Úsměvnou fotografii, na níž buldočí fenka Lucy v termovaku zahřívá svou paničku, dali horští záchranáři na své sociální sítě v minulých dnech. Událost se však odehrála už v sobotu 1. února.
Mladý pár se svými dvěma buldočími fenkami Lucy a Valentýnkou šel tehdy Obřím dolem, když žena uklouzla a zlomila si kotník.
„Každý víkend jsme jezdili do Krkonoš na různé procházky, protože psi to tam milují. Vyjeli jsme lanovkou na Sněžku a šli Obřím dolem dolů. Od Slezské boudy jsme šli asi patnáct minut, když mi ujela noha a zranila jsem si kotník,“ vypráví majitelka fenky Monika Svobodová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Přítel ji zavolal pomoc. Horští záchranáři přijeli nad Obří důl pásovou čtyřkolkou a se saněmi sestupovali dolů. Ženu pak umístili na sáně do termovaku.
„V tomto úseku se s technikou dál pokračovat nedá. Pejsek se k ženě neustále dobýval a chtěl k ní do vaku. Zkoušel tam prolézt u hlavy, tak jsme museli vak dole rozbalit, aby si tam mohl bezpečně vlézt,“ popisuje zasahující záchranář Tomáš Novák.
Výstup na Sněžku je nebezpečný, cesty zledovatělé, varuje horská služba![]() |
„Myslím, že vycítila, že se se mnou něco děje a chtěla být u mě,“ míní chovatelka.
Když záchranáři dopravili ženu ke čtyřkolce, psa z vaku vytáhli, aby mohli bezpečně sjet do údolí. Byť se zdá, že pejsek ženě pomáhal zahříváním, podle členů horské služby je pravdou spíš opak. Otevřeným otvorem totiž z vaku teplo více unikalo.
Popisovaný případ je podle záchranářů dojemnou ukázkou přátelství mezi člověkem a psem, avšak ne vždy jsou čtyřnozí kamarádi pozitivním prvkem při zásazích. Občas představují pro zasahující lidi ohrožení.
Snímky ze zásahů záchranářů v Krkonoších |
„Zdaleka ne každý pes je takový spolupracující záchranář, jako Lucy. Pes většinou pozná, že je jeho pán zraněný a často má tendenci ho bránit. Leckterému horskému záchranáři už někdy visel nějaký zubatý obránce na nohavici. Takové situace nejenže mohou být nepříjemné, ale také prodlužují časy zásahu a zbytečně přidělávají stres,“ podotkli záchranáři na Facebooku.
Apelovali přitom na majitele, aby psa pokud možno při zásahu drželi v bezpečné vzdálenosti. Když se zranění stane jednomu ze členů skupiny, další může psa držet opodál na vodítku, nebo ho může zavřít do auta či jiné místnosti, pokud jde o zásah v objektu.