Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Rychlodráha z Prahy do Vratislavi povede přes Hradec, posoudí ji studie

  9:39
Jestliže se bude stavět vysokorychlostní železnice z Prahy do polské Vratislavi, trasa povede přes Hradec Králové, Jaroměř a Trutnov. Zpráva, o které MF DNES informovala již minulý rok, se nyní potvrdila. Města ani Královéhradecký kraj se netají nadšením ze spojení s Evropou.

Vysokorychlostní TGV ve Francii zvládnou rychlost kolem 300 km/h | foto: SNCF | foto: SNCF

Správa železnic vypsala soutěž na studii proveditelnosti, která má odpovědět na několik zásadních otázek. Ta nejzásadnější nejspíš zní: vyplatí se stavba?

Kromě toho má expertiza zakreslit detail trasy, posoudit, na jakou maximální rychlost by se trať vyplatilo vybudovat, vytipovat možná problematická místa a prověřit další železniční napojení na vysokorychlostní dráhu.

Trasa přes Hradec na Polsko nese název RS5 a její předpokládané náklady jsou skutečně ohromující: v zadávací dokumentaci, jež už je vypracovaná, hovoří Správa železnic o výdajích ve výši 86 až 152 miliard korun.

Ve hře byla až do loňského roku a dokončení takzvané územně-technické studie i varianta přes Liberec, jenže ta by podle všeho byla ještě podstatně dražší. Zpracovatel - společnost Sudop Praha - proto doporučil se dál věnovat pouze vedení rychlovlaků do Polska přes Hradec Králové.

„Pro východní Čechy rozhodla i velikost aglomerací, vždyť Hradec Králové s Pardubicemi dají dohromady přes 200 tisíc lidí, a tak je obslužnost celého území skutečně velká,“ řekl předseda sněmovního podvýboru pro dopravu a poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Maximální rychlost až 320 kilometrů za hodinu

„Začátek řešeného úseku bude v Poříčanech. Konec je na státní hranici Česka s Polskem, přičemž řešení z České republiky musí navazovat směrově i výškově na dosud zpracované polské vedení trasy. Studie proveditelnosti by měla být hotova do 18 měsíců od podpisu smlouvy s dodavatelem,“ konstatovala Správa železnic.

Rychlodráha do Polska

Odhadované náklady na stavbu rychlodráhy jsou nejméně 86 miliard korun.

Úsek tratě RS5 z Prahy k hranici s Polskem by měl měřit 160 kilometrů.

Vybraná firma bude mít na vypracování studie proveditelnosti 18 měsíců.

Projekt páteřních železničních tratí nese název Rychlá spojení (RS) a počítá se s maximální rychlostí až 320 kilometrů za hodinu. Plány schválila před třemi lety vláda a trať z Prahy ke státní hranici by měla měřit kolem 160 kilometrů.

Ale protože východočeská RS5 nemá nejvyšší prioritu, zatím s jistotou nelze tvrdit, kdy by se mohlo začít stavět.

Maximální důležitost má totiž aspoň prozatím jiné spojení Praha - Vratislav: rozestavěná dálnice D11, jež se z jedné strany blíží k Jaroměři a z té polské již ke státní hranici.

Česko má licenci pro TGV

Slibné však je, že naopak nejdál z celé republikové sítě vysokorychlostní železnice je úsek Běchovice - Poříčany, který lze považovat za první etapu směr Hradec Králové. Dalšími rozpracovanými úseky jsou Přerov - Ostrava, Brno - Vranovice a dva úseky mezi Prahou a Drážďany. Výstavba prvních tratí začne do roku 2025, Správa železnic pro urychlení příprav koupila licenci pro normy francouzského systému TGV.

RS5 bude z Poříčan kopírovat dálnici D11, před Sadskou se uvažuje o propojení s tratí na Kolín, dál by pak umožňovala spojení se stávajícími kolejemi přes Velký Osek do Chocně.

Sjezdy do Pardubic jsou možné dva: u Chvaletic, kde však leží přírodní rezervace Týnické mokřiny, anebo o devět kilometrů dál u Přelouče, kde by bylo nutné postavit mostní estakádu přes slepá ramena Labe.

Dálnici D11 by VRT měla sledovat přes Hradec Králové až do Jaroměře, do Trutnova se nabízejí čtyři možnosti trasy, následuje přechod do Polska Lubawka a Vratislav. Technicky nejsložitější bude kvůli terénu úsek Jaroměř - Trutnov, kde se bude muset vybudovat soustava tunelů, mostů a estakád.

Podle vyhledávací studie, kterou vypracoval expert na vysokorychlostní železnice Martin Vachtl, by se v Hradci Králové mohl postavit zcela nový terminál v blízkosti dálnice D11, aby zvlášť ta nejrychlejší kategorie vlaků nemusela zajíždět až do města. Soupravy vnitrostátního charakteru by pak do města směly, kvůli husté zástavbě by však s největší pravděpodobností bylo vyloučeno budování rychlé tratě až k nádraží.

Města v trati vidí jen pozitiva

Pro Královéhradecký kraj by vysokorychlostní železnice znamenala nejen podstatné zrychlení a přiblížení k celé Evropě, ale i rozvoj celého regionu, cestovního ruchu, pracovní příležitosti a převedení alespoň části cestujících z aut na koleje. Uvědomuje si to i starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS).

„Je to výborná zpráva nejen pro Trutnov, ale celý region, protože je to další dopravní napojení na okolní svět. Na druhou stranu cesta k realizaci bude asi ještě dlouhá. Záleží na mnoha okolnostech, především na tom, zda budeme mít takovou legislativu o liniových stavbách, která to zvládne. Věřím, že peníze budou, ale nejsem schopen říct, jestli to bude za deset či 15 let, anebo naopak dříve,“ řekl Adamec.

Také starosta Jaroměře Josef Horáček (Volba pro město) vidí na RS5 spíš pozitiva, přestože o záměru se poprvé dozvěděl až od redakce MF DNES.

„Je to jednoznačně dobrá zpráva. Jaroměř je už nyní významným dopravním uzlem a rychlodráhou by se jeho pozice jen posílila. Samozřejmě bych si však nepřál, aby se v souvislosti s dráhou ještě více rozšířila automobilová doprava. Do dokončení obchvatu města se nacházíme ve stavu kolapsu,“ upozornil Horáček.

Hradecký primátor Alexandr Hrabálek v přivedení RS5 vidí odčinění jedné historické křivdy.

„O trasu přes naše město jsme usilovali, protože se domníváme, že nás ekonomicky poškodilo už rozhodnutí za Rakouska-Uherska, kdy nás hlavní železniční uzel minul a skončil v Pardubicích. Jestliže se nyní podaří realizovat vysokorychlostní trať přes Hradec, je šance ten stav aspoň trochu napravit,“ uvedl Hrabálek.

Kraj rychlodráhu tlačí

Radost netají ani náměstek hejtmana pro oblast dopravy Václav Řehoř (ODS).

„Variantu RS5 přes Hradec Králové prosazoval můj předchůdce (dnešní hejtman Martin Červíček, pozn. red.) a já osobně velmi vítám, že Správa železnic vypsala soutěž na studii proveditelnosti právě přes náš region. Samozřejmě jsme připraveni pomoct a budeme dělat maximum pro to, aby se projekt zrealizoval. Jen pro ilustraci: zatím je předpoklad, že cesta z Hradce do Prahy by trvala jen 35 minut. Dálniční připojení již máme, případně se staví. Vysokorychlostní železnice by však přinesla další velmi významné zkvalitnění,“ upozornil Řehoř.

Velmi důležitý bude pro RS5 rok 2022. Až Správa železnic najde zpracovatele studie proveditelnosti, firma bude mít 18 měsíců na to, aby odpověděla na nejdůležitější neznámé, tedy například detailní návrh trasy.

  • Nejčtenější

Cestu do Krkonoš má zalít nová přehrada. V Trutnově chystají petici

Premium Stát zvažuje postavit přehradu Babí na okraji Trutnova. Pokud by na to došlo, pod vodou skončí důležitá spojnice s...

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Hradecký okruh zablokovala řepa. Vysypala se z havarovaného kamionu

Na okruhu Hradce Králové v pondělí večer havaroval kamion, který převážel řepu. Ta se při nehodě z návěsu vysypala, z...

Z historického náměstí v Novém Městě zmizí přetížená silnice první třídy

Přes cenné historické náměstí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku v budoucnu nepovede silnice první třídy. Cesta ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec nechce čekat léta na severní tangentu, řeší komplikaci s letištěm

Už podruhé za posledních pět let musí projekt hradecké severní tangenty absolvovat proces posouzení vlivu na okolí EIA....

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Hledaný bezdomovec vykrádal auta rodičům, když vedli děti do školek

Celostátně hledaný muž, který od léta řádil v okolí mateřských škol na Trutnovsku a Náchodsku, skončil ve vazbě....

Dvorská knihovna rozváží až do domu. Nejvíc se čtou detektivky

Přestože je Městská knihovna ve Dvoře Králové zavřená, knihy i časopisy se z ní ke čtenářům dostanou. Za nouzového...

Elektrárna Opatovice pálí uhlí 60 let. K plynu nechvátá, žádá o výjimky

Letos bylo elektrárně v Opatovicích už 60 let, ale na odpočinek se zdaleka nechystá. Ještě před přechodem na plynový...

Kluk září v Prší, školačka udivuje nadšením. Děti s hendikepem se nevzdaly

S vážnými zdravotními problémy bojuje desetiletá Dominika z Jičína a šestiletý David z Vysokého Mýta. Pomáhají jim...

Advantage Consulting, s.r.o.
EXPERT NA ELEKTRO TECHNOLOGIE (40 - 50 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...