Zásadní krok k záchraně, vyhořelý zámek v Maršově chrání v zimě střecha

  9:33aktualizováno  9:33
Nový majitel barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku splnil slib a pustil se do opravy památky, která z velké části před půl rokem vyhořela. Nejcennější části teď chrání před sněhem, vodou a dalším poškozením provizorní zastřešení.

Firma Nové Zálesí, která památku z roku 1792 koupila od ruského majitele, navíc začíná připravovat projektovou dokumentaci a ještě letos plánuje postavit střechu úplně novou. 

Provizorní střecha zabezpečila nejcennější část zámku, hydroizolační pásy s odvodněním zakryly také zadní křídlo, kde se nacházejí architektonicky hodnotné klenby. Ze zbylých tří křídel stavaři odklidili poškozené konstrukce. Pokud by k tomu nedošlo, záchrana zámku i jeho další využití by při letošní na sníh bohaté zimě byly velmi komplikované.

 „Je to naprosto zásadní krok k záchraně památky. Hodně jsme se obávali, že než přijde zima, nic se nestihne. Nový majitel ale bez otálení přišel s operativním řešením. Důležité je, že sníh ani voda do objektu už nepronikají. Nejhodnotnější části zámku jsou zakryté a chráněné před dalším degradováním,“ uvedl Jiří Balský, ředitel josefovského pracoviště Národního památkového ústavu.

Fotogalerie

V katastru nemovitostí zámek už je přepsán na nového majitele, společnost Nové Zálesí, která se ještě před srpnovým požárem na koupi dohodla s firmou Sagna ruského podnikatele Sergeje Majzuse. Vlastník chystá další rekonstrukci. 

„Majitel začíná připravovat projektovou dokumentaci na novou střechu a v letošním roce by ji chtěl postavit. Otázkou je, jestli stihne včas získat všechna potřebná povolení,“ řekl realitní makléř Radek Hyský ze společnosti Majordomos, která zajišťovala prodej maršovské památky a společnost Nové Zálesí zastupuje. Vybudování střechy podle něj vyjde na několik milionů korun. „Můj hrubý odhad je deset milionů,“ uvedl.

Maršovský zámek

  • Byl postaven v pozdně barokním slohu v roce 1792 na místě panského domu
  • Alfons Aichelburg jej v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu
  • Centrální schodiště na jižním průčelí nechali mezi lety 1906 a 1910 přistavět tehdejší majitelé Czernin-Morzinové
  • Od roku 1940 obývala část zámku německá organizace Hitlerjugend, v roce 1945 byl objekt zkonfiskován. O dva roky později budovu získal místní národní výbor, až do 80. let v ní byla internátní škola v přírodě.
  • V roce 1964 se zámek stal památkou
  • V polovině 90. let ho obec prodala do soukromých rukou. Přestože v posledních letech nebyl nijak využit a chyběla mu základní údržba, technický stav zůstal až do srpnového požáru poměrně dobrý.

Prohořely stropy mezi patry

Právě vybudování provizorní střechy bylo před nástupem krkonošské zimy nejvyšší prioritou. Srpnový požár totiž stávající střechu včetně věže kompletně zničil. Na zadních křídlech budovy, která byla v roce 1964 prohlášena kulturní památkou, zcela prohořely stropy mezi druhým a třetím podlažím, částečně prohořely i mezi prvním a druhým patrem.

Zbylé dřevěné konstrukce poničily nejen plameny, ale při hašení požáru také voda. Nejméně poškozeno zůstalo nejstarší jižní křídlo se zdobenými štukovými stropy v prvním patře.

Zámek je už napojen na elektřinu a vodovod. O dalším využití historické budovy nemá majitel podle Radka Hyského ještě jasno: „Na sto procent to není rozhodnuté.“

Události z posledních týdnů naplnily mírným optimismem starostu Horního Maršova Pavla Mrázka: „Majitel zámku zatím udělal vše, na čem jsme se domluvili. S napětím a zvědavostí čekáme na představení jeho plánů do budoucna. Jaké záměry s památkou má, zatím netušíme.“ Podle něj územní plán krkonošské obce nedovoluje přeměnu zámku na apartmány.

Policie ze zapálení bývalého sídla šlechticů zatím nikoho neobvinila. Už dříve vyloučila pojistný podvod, ač vyšetřovatelé došli k závěru, že oheň někdo zapálil úmyslně. Hradečtí kriminalisté spolupracují s kolegy z Vysočiny. Požár zámku má totiž podobné znaky jako zapálení několika automobilů, které vyšetřují policisté z Pelhřimova. Došlo k němu na konci listopadu 2017 v autobazaru v humpolecké části Rozkoš. Podle mluvčí jihlavské policie Dany Čírtkové vyšetřování ještě nebylo uzavřeno.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Chátrající hala Slavie v Hradci dostane peníze na opravu, stadion nic

Palubovka hradecké Slavie (7. 9. 2018)

Chátrající hala Slavie v Hradci Králové navzdory malým šancím získala ministerskou dotaci přes 20 milionů na...

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

Kvůli přestavbě mostu v safari ve Dvoře Králové  vypustili jezírko.

Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27...

Najdete na iDNES.cz