Zoo ve Dvoře roste sebevědomí. Plánuje lví safari a návrat hrochů

  9:38aktualizováno  9:38
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem zastavila dramatický propad návštěvnosti a do budoucna má smělé vize. Nové návštěvníky by mohlo přilákat lví safari, obnovený chov hrochů či africká vesnička pro děti.

Lev indický Brahma v Zoo Dvůr Králové nad Labem. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tři roky se návštěvnost dvorské zoo propadala čím dál hlouběji, ale letos nastal zvrat. Lidé slyší na zlevnění vstupného a další novinky, které zavádí nový ředitel Přemysl Rabas, a do dvorské zoo si opět nacházejí cestu.

Fotogalerie

"Už před dvěma týdny jsme dosáhli počtu 372 610 návštěvníků, což byl celkový počet návštěvníků zoo za celý loňský rok," informuje mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

Jen na Týden duchů, který zoo uspořádala už potřinácté, se sjel rekordní počet zájemců a organizátoři museli narychlo shánět další dýně ke dlabání a krmení zvířat. Zatímco v minulých letech přijíždělo maximálně na osm tisíc lidí, letos jich dorazilo přes patnáct tisíc.

Nosorožcům a žirafám opraví pavilony

Po úspěchu letošních novinek, například nového dětského hřiště, lanové dráhy v korunách stromů či nové lávky v pěší části safari, ale vedení zoo nehodlá usnout na vavřínech. Naopak má další plány, jak lákat návštěvníky.

Tipujte narození 250. žirafy do konce měsíce

* Ve středu se ve dvorské zahradě narodilo 249. žirafí mládě a zoo vyhlásila soutěž. Až do konce listopadu můžete tipovat, kdy se v zoo narodí jubilejní 250. žirafa. Každý, kdo uhodne správný den, získává volnou vstupenku. Kdo se trefí a navíc v tento den přijde do zoo, získá na základě vstupenky celoroční permanentku. Mezi těmito šťastlivci ještě zahrada vylosuje tři, kteří obdrží víkendový rodinný pobyt v Hotelu Safari včetně osobní návštěvy u žiraf.
* Zoo Dvůr Králové je nejúspěšnějším chovatelem žiraf v Evropě a jedním z největších na světě. Chová 34 žiraf ve dvou poddruzích, žirafy síťované a žirafy Rothschildovy.

Už v roce 2015 by mohli pozorovat smečku lvů přímo v safari, nikoli jen ve výběhu, jako doposud. Nosorožce a žirafy by lidé mohli vidět v jejich ubikacích i v zimě, dlouhodobější šestiletý plán rozvoje zoo totiž počítá s rekonstrukcí obou pavilonů.

Jednou by se do dvorské zoo dokonce mohli vrátit hroši, kteří neodmyslitelně patří k africké přírodě, ale ve Dvoře už jedenáctým rokem žádný hroch nežije.

Pro příští sezonu vedení zoo plánuje, že ještě zdokonalí lávku otevřenou letos v safari, ze které lze pohlédnout žirafám z očí do očí. Přibude stříška a hlavně se bude na co dívat.

"Z lávky bude vidět mnohem víc zvířat než letos, žirafy budou nově zprava i zleva a navíc tam dovezeme ještě nosorožce," říká ředitel zoo Přemysl Rabas, kterému před rokem uvolnila svou rezignací místo dlouholetá šéfka zoo Dana Holečková.

Dětská zoo nevyhovuje, bude tam africká vesnice

Ani děti nepřijdou zkrátka. Letos se mohly vyřádit na novém obřím hřišti, dvoupatrovém hradu z akátového dřeva, který získal prvenství v česko-slovenské soutěži Dřevěná stavba roku 2013 (více se dočtete zde). V příštím nebo přespříštím roce by si mohly hrát také v africké vesničce.

"Na bývalém dětském zoo za správní budovou, které je velmi zastaralé a neodpovídající, chceme vybudovat jihoafrickou vesničku, kde budou hrací prvky spojené zároveň s chovem domácích zvířátek včetně africké školy," popisuje plány ředitel zoologické zahrady.

Kromě přestavby starého nosorožince a žirafince podle něj přibudou voliéry se sovami, do zoo se vrátí také sloní a obří želvy i další druhy zvířat.

Na permanentkách mají dvojnásobné tržby

Letošní zájem vedení zoo těší, ale čísla návštěvnosti nejsou podle Rabase to nejpodstatnější.

"Mnohem větší radost mám z toho, že se zvýšil prodej permanentních celoročních vstupenek. Byly dost drahé, my jsme je výrazně zlevnili, což mohlo přinést ztrátu, ale prodej je natolik velký, že máme až dvojnásobné tržby," říká Rabas.

Loni se podle něj prodalo celoročních vstupenek za zhruba 400 tisíc, zatímco do letošního listopadu už do permanentek lidé investovali přes 700 tisíc korun.

"Byl to krok výhodný jak pro návštěvníky, tak pro zoologickou zahradu," dodává spokojeně ředitel.

Rekordní počet lidí zoo zaznamenalo v roce 2009, kdy dorazilo 552 167 lidí. Krajský radní a člen představenstva zoo Otakar Ruml je přesvědčen, že už v roce 2015 zoo opět překoná půlmilionovou hranici.

"V příštím roce více než půl milionu neuděláme, ale v roce 2015 tomu věřím," myslí si Ruml a dodává, že zahrada chce cílit i na zahraniční hosty, hlavně na Poláky.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Klinické studie v náchodské nemocnici byly v pořádku, uzavřela policie

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek).

Po víc než roce kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se plateb za klinické studie v Oblastní nemocnici...

Řidiči se čelně srazili v zatáčce u Hořic, kde se jezdí známý závod

Osobní auta se čelně střetla u Hořic (18. 2. 2019).

Na namrzlé silnici u Hořic na Jičínsku naboural řidič passatu do protijedoucího auta. Stalo se to v místě, kudy vede...

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Najdete na iDNES.cz