Petrovka má nové základy, na vojenskou nemocnici nejsou peníze

  9:09aktualizováno  9:09
Co se za rok stalo se zanedbanými památkami v hradeckém kraji, které si podle čtenářů iDNES.cz zaslouží nejvíce zachránit? Vodní mlýn v Boharyni dostal milionovou injekci, Petrova bouda má nové základy, ale vojenská nemocnice v Josefově chátrá dál.

Vodní mlýn v Boharyni na Královéhradecku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vzácně dochovaného vodního mlýna v Boharyni na Královéhradecku se čtenářům serveru iDNES.cz zželelo nejvíce (výsledky ankety najdete zde). Přesně před rokem mu v anketě dali nejvíce hlasů a zdá se, že se jejich přání zachránit chátrající roubenou budovu začíná plnit. Po roce je totiž nově opravena střecha stodoly a obec shání prostředky na další opravy.

"Musel se vyměnit krov a střecha má novou krytinu. Tašky už padaly dolů, takže už tam hrozilo i nebezpečí úrazu," vysvětlila starostka Boharyně Věra Macháčková. Obci se podařilo sehnat 314 tisíc korun z ministerstva kultury a stotisícovou dotaci poskytl kraj. Přes půl milionu doplatila obec.

Boharyně shání peníze na opravu roubeného mlýna

"Letos už žádné prostředky vyčleňovat nebudeme, pokud nebude hrozit nějaká nutná údržba. Zjišťujeme však další možnosti, protože teď už je na řadě mlýn jako takový," řekla starostka obce, která má 542 obyvatel. K mlýnu v Boharyni patří také stodoly, chlévy a sušárna obilí a čekanky.

Roubený mlýn pochází pravděpodobně už z první poloviny 18. století, koncem 19. století prošel modernizací. Budova je ale poškozená, protože se o ni dlouhodobě nikdo nestaral. V přízemí je shnilé roubení, roh nad dlouhým náhonem dokonce spadl a musel se provizorně opravit. Omítky jsou opadané a krytina dožívá, krov je nepřístupný.

Mlýn nyní slouží jako technické zázemí. Obec má v objektu uskladněn materiál a stroje, částečně ho využívá jako sběrný dvůr. Do budoucna ale hledá jiné využití, možná se mlýn promění ve společenské centrum.

"Musíme nejdříve zpracovat projekt a pak teprve budeme shánět peníze. Chtěli bychom ještě letos udělat den otevřených dveří, pozvat tam veřejnost a udělat anketu, jak lidé vidí další využití. Nejraději bychom vybudovali společenské centrum, ale třeba bychom tam mohli instalovat malou vodní elektrárnu, která tam kdysi byla," uvedla Macháčková.

Vojenskou nemocnici v Josefově nikdo nechce

Na druhém místě v anketě nejzchátralejších památek, které nutně potřebují zachránit, skončila bývalá vojenská nemocnice v Jaroměři-Josefově. Město na její rekonstrukci nemá prostředky a kupce nebo provozovatele shání stále marně.

"Se zájemci o případné využití tohoto historicky cenného objektu proběhlo několik prohlídek, ale konkrétní žádost doposud nebyla podána," uvedla vedoucí odboru majetku města v Jaroměři Jana Hrubá.

Bývalá vojenská nemocnice v Josefově-Jaroměři.

"Domníváme se, že hledání investora ztěžuje nejen samotná finanční nákladnost rekonstrukce nemovitosti, ale i nelíbivá, avšak nutná omezení vyplývající ze skutečnosti, že to je památkově chráněný objekt," dodala.

Podle památkářů budova zatím nemá problémy se statikou a na seznamu ohrožených památek je spíše demonstrativně. "Chceme upozornit na riziko ztráty jejího využití, jež je nyní sice nenápadné, avšak z dlouhodobého hlediska závažné," zdůraznil Jiří Balský z Národního památkového ústavu v Josefově.

Do objektu z první poloviny 19. století na území bývalé vojenské pevnosti zatéká, čím dál větší počet oken je rozbitých. Jaroměřská radnice se snaží udržovat alespoň současný stav. Loni například nechala demontovat nefunkční střešní okna a opravit nejvíce zanedbanou střešní krytinu.

Petrova bouda už má nové základy

Nejistý osud čekal i krkonošskou Petrovu boudu, která předloni lehla popelem. V anketě skončila na třetím místě hned za boharyňským mlýnem a josefovskou nemocnicí. Majitelé by rádi postavili novou samoobslužnou chatu za sto milionů korun, ale dostali se do křížku s památkáři, kteří požadují věrnou repliku Petrovky. Nyní se možná blíží kompromis.

"V letošním roce se počítá s vybudováním betonové desky v rozloze dochovaných kamenných sklepů," uvedla začátkem června po kontrolním dni přímo na hřebenech Krkonoš Marta Žídková, jež má na starosti památkovou péči na Městském úřadu ve Vrchlabí (více čtěte zde).

Koncem června už byla železobetonová deska, kterou požadovali památkáři k zakonzervování historicky cenných sklepů, hotová. Majitelé ji plánují využít jako základovou desku k nové Petrovce.

Vyhořelá Petrova bouda po rozebrání obvodového zdiva a pokrytí historicky...
Vyhořelá Petrova bouda po rozebrání obvodového zdiva a pokrytí historicky...
Vyhořelá Petrova bouda po rozebrání obvodového zdiva a pokrytí historicky...

Dostali dokonce svolení rozebrat poškozené obvodové zdi boudy a odbourat tak verandy. Žulové kameny ale museli uložit v místě stavby, aby se mohly znovu použít. Společnost Snowy Chalet nyní pracuje na ideovém záměru, který znovu předloží památkovému ústavu, a doufá, že tentokrát projekt neodmítne.

Menší půdorys ospravedlňuje investor tím, že chce využít i cenné sklepy, do kterých po letech zase proudí denní světlo a v kterých by mohlo vzniknout namísto skladů třeba občerstvení pro turisty.

"Na kontrolním dni jsme se domluvili, že bychom se mohli shodnout na obnově chaty z roku 1887," řekl jednatel firmy Martin Havlík. Snowy Chalet zchátralou Petrovu boudu koupila v roce 2009. O dva roky později shořela, ale policie viníka úmyslně založeného požáru nenašla a případ nakonec odložila (více čtěte zde).

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

VIDEO: Zachránci Poštovny se ztratili na Sněžce, točili se v bílé tmě

Správce Poštovny Dalibor Blaha a dobrovolník Martin Homola při sestupu ze...

Na Sněžce se ve čtvrtek večer ztratili dva lidé, kteří odklízeli sníh od Poštovny na vrcholu hory. Při sestupu sešli z...

Záchranáři cvičí se psy zásah v lavině, kvůli počasí nemohli na Sněžku

Lavinový kurz horské služby se psy u Richtrovek v Krkonoších (16.1.2019).

Vítr, sníh a viditelnost na půl metru v Krkonoších komplikovaly cvičení horských záchranářů se psy i jejich výstup na...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Najdete na iDNES.cz