Trik ženy z Přibyslavi byl prostý. Lidem ze svého sociálního okruhu a jejich dalším známým navykládala, že má možnost nakupovat eura za pouhých dvaadvacet až třiadvacet korun. Zároveň je ujišťovala, že takto výhodně nakoupenou měnu obratem prodává o čtyři až pět korun dráž.
"Slíbený zisk byl pro takto oslovené lidi lákavý. Částky, které jí zpočátku svěřovali a ona skutečně zhodnocovala, tedy postupně navyšovali, až se v nejednom případě přehouply přes několikamilionovou hranici," přiblížila mluvčí krajské policie Ivana Ježková.
Podvodnice se před známými často producírovala s taškami plnými eur či korun, což mělo jediný cíl - vzbudit zdání solventnosti a důvěryhodnosti.
Ohromené "klienty" pak většinou ani nenapadlo požadovat od svěřeného obnosu stvrzenku. "Peníze jí opakovaně vypláceli přímo na ruku. Netušili ovšem, že peníze, které jim žena tak ráda ukazovala, patří někomu, kdo již neúspěšně čeká na jejich vrácení," podotkla mluvčí.
"Spekulantka" nikdy nezapomněla zdůraznit, že dohoda je exkluzivní ze známosti a nikdo další o ní nesmí vědět. Po čase však přestala s věřiteli komunikovat nebo se vymlouvala na neočekávané problémy, které nezavinila.
"Věřitelům ale v květnu došla trpělivost, a tak začali podávat trestní oznámení," objasnila Ježková.
Mnohem více podvedených
Policisté zatím vědí o devíti poškozených a ženu již obvinili z podvodu. "Celková škoda, kterou Šárka Juhászová měla od ledna do května letošního roku způsobit, by se mohla vyšplhat až na více než 20 milionů korun," vyčíslila mluvčí.
Kriminalisté předpokládají, že obviněná dohromady obrala mnohem více lidí.
"Potřebují ale znát jejich totožnost i svědectví, proto se rozhodli pro uveřejnění identity obviněné. Prosíme tedy všechny další poškozené nebo svědky, aby se přihlásili přímo kriminalistům na telefonní číslo 974 521 349, případně na bezplatnou linku 158," uzavřela Ježková.
Soud v sobotu rozhodl, že Juhászová bude stíhána ve vazební cele. Za mřížemi může strávit až deset let.