD. Jsou určené pro majitelé Homm3, kteří si nechtěji instalovat českou verzi hry, aby mohli hrát mapy od českých autorů, kde je čeština použita.


No a nakonec sem hodím linky na naše stránky o Heroes 3, kde se můžete dozvídat průběžné informace o této skvělé hře a jejich datadiscích. Pokud nás chcete kontaktovat, najdete nás běžně v auditoriu Heroes of Might and Magic na Mageu.

HoMM informační servis od Gremlina
Hiddenovy stránky o Heroes 1-3
Stránka Zunaka
Stránka Kal Kala s mapami Homm3 od českých autorů
Stránka Firebirda s mapami Homm3 (a dalších) od českých autorů
Stránka skupiny PaRT

Autor:

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Hellblade: Senua's Sacrifice

Překlad mytologické akce o výpravě za záchranou duše z pekla.

Disciples III: Renaissance

Právě jsme dokončili finálovou verzi češtiny, tedy včetně všech nahlášených chybek. Týká se verze FULL i LITE

Captain Morgane and The Golden Turtle

Zdravíme fanoušky adventur a přicházíme s naším dalším překladem a to do adventury Captain Morgane and The Golden...

Woodruff and the Schnibble of Azimuth

Opravil jsem ve své češtině všechny nalezené chyby a nabízím vám novou, pravděpodobně poslední verzi.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...