Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

  1:20aktualizováno  1:20
Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů každým rokem rapidně přibývá. Odborníci na tento nový fenomén upozorňují, že většina rodičů vůbec neví, co jejich pubertální potomci po večerech v dětských pokojích dělají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Začalo to nevinně. Patnáctiletá dívka z Náchodska si na Facebooku začala psát s hochem o tři roky starším. Rozuměli si, flirtovali a mladík ji požádal, jestli by mu poslala nějaké lechtivé fotky.

Dívka chvíli váhala, ale svolila a poslala mu snímky, kde byla nahá. Psali si dál a domluvili se, že se sejdou. Věci vzaly rychlý spád, hned na první schůzce spolu měli sex. 

Záhy to začalo skřípat, tehdy ještě žákyni základní školy se nelíbilo, jaké sexuální praktiky od ní osmnáctiletý mladík vyžaduje. Ten si je však vynucoval. Dívka se s ním rozešla a on ji začal vydírat. Tvrdil, že pokud s ním dál nebude spát, nahé fotky zveřejní na internetu. Dívka se cítila v pasti a ve vztahu pokračovala, dokud ji mladý „útočník“ sám neopustil.

Případ, který se stal před šesti lety a kriminalisté ho vyšetřují až letos, není zdaleka ojedinělý. Statistiky jsou alarmující. Zatímco v roce 2011 vyšetřovala policie 132 případů „zneužití“ přes internet, loni kriminalisté evidovali 561 hlášených deliktů. Policie tvrdí, že případů nezákonného sextingu přitom bude mnohonásobně víc. 

„Ve statistikách máme pouze případy, které se dostaly až na policii. Může se jednat o pouhý zlomek všech, které se ve skutečnosti v kybersvětě odehrávají. Sexuální oběti se totiž většinou nikomu nesvěří,“ uvádí policejní mluvčí Ondřej Moravčík, který se dlouhodobě zabývá prevencí kybernetických sexuálních útoků.

Každý čtvrtý školák...

Expert na kybernetickou bezpečnost Kamil Kopecký s týmem z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci provedl loni výzkum o rizikovém seznamování českých dětí na internetu. Zaměřil se na dívky a chlapce ve věku od 8 do 17 let. 

Výsledky jsou znepokojivé. Z celkového počtu 4 787 dětí z celého Česka, které odpovídaly v anonymním dotazníku, se každý čtvrtý školák přiznal, že má nějakou osobní zkušenost s internetovou komunikací se sexuálním podtextem. Nejčastěji se k tomu hlásí dívky mezi třináctým a patnáctým rokem. Zhruba pětina dívek se dále v průzkumu přiznala, že někdy poslaly intimní fotky člověku, se kterým se nikdy osobně nesetkaly. 

„Zneužití těchto materiálů však nahlašuje jen zlomek obětí,“ varuje Kopecký. Značná část teenagerů také v dotazníku uvedla, že někdy dostala erotické nebo pornografické fotky a videa od neznámých odesílatelů.

Jak mohou tyto nebezpečné známosti dopadnout, ukazuje případ, který před pár lety otřásl Trutnovskem. Za zneužití skoro padesáti děvčat na sociálních sítích dostal v roce 2016 jednadvacetiletý Lukáš Bako 8,5 roku vězení.

Nejmladším dívkám nebylo ani 15 let. Mladý deviant se na Facebooku a na Skypu vydával za jejich vrstevníka, občas i za mladšího chlapce či dívku. Po řadě z nich požadoval, aby se před webkamerou obnažovaly a uspokojovaly či aby se vyfotily nahé a snímky mu posílaly. S některými se scházel, mnohé dívky vydíral, že snímky a videa zveřejní.

Autor výzkumu Kamil Kopecký, který je zároveň autorem projektu E-bezpečí, jenž se snaží šířit osvětu a pomáhat sexuálním obětem, upozorňuje, že cílem podobných útoků jsou stále více i dospělé ženy.

„Nedávno nám psala devětačtyřicetiletá paní, která si pro vlastní potřebu nechala nafotit sadu intimních fotografií. Jenže fotograf, který snímky pořídil, je bez jejího svolení vyvěsil na zahraniční servery, kde se rychle šířily. Dozvěděla se to až po roce, kdy pracovala jako vysoce postavená úřednice na nejmenovaném úřadu a bála se, že jí fotky zničí kariéru,“ prozradil.

Před Vánocemi si dejte pozor

Rodiče by měli zpozornět právě před vánočními svátky. Podle Kopeckého je to nejrizikovější období roku. Děti totiž potřebují peníze na dárky a někdy jsou pro ně schopné udělat skoro cokoliv. 

„Až jednadvacet procent dětí pošle nahou fotku nebo video za pár korun komukoliv. Sexting je stejně jako youtubering, streaming či online gaming rizikový. Intimní materiály se šířily i v minulosti, ale chyběly efektivní nástroje pro jejich pořizování a šíření. Intimní materiál měla k dispozici pouze hrstka vyvolených, zpravidla partneři,“ podotýká.

Policejní psycholožka Jana Bártová, která se denně potkává s oběťmi tohoto nového fenoménu, tvrdí, že mladí nepřistupují k svému soukromí zodpovědně. „Dívky i chlapci posílají intimní fotky a videa bez ostychu, i když jde třeba jen o spolužáky ze školy. Často to dělají, protože si chtějí něco dokázat,“ míní.

Oběti, které někdo vydírá, hledají pomoc, až když je pozdě. Nepříjemné zkušenosti se sextingem je přitom mohou dlouhodobě poznamenat stejně jako při klasickém znásilnění. 

„Oběti sextingu a kybersexu, jak se také podobné případy nazývají, mají mnohdy větší následky než po klasickém znásilnění,“ varuje Bártová.

Neznámý útočník skrývající se pod anonymní identitou se hledá těžko. Často ho prozradí unikátní IP adresa v počítači. „Jednodušší to je v případě, kdy se oběť s útočníkem delší dobu zná, když je to spolužák nebo partner,“ upozorňuje vyšetřovatelka Lenka Frýbová, která se zabývá problematikou trestné činnosti mládeže a mravnostních deliktů.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Najdete na iDNES.cz