Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Zima se vrátila do Krkonoš i Orlických hor, jedou i menší skiareály

  10:48
V Krkonoších i Orlických horách panují aktuálně dobré lyžařské podmínky. Stav sjezdovek vylepšily mrazy a sněžení. Během jarních prázdnin tak fungují nejen velké skiareály, ale i menší střediska v nižších nadmořských výškách. Někde se ale lyžuje jen v omezeném režimu.

V Mladých Bukách u Trutnova je v provozu už více než polovina z celkového počtu pěti kilometrů sjezdových tratí (5. 2. 2020). | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Nebývale vysoké teploty a vytrvalý déšť na konci minulého týdne razantně ztenčily zásoby sněhu. Například ve Svobodě nad Úpou dokonce v pondělí vleky zastavili a přerušili provoz areálu.

Návrat zimy v první polovině týdne přišel za pět minut dvanáct. Napadlo pět, ale někde i více než dvacet centimetrů sněhu. 

V Mladých Bukách nebo Petříkovicích byl ještě na začátku týdne na místní sjezdovce jen úzký pruh sněhu a všude okolo se zelenala tráva. Noční mrazy, které opět umožnily zasněžovat, a místy i vydatné sněžení stav sjezdovek před klíčovým obdobím sezony – jarními prázdninami – podstatně zlepšily.

V Mladých Bukách jsou otevřené tři sjezdovky, celkem 2,9 z 5,1 kilometru tratí. „Sněhu nenapadlo mnoho, takže nás to příliš nevytrhlo. Hodně nám ale pomohlo, že zase můžeme zasněžovat. Chceme toho využít k tomu, abychom zvýšili sněhovou pokrývku na sjezdovkách, které jsou v provozu. Nové tratě zatím otevírat neplánujeme,“ uvedla ředitelka skiparku Kateřina Pilařová.

Také na Benecku je aktuálně v provozu zhruba polovina střediska, v sousedních Herlíkovicích se lyžuje na sedmi kilometrech sjezdovek z celkových dvanácti.

V plném provozu je rodinný areál Kněžický vrch - Kebrlák ve Vrchlabí s 2,4 kilometry sjezdovek. Ve čtvrtek obnovili provoz ve Svobodě nad Úpou, rozjel se vlek u 350 metrů dlouhé sjezdovky Duncan 2.

Skiareál Arrakis v žacléřském Prkenném Dole zahájil sezonu teprve na konci ledna, zdejším vlekařům se zatím povedlo zprovoznit 600 metrů dlouhý svah s 30 centimetry sněhu.

„Má opět přijít obleva, takže to nevypadá, že bychom v nejbližší době mohli vysněžit další část areálu,“ poznamenal šéf střediska Tomáš Ticháček. Návštěvnost je podle něj kvůli malé nabídce sjezdovek velmi nízká.

„Je to ještě horší než v roce 2014, kdy sezona začala také velmi pozdě. Zachránit ji už nepůjde, jde o to, aby škody byly co nejmenší,“ dodal.

Navzdory zimě provázené velkými teplotními výkyvy jsou velmi solidní podmínky v Petříkovicích a Radvanicích v Jestřebích horách, kde leží 40 centimetrů sněhu a v provozu jsou oba vleky.

„Oteplení bylo docela dlouhé a hlavně nám uškodil déšť. Už to bylo na hraně, museli jsme na sjezdovce přehrnovat sníh, protože některá místa roztála. Díky tomu, že jsme před sezonou pořídili moderní zasněžovací techniku, jakou mají velká střediska, dokázali jsme v krátkém čase vyrobit poměrně hodně kvalitního umělého sněhu. Sezona tak může i přes oblevy pokračovat,“ sdělil provozovatel radvanického areálu Miroslav Mádr.

Dosavadní sezonu hodnotí jako velmi slušnou. Ve čtvrtek opět pustili sněžná děla a vyrobili technický sníh do zásoby. „Doufám, že jsme letošní zimu zasněžovali už naposled,“ přeje si Mádr. Přestože se areál rozkládá v nadmořské výšce 550 až 650 metrů, každoročně se v Radvanicích lyžuje až do konce března.

Ve velkých krkonošských skiareálech čerstvý sníh ještě vylepšil už tak velmi dobré podmínky. Ve SkiResortu Černá hora-Pec, pod který spadá šest středisek, se ode dneška návštěvníci svezou na 41 kilometrech sjezdovek.

„Napadlo více než 20 centimetrů sněhu a díky tomu jsme otevřeli Černohorskou sáňkařskou cestu a snowtubing na Formankách v Janských Lázních. Dnes otevíráme také menší sjezdovky v Peci pod Sněžkou na přírodním sněhu, jako jsou Slovan, Kladenka nebo Mulda,“ uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Většina sjezdovek je v provozu také ve Špindlerově Mlýně, na svazích leží až 80 centimetrů sněhu. Za poslední dny připadlo 25 centimetrů.

Hotely ve Špindlu jsou plné, prázdniny mají i v Německu

Pro vlekaře nyní nadešel po Vánocích druhý vrchol sezony. Tento týden začaly jarní prázdniny na Mladoboleslavsku, Rychnovsku, v Olomouci, jižních i severních Čechách.

Příští týden budou mít volno děti z Pardubicka, Chrudimska, Trutnovska nebo Berounska. Navíc jsou prázdniny také v zahraničí. Například ve Špindlerově Mlýně je v těchto dnech obsazena drtivá většina lůžek.

„Tento týden je vynikající, obsazenost hotelů a penzionů odhaduji na 95 procent. K dispozici bylo opravdu jen několik posledních lůžek,“ informoval majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Podobný nával očekává i v následujících týdnech. „Do konce února, kdy mají kromě Čechů jarní prázdniny Němci a Holanďani, to bude hodně obsazené, březen je obvykle volnější a odráží se to i na cenách ubytování,“ řekl.

Zatímco v únoru nejlevnější pobyty začínají na 800 korunách za osobu a noc, v březnu se ubytování podle Jandury dá pořídit i za 550 korun.

Až do neděle by na východočeských horách mělo v noci mrznout a přes den být lehce nad nulou. Poslední den v týdnu se podle meteorologů opět výrazně oteplí a v pondělí má znovu pršet.

Vleky v Orlických horách se po oblevě znovu rozjely

Ještě před několika dny měli provozovatelé menších areálů v Orlických horách pořádně nahnáno. Obleva a déšť se zle podepsaly na stavu sjezdovek, někde se vleky dokonce úplně zastavily. Ve středu však přišla spolu s nízkými teplotami a trochou přírodního sněhu úleva. Nyní je většina areálů v plném provozu a připravena na víkendový nápor lyžařů.

Mimo provoz se v úterý ocitl třeba skiareál Nella v Bartošovicích v Orlických horách. Bylo potřeba dosněžit některá místa na sjezdovkách, která odtála. Vleky se tam nakonec rozjely až ve čtvrtek. „Jsme už v plném provozu a lyžaře k nám můžeme na víkend pozvat. Situace se zlepšila a doufám, že to tak zůstane i příští týden,“ říká majitel bartošovického skiareálu Nella Jan Sotona.

V pondělí byl po téměř celodenním dešti letos poprvé mimo provoz i areál ve Zdobnici v Orlických horách.

„Podařilo se nám udržet obě hlavní sjezdovky bez vydřených míst a v úterý jsme obnovili provoz, když nasněžilo několik centimetrů sněhu. I to nám velmi pomůže, na sjezdovce je to znát a také opticky se všechno zarovná. I pro návštěvníky je příjemné, když nevidí jen bílý pruh sjezdovky uprostřed zelených luk,“ hlásil David Dařílek z lyžařského areálu ve Zdobnici.

Krátkou oblevu pomohl přečkat technický sníh

Problémy pocítili i v největším orlickohorském lyžařském středisku v Deštném. „Nemilosrdná obleva nám dala zabrat. Nejhorší je za námi a nad ránem k nám dorazí ochlazení a sněžení,“ hlásili ještě v pondělí na internetových stránkách provozovatelé deštenského skiareálu.

„Už je to daleko lepší, sníh napadl na hřebenech i v údolí a mohli jsme i uměle zasněžovat. Podmínky se ve středu výrazně zlepšily a vyhlídky na víkend jsou velmi dobré. Pojedeme na všech hlavních sjezdových tratích kromě Zákoutí a sjezdovky Nad Pekárnou. Černá, červená, modrá i snowpark budou k dispozici, jen v neděli bude omezení na černé sjezdovce kvůli závodům. Jinak jsme kompletně připraveni,“ pochvaloval si ve čtvrtek vedoucí skicentra Petr Prouza.

Ke zhruba 35 centimetrům umělého sněhu napadlo v Sedloňově v Orlických horách asi 10 centimetrů přírodního sněhu.

„Podmínky jsou takřka ideální. Po velké oblevě zamrzlo, napadl sníh a v noci na čtvrtek jsme ještě zasněžovali sjezdovku od prostředka až nahoru. Na víkend by mělo být počasí také super, takže k nám můžeme lyžaře pozvat. V provozu je hlavní i dětská sjezdovka, výukové hřiště, školička i půjčovna. I na okolních loukách je už bílo, i když nám to ve středu vítr trochu vyfoukal,“ popsal provozní skiareálu v Sedloňově Marian Kohoutek.

V plném provozu je i areál v Říčkách v Orlických horách, kde se s oblevou vypořádali bez problémů.

„Na sjezdovkách je hlavně odolný technický sníh, který je schopen krátkodobou oblevu bez problémů přečkat. Musím to zaťukat, ale situace se zlepšila, připadlo zhruba 10 centimetrů sněhu a ještě ve čtvrtek jsme využili mrazivých teplot, abychom vyrobili ještě více sněhu. O víkendu budeme kompletně v provozu,“ potvrdil šéf areálu v Říčkách Jan Duffek.

Naopak problémy přetrvávají v Rokytnici v Orlických horách. Areál byl ve čtvrtek mimo provoz, pravděpodobně to tak zůstane i v příštích dnech a není vyloučeno, že tam letošní lyžařská sezona skončila, aniž by začala.

„Je to špatné. Zasněžovat se nám už nevyplatí, takže nezbývá než doufat v přírodní sníh. Pokud nenapadne, asi jsme letos skončili,“ konstatoval Roman Štěpánek z rokytnického lyžařského areálu.

Vlekaři v Deštném mohli spustit zasněžování až začátkem prosince

7. prosince 2019

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Hradec Kr. - Plzeň 1:2, sporný moment před červenou domácí namíchl, rozhodl Pilař

V deseti se prali statečně. Fotbalisté Hradce Králové zatápěli mistrovské Plzni i v oslabení, v závěru prvního poločasu...

Vyrazila si dech, odnesli ji, měla vzdát. Češka odmítla. A je mistryní Evropy

V prvním ročníku střední průmyslové školy chemické studuje v Pardubicích požární ochranu. Miluje adrenalin a freestyle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Morbidní výstava i pornograficko-dekadentní obrazy, metalový svátek pokračuje

V magickém prostředí josefovské pevnosti až do nedělních ranních hodin pokračuje pětidenní maraton 25. ročníku...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Co s prázdnými obchody? ptá se Broumov, adept na evropské město kultury

Až sedmdesát procent obyvatel Broumova na Náchodsku nenavštěvuje kulturní akce. Problémem jsou i prázdné obchody na...

Morbidní výstava i pornograficko-dekadentní obrazy, metalový svátek pokračuje

V magickém prostředí josefovské pevnosti až do nedělních ranních hodin pokračuje pětidenní maraton 25. ročníku...

Na Jičínsku se srazila osobní auta, jeden člověk zemřel a další se zranili

Při čelním střetu dvou osobních vozidel VW Golf a Škoda Fabia na silnici I/16 u obce Holín na Jičínsku zemřel v neděli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...