Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aquanox 2 - podrobný návod #1

  12:00
Postkatastrofický simulátor po zuby ozbrojených ponorek s propracovaným příběhem a grafickým enginem využívajícím nejmodernější technologie si žádá podrobného návodu - přinášíme první díl s popisem zbraní, lodí a torpéd.

Jak nás zaujalo již třetí pokračování podmořského dobrodružství započatého již před sedmi lety, tehdy s názvem Archimedean Dynasty, jste si mohli přečíst v naší recenzi. V prvním dílu našeho průvodce se nejprve seznámíme s několika základními tipy do hry, s loděmi, výzbrojí a vybavením, na které ve hře narazíte. Takže hurá pod hladinu, pro tentokráte to nebude díky vylepšenému ovládání a pomocníkovi se zaměřováním až tak obtížné.

Několik rad do začátku:

Ačkoliv je AquaNox 2 hra docela ukecaná, rozhodně se vyplatí si všemi postavami popovídat, a také oněm rozhovorům věnovat patřičnou pozornost. Jednak nepřijdete o celkem zdařilý příběh, ale také se můžete dostat k nepovinným misím, které kromě obligátních kreditů přinesou i mnohem zajímavější kořist – nějakou novou zbraň nebo speciální vybavení, na něž u obchodníků nenarazíte.

Ze stejného důvodu neaktivujte horlivě autopilota, jakmile se vám objeví nápis ohlašující splnění mise. Občas se vyplatí porozhlédnout se po bojišti, jestli nenarazíte na nějaký ten opuštěný transportér, nebo dorazit zbytky nepřátel. Bohužel vám nikdo (tedy kromě našeho návodu) nepoví, jaké to úkoly vlastně jsou, ani kde se nacházejí. Ovšem přestože jsou lokace často nepříjemně rozlehlé, není většinou třeba hledat daleko a hodiny bloudit v klikatých kaňonech. Bonusové cíle se často nalézají docela blízko a obvykle k nim cestu vytyčují nějaké přírodní útvary (hromady kamenů, obelisky) nebo budovy, stačí jen trochu přemýšlet (například když se máte dostat k ELF stanici, je nejjednodušší sledovat potrubí vedoucí po dně od ostatních ELF stanic).

Ve městech si dávejte pozor, co kupujete, protože na rozdíl od prvního dílu, v němž se obchodníci chovali docela férově, v Revelation vládne tvrdá ruka kapitalismu. Zboží tak prodáte za polovinu nákupní ceny, což již například u zbraně za 70.000 kreditů docela zamrzí.

Bojové tipy:

Jako u každé akční hry, i zde v boji platí základní pravidlo - neustále se pohybovat! To sice trošku ztěžuje zaměřování, protože myší ovládáte i loď a bývá tak opravdu kumšt s pomalu letícími projektily trefit hbitě manévrující nepřátele. Vyplatí se nalétávat na nepřítele a zase couvat, při boji s pomalejšími cíli si můžete dovolit i efektivně strafovat a protože již není omezeno zdvihnutí čumáku lodi vzhůru, můžete si čas od času dovolit i nějaký ten looping pro parádu, nebo kolmý útok ze shora. Vyplatí se udržovat se od nepřítele ve větší vzdálenosti a couvat při jeho pohybu vpřed. Je pak jednodušší jej trefit, protože vás většinou pronásleduje, aniž by manévroval. Také se v případě nouze nestyďte otočit k nepříteli zády, zásahy se počítají zvlášť do různých částí lodi, takže můžete v klidu dostávat zásahy do zádi a boků, zatímco jediná rána do rozstříleného kokpitu by vás poslala ke dnu.

Sledujte dostřel zbraní, který je u většiny docela nízký (vendetta 500m, laserové zbraně 400m, plazmové zbraně 320m a Doom Mortar jen 200m). Je výhodné mít vždy při sobě rychle pálící gatling v kombinaci s pomalejším ale účinnějším kanónem (jejich střídáním se dají rychleji zlikvidovat větší cíle), ideální je asi kombinace plazmového gatlingu s doom mortarem, které později vystřídají laserový gatling a sizzler. Také si dávejte pozor, abyste neskončili bez šťávy, kombinujte energetické zbraně s balistickými, co nejdříve si kupte výkonnější generátor, a také vyměňte Biont armor za podobně odolné brnění E-121, které ale nespotřebovává žádnou energii.

Rozhodně se nestyďte používat klamné cíle, protože s Línou Maggie mezi torpédy určitě tancovat nezvládnete. Jsou levné, mnoho jich získáte během misí a nepřátelé navíc nepoužívají opticky naváděná torpéda, takže je spolehlivost návnad velmi vysoká. Pokud si ale chcete zalaškovat, s rychlým Lacewingem můžete s trochou šikovnosti chvíli kličkovat i před pohyblivějšími torpédy a čekat až jim dojde palivo.

A teď trochu rad z druhé strany torpédometu. Většina torpéd má bohužel jen pasivní zaměřování, které lze lehce oklamat buzzery, jichž také nepřátelé hojně využívají. Proto střílejte v pozici kdy je cíl čelem k vám a ve střední vzdálenosti. Torpédo se tak stačí zaměřit a on většinou nezvládne vyhodit klamný cíl (ten vyhazuje za sebe). Samozřejmě platí čím přesnější míření, tím lépe. Nejlepší jsou torpéda s optickým zaměřováním, na něž klamné cíle neúčinkují, za ty je ale nutné draze zaplatit. Sledujte také jejich pohyblivost, například ničivý Big Bang nemusí nepřítele vůbec dohnat. Je také výhodné pálit pomalá torpéda z bezprostřední blízkosti (ale ne zase úplně zblízka), protože vám tlaková vlna téměř neublíží (to neplatí u bomb, které budete likvidovat, ty mají mnohem větší rádius) a protivník nestačí torpédo sestřelit. Překvapivě užitečná jsou základní torpéda Stanley, jsou velmi rychlá a díky absenci navádění na ně neplatí klamné cíle.

Při obraně zranitelných cílů se snažte vždy upoutat pozornost co největšího počtu útočících nepřátel, při konfrontacích s většími skupinami nejdříve likvidujte slabé odstřelovače a pomalé, ale ničivé bombardéry, pak pozemní jednotky (zejména tanky, které mohou být vybaveny nepříjemně silnými zbraněmi) a nakonec si nechávejte slabé průzkumníky. U větších lodí se pokuste vysledovat zranitelná místa, která nejsou kryta věžemi. A až budete dobývat základny, snažte se primárně likvidovat relé, která ovládají věže, ušetříte si tím mnoho práce.

LODĚ:

Salty Dog Salty Dog
Třída: průzkumná loď
Max rychlost: 137 km/h
Štíty: 10.000
Torpéda: 2

Slaný Pes je průzkumná loď dodávaná v jednom balení s vaším transportérem, a protože prvních sedm misí jinou nedostanete, budete se muset s tímto prckem smířit. Díky svým miniaturním rozměrům ale přijde vhod i v pozdějších fázích hry při speciálních úkolech.Mighty Maggie Mighty Maggie
Třída: těžký bombardér
Max rychlost: 104 km/h
Štíty: 38.000
Torpéda: 8

Mocná Maggie je nejsilnější lodí, do jaké se během hry usadíte, bohužel za těžké pancéřování a osm torpéd v zásobníku zaplatíte daň v podobě šnečí rychlosti, ubohé akcelerace a manévrovacích schopností hodných sedativy nadopovaného lenochoda.Lacewing Lacewing
Třída: průzkumná loď
Max rychlost: 205 km/h
Štíty: 16.000
Torpéda: 4

Tato crawleří mrška se bude hodit nejen díky své opravdu ohromující rychlosti, ale uplatnění najde také v misi, v níž se budete muset proplížit do základny Crawlerů, abyste zachránili Angelinu. Do boje si ji ale sedlejte jen pokud se vyžíváte v kličkování před nepřátelskými torpédy, díky své lehké konstrukci toho totiž moc nevydrží.


Deimos Deimos
Třída: bombardér
Max rychlost: 166 km/h
Štíty: 22.000
Torpéda: 4

Tento překvapivě rychlý a obratný bombardér elegantního designu získáte při nájezdu na přístav jednoho z vašich úhlavních nepřátel. Vzhledem k tomu, že se tak stane až téměř v samém závěru hry, budete moci díky výkonným opravářským modulům přimhouřit oko nad jeho trochu tenčími štíty.


ZBRANĚ:

 Vendetta Vendetta
Poškození (KIN/EM): 140/-
Přebíjení: 0,2s
Sekundární mód: -

Základní zbraň každého podmořského pistolníka, relativně přesná i na větší vzdálenosti a díky dvěma hlavním disponující slušnou kadencí. Jakmile ale budete mít příležitost, vyměňte ji za rychlejší (i když méně přesnou) gatling verzi.

 Vendetta Sniper Vendetta Sniper
Poškození (KIN/EM): 200/ -
Přebíjení: 3s
Sekundární mód: Zoom

Odstřelovačka, která dokáže jedinou ranou do kokpitu odpravit průzkumníky nebo odstřelovače. Naopak si s ní neškrtnete při boji s těžšími loděmi, věžemi a vozidly. Díky dlouhé době nabíjení je v přímé konfrontaci téměř nepoužitelná a celkově patří mezi nejzbytečnější zbraně ve hře.

 Vendetta Gatling Vendetta Gatling
Poškození (KIN/EM): 140/ -
Přebíjení: 0,1s
Sekundární mód: Výstřel ze všech tří hlavní najednou (poškození 420, dobíjení 0,4s)

Vaše spása v počátcích hry, vysoká kadence, rychlost projektilů a rozptyl ji činí ideální při boji s malými a mrštnými protivníky, kteří dešti kulek prostě neulétnou. Lze ji používat jako výhodnou alternativu k energii konzumujícím zbraním, než získáte výkonnější generátor.

 Plasma Gun Plasma Gun
Poškození (KIN/EM): 400/4
Přebíjení: 0,4 s
Sekundární mód: -

Relativně účinná a přesná základní verze plazmové zbraně, která se díky poněkud pomalejšímu nabíjení hodí hlavně na pomalejší cíle a boj zblízka. Kromě slušného kinetického způsobuje také nepodstatné elektromagnetické poškození.

 Plasma Jet Plasma Jet
Poškození (KIN/EM): 400/4
Přebíjení: 0,2 s
Sekundární mód: -

Tato rychlopalná plazmová zbraň je velmi výhodnou náhradou základní verze a snoubí v sobě vyšší kadenci než plazma gun s větší přesností než má plazmový gatling. Rozhodně velmi užitečná věcička.


 Plasma Gatling Plasma Gatling
Poškození (KIN/EM): 400/4
Přebíjení: 0,12
Sekundární mód: přesnější výstřel, dobíjení 0,2s

Nejúčinnější plazmová zbraň dokáže udělat z většiny nepřátelských lodí řešeto. Jeho žalostná nepřesnost se dá kompenzovat přesnějším sekundárním módem, kterým nepřítele zdálky načnete, než jej dorazíte ničivou salvou zblízka.

 EM Pactor EM Pactor
Poškození (KIN/EM): - /62
Přebíjení: 0,3s
Sekundární mód: -

Energetická zbraň způsobující elektromagnetické poškození – nutností je hlavně při specializovaných úkolech, kdy nesmíte nepřítele zabít.
 Hitman Hitman
Poškození (KIN/EM): 1.600/ -
Přebíjení: 1,2s
Sekundární mód: -

Relativně silný kanón střílející uranem obohacené granáty, který bude vaším věrným přítelem v počátcích hry, když se budete potřebovat zbavit věží, nebo lehčí pozemní techniky. Delší nabíjecí čas a pomalejší projektily jej ale znevýhodňují v boji proti malým a pohyblivým lodím.

 Doom Mortar Doom Mortar
Poškození (KIN/EM): 3.200/60
Přebíjení: 2s
Sekundární mód: dvojnásobné poškození, dvojnásobný nabíjecí čas

Nejsilnější kanón do okamžiku než na scénu přijde ničivý sizzler. Hodí se proti statickým nebo pomalým cílům, jeho značnou nevýhodou je kromě nízké kadence i žalostně malý dostřel. Díky ohnivým ohonům, zůstávajícím za projektily, se jedná o asi nejefektnější zbraň.

 Laser Gatling Laser Gatling
Poškození (KIN/EM): 600/-
Přebíjení: 0,12s
Sekundární mód: Výstřel ze všech hlavní najednou (poškození 2000, dobíjení 0,6s)

Laserový gatling je nejsilnější rychlopalnou zbraní ve hře a dokáže během chvilky doslova rozmašírovat na titanové nudličky i těžké lodě třídy Timor. Nevýhodu, kterou je jako u většiny těchto zbraní žalostná nepřesnost, odstraňuje sekundární mód, střílející silné a přesné pulzy.

 Sizzler Sizzler
Poškození (KIN/EM): 6.000/ -
Přebíjení: 3s
Sekundární mód: -

Vůbec nejsilnější zbraň v celé hře je koncipována jako laserový kanón způsobující poškození v hodnotě neuvěřitelných 6000MJ. Pochopitelně je třeba počítat si nízkou kadencí, kontinuální drtivý účinek docílíte střídáním s Laser Gatlingem.

 Stingray Stingray
Poškození (KIN/EM): 100 (1000 plamen)/ -
Přebíjení: 0,15s
Sekundární mód: Roj střel, 2s nabíjení

Zbraň, která se sice absolutně nehodí na ničení ponorek, díky zápalné munici je ale vynikající při ničení pozemních cílů. Lehčí vozidla vydrží jen několik málo okamžiků, věže (kromě odolných torpédových) a těžké tanky se drží sotva pár vteřin. Bohužel nefunguje proti věžím umístěným na budovách a betonových podstavcích, které nevzplanou.

 Hydra Hydra
Poškození (KIN/EM): 300/ -
Přebíjení: 0,25s
Sekundární mód: Roj střel, 2s nabíjení

Tato mrška se skvěle hodí k likvidaci většího počtu menších a mrštnějších nepřátel, do nichž se ne a ne trefit. Obdivuhodná kadence a automatické navádění raket z ní činí zbraň volby při odstraňování většího počtu průzkumných lodí, nebo policejních člunů. Naopak se nehodí k likvidaci odolnějších lodí a pozemních cílů.

TORPÉDA:

 Stanley Stanley
Poškození (KIN/EM): 4.000/ -
Pohyblivost: - /430 km/h
Zaměřování: - Tresher Shark Tresher Shark
Poškození (KIN/EM): 6.000/ -
Pohyblivost: střední/223 km/h
Zaměřování: pasivní Tiger Shark Tiger Shark
Poškození (KIN/EM): 8.000/ -
Pohyblivost: střední/245 km/h
Zaměřování: pasivní Bull Shark Bull Shark
Poškození (KIN/EM): 14.000/ -
Pohyblivost: nízká/223 km/h
Zaměřování: pasivní Man Eater Man Eater
Poškození (KIN/EM): 10.000/ -
Pohyblivost: dobrá/288km/h
Zaměřování: rozšířené pasivní Hammerhead Shark Hammerhead Shark
Poškození (KIN/EM): 12.000/ -
Pohyblivost: velmi dobrá/324 km/h
Zaměřování: optické Big Bang 1 Big Bang 1
Poškození (KIN/EM): 24.000/ -
Pohyblivost: nízká/90 km/h
Zaměřování: optické Big Bang 2 Big Bang 2
Poškození (KIN/EM): 40.000/ -
Pohyblivost: velmi špatná/54 km/h
Zaměřování: optické Flash Shark Flash Shark
Poškození (KIN/EM): 1.000/400
Pohyblivost: dobrá/245 km/h
Zaměřování: rozšířené pasivní Leech Leech
Poškození (KIN/EM): 1.000/1.000
Pohyblivost: velmi dobrá/360 km/h
Zaměřování: optické


SPECIÁLNÍ VYBAVENÍ:
Silator: Snižuje hlučnost lodi a tudíž vzdálenost, na kterou vás nepřátelé detekují.
Homing-module: Upravuje zaměřování u pohybujících se objektů
Gun slot: Přidává do lodi jeden zbraňový slot navíc.
Revolver: snižuje dobu nabíjení torpéd o 50% (tedy na 2,5s)
Torpedo magazine 1:Umožňuje naložit jedno torpédo navíc.
Torpedo magazine 2:Umožňuje naložit dvě torpéda navíc.
Brnění:
 • Ceramic Armor Základní typ zvyšující kinetické brnění o 1000 MJ.
 • C60 ArmorUhlíkové brnění zvyšující hodnotu pancéřování o 2100 MJ.
 • E121 Armor Nejtvrdší brnění vyrobené z elementu E-121. Zvyšuje úroveň pancéřování o 4200 MJ.
 • Biont Armor Speciální brnění, které zvyšuje pancéřování o 4300 MJ, ale spotřebovává energii.
 • EMP Armor Elektromagnetické brnění zvyšující EM odolnost o 100 MJ.
 • Capsula Armor Zvyšuje EM odolnost o 290 MJ, ale spotřebovává energii.
Opravářské moduly:
 • Patch Kit Opravuje systémy 0,8%/s, max 75%
 • Robot Repair Kit Opravuje brnění 0,4%/s (max 50%), systémy 0,8%/s (max 75%)
 • Nano Repair Kit 1 Opravuje brnění 0,4%/s (max 75%), systémy 1,6%/s (max 75%)
 • Nano Repair Kit 2 Opravuje brnění 0,8%/s (max 75%), systémy 1,6%/s (max 75%)
Generátory:
 • Small Block Generuje jednu jednotku energie (E-shell) za sekundu.
 • Medium Block Generuje 3 E-shell/s.
 • Big Block Generuje 6 E-shell/s.
XT moduly: Zvyšují účinnost příslušné zbraně o 20%.
A to je pro začátek vše, příště se podíváme na první dávku z celkového počtu 31 misí.
Autor:
 • Nejčtenější

IKEA otvírá pobočku v Robloxu, zaměstnancům nabízí 340 korun za hodinu

novinky 5. 6. 2024 16

Švédská společnost IKEA chce oslovit i mladé zákazníky a tak se jim snaží přiblížit skrz populární...

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

magazín 7. 6. 2024 11

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

recenze 7. 6. 2024 16

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

novinky 8. 6. 2024 13

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

novinky 9. 6. 2024 4

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

novinky 13. 6. 2024 1

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

novinky 12. 6. 2024 1

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Herní streamer Agraelus se stal oficiálním ambasadorem fotbalového Liberce

novinky 12. 6. 2024 5

Populární streamer Vojtěch Fišar vystupující pod přezdívkou Agraelus bude nově kromě hraní her i...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

novinky 12. 6. 2024 41

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...