Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Muž z Náchodska dostane za zlaté dráty nálezné přes 200 tisíc korun

  16:43aktualizováno  16:43
Nálezce pravěkého zlatého pokladu z Náchodska dostane od Královéhradeckého kraje téměř 210 tisíc korun. Radní kraje už nálezné schválili, potvrdit to musí ještě zastupitelé. Odměnu kraj odvodil od skutečné hodnoty zlata.

Spirálky z Náchodska představují jeden z největších depotů pravěkého zlata v České republice. | foto: archiv Muzea Náchodska

Znalecký posudek puncovního úřadu určil hodnotu zlata na částku 207 788 korun. Krajští radní s ní v pondělí souhlasili a doporučili zastupitelstvu, aby též bylo pro.

Fotogalerie

„Děkuji nálezci, že nález předal do péče pracovníků náchodského muzea. Díky němu se podařilo zachovat unikátní historický artefakt, který je co do množství a zachovalosti ojedinělý. Od kraje dostane odměnu ve výši skutečné hodnoty zlata stanovenou puncovním úřadem,“ uvedla náměstkyně pro kulturu a školství Martina Berdychová (Východočeši).

„Pokud je nález zhotoven z drahých kovů jako zlato, stříbro či platina nebo jiných cenných materiálů, nálezce má podle zákona o státní památkové péči právo na odměnu do výše ceny materiálu, počítáno podle aktuální tržní hodnoty,“ upřesnil mluvčí kraje Lukáš Vaníček.

Pokud je nalezený artefakt z jiného materiálu, výše odměny je stanovena až do výše 10 procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku Archeologického ústavu Akademie věd ČR nebo Národního muzea.

Nález objevil letos v dubnu mladý muž z Náchodska při procházce se psem v lese. Tvoří ho devět takzvaných nekonečných spirálek, v kterých se zlato přepravovalo v pravěku. Nálezce je odevzdal Muzeu Náchodska na jaře.

Muzejníkům popsal, že když procházel lesem, ve stráni nad roklí si všiml místa rozrytého od divočáků, kde ze země trčel drát. Pokládal ho napřed za pytlácké oko, pak se ale ukázalo, že se jedná o zlato a že drátků se skrývá pod zemí víc. Donesl je domů, ale měl je napřed za odpad.

„Jde o devět nekonečných spirál o hmotnosti 257 gramů z mladší doby bronzové, tedy z doby kolem 1000 až 1300 let před naším letopočtem. Nenašla se u nich žádná keramika ani jiné předměty, které by pomohly s bližším časovým určením, takže můžeme vycházet pouze z analogií,“ říká archeolog Muzea Náchodska Jan Košťál.

Spirálky se používaly jako polotovar, takto se zlato přepravovalo nebo se s ním obchodovalo. Jsou typické pro lužickou kulturu. Možná si zlato někdo uschoval a nevyzvedl, nebo se mohlo jednat o obětinu, protože spirálky se našly na východní straně svahu.

Spirálky byly poměrně neporušené

Podle odborného zkoumání, které si kraj zadal, byly spirálky patrně vyrobeny stejnou technologií v jedné dílně ve stejnou dobu, protože jsou až na nepatrné rozdíly shodné. Stejný je průměr drátu i vinutí.

Hmotnost sedmi exemplářů se pohybuje v rozmezí 27 až 33 gramů, u dalších dvou je hmotnost 21 gramů. Je tak otázkou, za v minulosti někdo část zlatého drátu uštípl.

Odborníci popsali, že na jednotlivých exemplářích je patrný spojovací šev. To znamená, že drátky byly vyrobeny z roztepaného tenkého plechu, který byl poté stočen do trubičky.

U jednoho svitku, který je porušený, je vidět, že drát je dutý. Výsledný zlatý drát byl spojen, svařen, na obou koncích byly vytvořena očka a na jednom konci, před a za očkem, byl opatřen tordováním a následně stočen do finální podoby nekonečné spirály.

„Vzhledem ke skutečnosti, že osm z devíti spirál je v neporušeném stavu, nejsou deformované a drátky jednotlivých kusů propletené, můžeme uvažovat o tom, že nebyly patrně dlouho v oběhu nebo jinak používány, a tudíž byly ukryty brzy po jejich výrobě,“ citovala mluvčí kraje Martina Svatoňová z odborných podkladů nashromážděných k zlatému pokladu.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Poštovna na Sněžce mění majitele, kupují ji podnikatelé z Jizerských hor

Nového majitele bude mít Česká poštovna Anežka, nejvýše položená stavba v zemi, která je dominantou Sněžky. Současný...

V Krkonoších se začíná lyžovat na svazích Černé hory a v Malé Úpě

Lyžařská sezona v Krkonoších odstartovala. Lyžařům se otevřely svahy v Malé Úpě a na Černé hoře. Areál ve Špindlerově...

Premium

Valdice na doživotí, až na Kajínka. Nejstřeženější věznice se otevírá světu

Co se děje za zdmi ostře střežené valdické věznice, poodkrývá nová kniha s příběhy odsouzených i dozorců. Mýty opředené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec Králové se Zugem na úvod čtvrtfinále Ligy mistrů remizoval

K postupu do semifinále to mají oba soupeři stále stejně daleko. Hradec Králové remizoval v prvním utkání čtvrtfinále...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky
Premium

Kdosi u domu postřelil psa, syn majitelky hrozí pachateli na sociální síti

Neznámý střelec zaútočil v Červeném Kostelci na Náchodsku na psa, který hlídal rodinný dům. Zvíře přišlo o oko. Policie...

Hradec drží školy roky na uzdě, rozpočty by mohl navýšit o 15 milionů

Školy zřizované radnicí v Hradci Králové si zřejmě od příštího roku přilepší o 15 milionů korun. Ředitelé by tak už...

U nemocnice v Hradci vznikne placené parkoviště, černá plocha zůstane

Parkování pro pacienty u Fakultní nemocnice v Hradci Králové se hned tak nezlepší. V březnu se otevře provizorní...

Doluju z flétny zvuky neběžné, říká o improvizacích jazzman Brunner

Jazzový flétnista Martin Brunner vydal cédéčko pod názvem Vernissage. Hradecký muzikant se nechal inspirovat...

Najdete na iDNES.cz