Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

  1:20aktualizováno  1:20
Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů každým rokem rapidně přibývá. Odborníci na tento nový fenomén upozorňují, že většina rodičů vůbec neví, co jejich pubertální potomci po večerech v dětských pokojích dělají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Začalo to nevinně. Patnáctiletá dívka z Náchodska si na Facebooku začala psát s hochem o tři roky starším. Rozuměli si, flirtovali a mladík ji požádal, jestli by mu poslala nějaké lechtivé fotky.

Dívka chvíli váhala, ale svolila a poslala mu snímky, kde byla nahá. Psali si dál a domluvili se, že se sejdou. Věci vzaly rychlý spád, hned na první schůzce spolu měli sex. 

Záhy to začalo skřípat, tehdy ještě žákyni základní školy se nelíbilo, jaké sexuální praktiky od ní osmnáctiletý mladík vyžaduje. Ten si je však vynucoval. Dívka se s ním rozešla a on ji začal vydírat. Tvrdil, že pokud s ním dál nebude spát, nahé fotky zveřejní na internetu. Dívka se cítila v pasti a ve vztahu pokračovala, dokud ji mladý „útočník“ sám neopustil.

Případ, který se stal před šesti lety a kriminalisté ho vyšetřují až letos, není zdaleka ojedinělý. Statistiky jsou alarmující. Zatímco v roce 2011 vyšetřovala policie 132 případů „zneužití“ přes internet, loni kriminalisté evidovali 561 hlášených deliktů. Policie tvrdí, že případů nezákonného sextingu přitom bude mnohonásobně víc. 

„Ve statistikách máme pouze případy, které se dostaly až na policii. Může se jednat o pouhý zlomek všech, které se ve skutečnosti v kybersvětě odehrávají. Sexuální oběti se totiž většinou nikomu nesvěří,“ uvádí policejní mluvčí Ondřej Moravčík, který se dlouhodobě zabývá prevencí kybernetických sexuálních útoků.

Každý čtvrtý školák...

Expert na kybernetickou bezpečnost Kamil Kopecký s týmem z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci provedl loni výzkum o rizikovém seznamování českých dětí na internetu. Zaměřil se na dívky a chlapce ve věku od 8 do 17 let. 

Výsledky jsou znepokojivé. Z celkového počtu 4 787 dětí z celého Česka, které odpovídaly v anonymním dotazníku, se každý čtvrtý školák přiznal, že má nějakou osobní zkušenost s internetovou komunikací se sexuálním podtextem. Nejčastěji se k tomu hlásí dívky mezi třináctým a patnáctým rokem. Zhruba pětina dívek se dále v průzkumu přiznala, že někdy poslaly intimní fotky člověku, se kterým se nikdy osobně nesetkaly. 

„Zneužití těchto materiálů však nahlašuje jen zlomek obětí,“ varuje Kopecký. Značná část teenagerů také v dotazníku uvedla, že někdy dostala erotické nebo pornografické fotky a videa od neznámých odesílatelů.

Jak mohou tyto nebezpečné známosti dopadnout, ukazuje případ, který před pár lety otřásl Trutnovskem. Za zneužití skoro padesáti děvčat na sociálních sítích dostal v roce 2016 jednadvacetiletý Lukáš Bako 8,5 roku vězení.

Nejmladším dívkám nebylo ani 15 let. Mladý deviant se na Facebooku a na Skypu vydával za jejich vrstevníka, občas i za mladšího chlapce či dívku. Po řadě z nich požadoval, aby se před webkamerou obnažovaly a uspokojovaly či aby se vyfotily nahé a snímky mu posílaly. S některými se scházel, mnohé dívky vydíral, že snímky a videa zveřejní.

Autor výzkumu Kamil Kopecký, který je zároveň autorem projektu E-bezpečí, jenž se snaží šířit osvětu a pomáhat sexuálním obětem, upozorňuje, že cílem podobných útoků jsou stále více i dospělé ženy.

„Nedávno nám psala devětačtyřicetiletá paní, která si pro vlastní potřebu nechala nafotit sadu intimních fotografií. Jenže fotograf, který snímky pořídil, je bez jejího svolení vyvěsil na zahraniční servery, kde se rychle šířily. Dozvěděla se to až po roce, kdy pracovala jako vysoce postavená úřednice na nejmenovaném úřadu a bála se, že jí fotky zničí kariéru,“ prozradil.

Před Vánocemi si dejte pozor

Rodiče by měli zpozornět právě před vánočními svátky. Podle Kopeckého je to nejrizikovější období roku. Děti totiž potřebují peníze na dárky a někdy jsou pro ně schopné udělat skoro cokoliv. 

„Až jednadvacet procent dětí pošle nahou fotku nebo video za pár korun komukoliv. Sexting je stejně jako youtubering, streaming či online gaming rizikový. Intimní materiály se šířily i v minulosti, ale chyběly efektivní nástroje pro jejich pořizování a šíření. Intimní materiál měla k dispozici pouze hrstka vyvolených, zpravidla partneři,“ podotýká.

Policejní psycholožka Jana Bártová, která se denně potkává s oběťmi tohoto nového fenoménu, tvrdí, že mladí nepřistupují k svému soukromí zodpovědně. „Dívky i chlapci posílají intimní fotky a videa bez ostychu, i když jde třeba jen o spolužáky ze školy. Často to dělají, protože si chtějí něco dokázat,“ míní.

Oběti, které někdo vydírá, hledají pomoc, až když je pozdě. Nepříjemné zkušenosti se sextingem je přitom mohou dlouhodobě poznamenat stejně jako při klasickém znásilnění. 

„Oběti sextingu a kybersexu, jak se také podobné případy nazývají, mají mnohdy větší následky než po klasickém znásilnění,“ varuje Bártová.

Neznámý útočník skrývající se pod anonymní identitou se hledá těžko. Často ho prozradí unikátní IP adresa v počítači. „Jednodušší to je v případě, kdy se oběť s útočníkem delší dobu zná, když je to spolužák nebo partner,“ upozorňuje vyšetřovatelka Lenka Frýbová, která se zabývá problematikou trestné činnosti mládeže a mravnostních deliktů.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

Ve hře je i alternativa, že by rychlík z Liberce do Prahy bez přestupu do...

Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě...

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Najdete na iDNES.cz