Polib a jeď. Hradec uvažuje o značkách, které povolí krátké parkování

  14:58aktualizováno  14:58
Zastupitelka Hradce Králové přišla s návrhem, který by mohl učinit trochu snesitelnějším tolik kritizované parkování ve městě. U některých škol, sportovišť nebo úřadů by se mohly objevit značky K+R, u nichž by se pár minut nemuselo platit.
Značka Kiss and Ride neboli Polib a jeď už se v Česku používá dva roky (ilustrační foto).

Značka Kiss and Ride neboli Polib a jeď už se v Česku používá dva roky (ilustrační foto). | foto: Martin Pinkas, MAFA

Aleš Dančák z Hradce Králové má dvě děti. Karolínu a Jakuba každý den rozváží do škol nebo na odpolední lekce kytary a na fotbal. Když však potřebuje v centru města jen na pár minut zaparkovat, má velký problém.

Kiss and Ride aneb Polib a jeď

Dopravní značku K+R znají česká dopravní pravidla už dva roky. Dodnes se však používá pouze u zastávek hromadné dopravy, nejčastěji v Praze u stanic metra, kde řidiči potřebují rychle vysadit nebo vyzvednout pasažéra.

Podle ministerstva dopravy by pro vyzvedávání dětí u škol byla nutná speciální verze této značky, ale dopravní resort na její podobě zatím nepracuje, protože prý na silnicích máme více značek, než je třeba.

Vyhláška praví, že: "Tato značka označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy."

"Na mnoha místech před úřady nebo školami se zastavit nedá nebo je parkování placené. Já však chci pouze vysadit kluka a dovést ho na stadion nebo se na skok zastavit na úřadě. Přijde mi to nesmyslné," říká.

Jemu i dalším řidičům by však mohla pomoct drobná úprava systému parkování. Používá se i jinde ve světě a nese chytlavý název Kiss and Ride (K+R) neboli Polib a jeď. Funguje tak, že u úřadů, školek nebo sportovišť město vyvěsí značky, u kterých může auto na 10 až 15 minut bezplatně zastavit.

Parkování je hradecký evergreen

"Signálů, že by lidé chtěli takovou věc v Hradci mít, je hodně. Lidé jsou s parkováním ve městě nespokojeni, připadá jim příliš drahé. Toto je cesta, jak ušetřit lidem peníze, aby nemuseli platit kvůli několikaminutovému zastavení," argumentuje zastupitelka a autorka návrhu Tereza Nyklíčková z ČSSD, která se teď novinku snaží prosadit.

Nové značky by tak mohly podle obhájců návrhu vzniknout například u Biskupského gymnázia, Stadionu Slavia nebo u ZUŠ Jitro.

"Už před dvěma lety jsem říkal, že hřiště Slavia v Orlické kotlině je nesmyslný případ, kde není ani pořádné parkoviště, a přesto se tam musí platit. Rodiče, kteří si sem jezdí pro děti a chtějí třeba jen prohodit slovo s trenérem, musí hned vytáhnout peněženku," stěžuje si zastupitel Jiří Kocourek.

Radnice projektu moc nefandí

Návrh podpořili na dubnovém zasedání i další zastupitelé Hradce Králové a většinou 24 hlasů ho přijali.

"Zavedení značky Kiss and Ride v Hradci Králové, kde parkovací systém ovládá kritizovaná firma ISP, může být alespoň drobným ulehčením pro místní obyvatele. Bylo by dobré, aby značka byla umístěna nejen u nádraží, ale i u sportovišť nebo u škol, kde rodiče doprovází a vyzvedávají své děti," míní Martin Hanousek ze Změny pro Hradec.

Jestli se značky ve městě objeví, je však stále nejasné. Vedení města totiž projektu nakloněné příliš není. Vyřešit se také musí otázka, kde mohou být podle zákona značky umístěné a kde nikoli.

"Osobně si myslím, že parkování před školami lze řešit i jinými způsoby. Zřizování celého systému K+R by bylo velmi nákladné. Muselo by dojít ke zpracování projektů pro každé zařízení, stavebním úpravám, nákupu nových značek a otázkou by bylo také vyjednávání s ISP. Projekt máme nyní částečně ukotvený v koncepci cyklodopravy a mohla by se jím zabývat například komise pro dopravu," uvádí náměstek pro rozvoj města Jindřich Vedlich.

Zastupitelé, kteří hlasovali pro zavedení bezplatného parkování, jsou však optimisté. "Zbraně rozhodně neskládáme. Návrh jsme předložili radě, aby ho realizovala," uvedl zastupitel Kocourek.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Zvířata na farmě na Trutnovsku umírala hladem a žízní, potvrdila pitva

Zubožená zvířata v obci Slemeno na Trutnovsku

Nikoliv nemoc, jak tvrdila chovatelka, ale nedostatek vody a krmiva stály za úhynem zvířat v obci Slemeno v Podkrkonoší...

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Najdete na iDNES.cz