Seznámila se s místními umělci, hudebníky i přistěhovalci a objevovala zajímavá místa. Čtenáři se dozvědí, jaký je rozdíl mezi kebabem a operou, co se dá zažít ve čtvrti bohémů, studentů a Turků nebo jak se dá z Berlína dojet na kole k Baltu.
„Když jsem někdy v únoru 2022 rozepsala první e-mail domů, rozhodně mě v tu chvíli nenapadlo, že píšu základ své magisterské práce, natož své prvotiny. Vybavuju si, jak jsem se po skončení stáže houpala v mořském kajaku a přemítala nad srdečnými reakcemi od původních adresátů, kteří mě přesvědčovali, ať ty zprávy shromáždím do knižní podoby, že prý by moje vyprávění mohlo zajímat i další čtenáře,“ říká jičínská rodačka, která studovala grafickou tvorbu a design na fakultách v Hradci Králové a Ústí nad Labem.
Umění i povinný home office
Ilustrovaná autorská reportáž, jež byla zároveň magisterskou prací, se pohybuje mezi cestopisem, almanachem dopisů a sbírkou humorných povídek. Základ tvoří devět e-mailů, které autorka poslala svým známým v České republice. Doplňují je krátké postřehy a vzpomínky.
Zpravodaj berlínský stážistky čtenáře provede cestou studentky ústecké fakulty umění a designu od prvních administrativních kroků přes hledání bydlení, seznamování s kolegy a prací ve studiu, poznávání nových míst i lidí až po cestu zpátky do Čech.
Deset let jedny boty. Recyklátor učí držet spotřebu na uzdě, šetří i na sobě |
„Ze všeho nejvíc je tato kniha průhledem do světa svobodné umělkyně. Lidským způsobem podané zážitky dávají pocit sounáležitosti, až si člověk říká, že snad v tom Berlíně byl na stáži taky,“ napsala recenzentka Anežka Šrejberová.
V knize jsou zachyceny ozvěny místní hudební scény a inspirativní kukátko do světa umělecké komunity, ale také všední život nahlížený skrze každodenní cesty do práce, schůzky s kolegy, povinné home officy, rodinné návštěvy nebo skrze první válečnou vlnu z Ukrajiny.
Výhra? Paleta papíru
Alžběta Dvořáková se s knižní reportáží přihlásila do soutěže Book in Progress, která podporuje autory, kreativitu v oblasti vydávání knih a nezávislé knižní projekty. V konkurenci téměř 80 účastníků se umístila na druhém místě a vyhrála paletu papíru na tisk své prvotiny.
„První vydání vyšlo jako limitovaná bibliofilská edice o dvaadvaceti kusech, ručně vázaných, se švýcarskou vazbou a z poloviny tištěných speciální technikou na rysu. Druhé vydání o pěti stech kusech je výrazně dostupnější,“ uvádí autorka Alžběta Dvořáková.
Chlapec z Rychnova uspěl v závodě Spartan v Číně, doma si staví vlastní arénu |
Vydání knihy pro ni znamenalo úplně novou zkušenost: „Najednou jsem stála sama a řešila celý proces výroby, zasíťování, marketingu, distribuce, prodeje a tak dále. Naštěstí člověk není nikdy sám, když se umí zeptat, poradit se a spřáhnout se správnými lidmi nadšenými pro věc.“