Hraběnka z Opočna se zámku nedomohla, místní toho litují

  17:29aktualizováno  17:29
Nejvyšší soud zamítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové ohledně zámku v Opočně na Rychnovsku. Místní lidé fandili dědičce rodiny a litují, že zámek zůstane státu. S ní by prý víc ožil.

Kristina Colloredo-Mansfeldová držela Opočno čtyři roky, soud zamítl její dovolání. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Okresní a krajský soud rozhodly už dřív, že renesanční zámek v Opočně zůstane státu. Nyní vyšlo najevo, že v půli května to potvrdil také Nejvyšší soud v Brně, když zamítl dovolání Kristiny Colloredo Mansfeldové.

Kristina Colloredo-Mansfeldová

Kristina Colloredo-Mansfeldová na snímku z roku 2005, tehdy jí zámek ještě nakrátko patřil.

Ta se snažila dokázat, že Němci sebrali zámek jejímu otci v roce 1942 z rasových důvodů. Jako nový důkaz předložila seznam šlechty židovského původu z roku 1913. Tvrdila, že rasová perzekuce se neprojevovala jen holokaustem.

Předseda senátu Ludvík David však odkázal na dřívější verdikt Ústavního soudu. Podle něj byly důvody konfiskace opočenského zámku spíš majetnické a politické, byly spíš snahou potřít vlastenecké elity během okupace.

"Přestože důvody ke konfiskaci majetku právního předchůdce žalobkyně nacistickou okupační mocí nebyly ospravedlnitelné, je nutno opakovaně akcentovat vůli zákonodárce, jasně vymezenou v restitučních zákonech," napsal soudce David v usnesení.

Jimi lze napravit křivdy z let 1948 až 1989, z předešlé doby jen některé.

"Jiný verdikt jsme ani neočekávali. Doufáme, že je to vyřízená záležitost," řekl náměstek Územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Oldřich Pešek. Pokud by dědička podala žalobu do Štrasburku, byla by to už podle něj záležitost mezi ní a státem.

Podle místních by si dědička se zámkem poradila

Dědička rodiny se soudila o opočenský zámek od roku 1991, dokonce se jí na čtyři roky vrátil do správy. V roce 2007 jej však musela vrátit po zlomovém verdiktu zpět památkářům.

Hraběnka spravuje rodové lesy v Orlických horách, opravila dům v Opočně a občas tam pobývá. Místní lidi dokázala přesvědčit, že by se o zámek postarala dobře. Teď litují, že památka zůstává státu. Potvrdilo to víc obyvatel. Zdá se jim, že zámek pořádá málo akcí, jimiž by přitáhl turisty i zdejší zájemce. Jsou přesvědčeni, že hraběnka se bude soudit i dál.

"Je nám z toho opravdu velmi smutno, stačí se podívat na zámek Diany Sternbergové-Phipps do sousedních Častolovic. Tady bylo na začátku sezony pár kolařů, snad se to zlepší a turisté přijedou. Zámek se změnil i uvnitř, sbírky tam prořídly," řekla obyvatelka Opočna, ale nechtěla se představit.

Své obrazy převezla na Dobříš

Letos v lednu nechala Kristina Colloredo-Mansfeldová ze zámku odvézt 34 cenných obrazů, které vysoudila už dřív po svém dědečkovi (více čtěte zde). Převezla je na zámek Dobříš, jejž spravuje její bratranec. Ten vlastní druhou půlku sbírky obrazů, ostatní sbírky po jejím otci zůstaly státu.

"Když se rozhodli nedat mi zámek, nenechám tam ani tyto obrazy. V opačném případě bych je dala zpět," řekla letos v dubnu.

Radnice si pochvalovala spolupráci s hraběnkou, když držela zámek. Loni město otevřelo v jejích prostorách na prvním nádvoří výstavní síň Františka Kupky, majitelka nechala bývalou knihovnu opravit.

"Ví se, že otec paní Colloredo-Mansfeldové byl perzekvován Němci a majetek mu byl ukraden. Vše ostatní dostala zpět a myslím, že i zámek by jí měl patřit jako soukromému vlastníkovi," uvedl starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Zvířata na farmě na Trutnovsku umírala hladem a žízní, potvrdila pitva

Zubožená zvířata v obci Slemeno na Trutnovsku

Nikoliv nemoc, jak tvrdila chovatelka, ale nedostatek vody a krmiva stály za úhynem zvířat v obci Slemeno v Podkrkonoší...

Najdete na iDNES.cz