Zásadní krok k záchraně, vyhořelý zámek v Maršově chrání v zimě střecha

  9:33aktualizováno  9:33
Nový majitel barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku splnil slib a pustil se do opravy památky, která z velké části před půl rokem vyhořela. Nejcennější části teď chrání před sněhem, vodou a dalším poškozením provizorní zastřešení.

Firma Nové Zálesí, která památku z roku 1792 koupila od ruského majitele, navíc začíná připravovat projektovou dokumentaci a ještě letos plánuje postavit střechu úplně novou. 

Provizorní střecha zabezpečila nejcennější část zámku, hydroizolační pásy s odvodněním zakryly také zadní křídlo, kde se nacházejí architektonicky hodnotné klenby. Ze zbylých tří křídel stavaři odklidili poškozené konstrukce. Pokud by k tomu nedošlo, záchrana zámku i jeho další využití by při letošní na sníh bohaté zimě byly velmi komplikované.

 „Je to naprosto zásadní krok k záchraně památky. Hodně jsme se obávali, že než přijde zima, nic se nestihne. Nový majitel ale bez otálení přišel s operativním řešením. Důležité je, že sníh ani voda do objektu už nepronikají. Nejhodnotnější části zámku jsou zakryté a chráněné před dalším degradováním,“ uvedl Jiří Balský, ředitel josefovského pracoviště Národního památkového ústavu.

Fotogalerie

V katastru nemovitostí zámek už je přepsán na nového majitele, společnost Nové Zálesí, která se ještě před srpnovým požárem na koupi dohodla s firmou Sagna ruského podnikatele Sergeje Majzuse. Vlastník chystá další rekonstrukci. 

„Majitel začíná připravovat projektovou dokumentaci na novou střechu a v letošním roce by ji chtěl postavit. Otázkou je, jestli stihne včas získat všechna potřebná povolení,“ řekl realitní makléř Radek Hyský ze společnosti Majordomos, která zajišťovala prodej maršovské památky a společnost Nové Zálesí zastupuje. Vybudování střechy podle něj vyjde na několik milionů korun. „Můj hrubý odhad je deset milionů,“ uvedl.

Maršovský zámek

  • Byl postaven v pozdně barokním slohu v roce 1792 na místě panského domu
  • Alfons Aichelburg jej v roce 1869 rozšířil a přestavěl v novorenesančním stylu
  • Centrální schodiště na jižním průčelí nechali mezi lety 1906 a 1910 přistavět tehdejší majitelé Czernin-Morzinové
  • Od roku 1940 obývala část zámku německá organizace Hitlerjugend, v roce 1945 byl objekt zkonfiskován. O dva roky později budovu získal místní národní výbor, až do 80. let v ní byla internátní škola v přírodě.
  • V roce 1964 se zámek stal památkou
  • V polovině 90. let ho obec prodala do soukromých rukou. Přestože v posledních letech nebyl nijak využit a chyběla mu základní údržba, technický stav zůstal až do srpnového požáru poměrně dobrý.

Prohořely stropy mezi patry

Právě vybudování provizorní střechy bylo před nástupem krkonošské zimy nejvyšší prioritou. Srpnový požár totiž stávající střechu včetně věže kompletně zničil. Na zadních křídlech budovy, která byla v roce 1964 prohlášena kulturní památkou, zcela prohořely stropy mezi druhým a třetím podlažím, částečně prohořely i mezi prvním a druhým patrem.

Zbylé dřevěné konstrukce poničily nejen plameny, ale při hašení požáru také voda. Nejméně poškozeno zůstalo nejstarší jižní křídlo se zdobenými štukovými stropy v prvním patře.

Zámek je už napojen na elektřinu a vodovod. O dalším využití historické budovy nemá majitel podle Radka Hyského ještě jasno: „Na sto procent to není rozhodnuté.“

Události z posledních týdnů naplnily mírným optimismem starostu Horního Maršova Pavla Mrázka: „Majitel zámku zatím udělal vše, na čem jsme se domluvili. S napětím a zvědavostí čekáme na představení jeho plánů do budoucna. Jaké záměry s památkou má, zatím netušíme.“ Podle něj územní plán krkonošské obce nedovoluje přeměnu zámku na apartmány.

Policie ze zapálení bývalého sídla šlechticů zatím nikoho neobvinila. Už dříve vyloučila pojistný podvod, ač vyšetřovatelé došli k závěru, že oheň někdo zapálil úmyslně. Hradečtí kriminalisté spolupracují s kolegy z Vysočiny. Požár zámku má totiž podobné znaky jako zapálení několika automobilů, které vyšetřují policisté z Pelhřimova. Došlo k němu na konci listopadu 2017 v autobazaru v humpolecké části Rozkoš. Podle mluvčí jihlavské policie Dany Čírtkové vyšetřování ještě nebylo uzavřeno.

Nejčtenější

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Postižení montují auta pinzetou, modely kamionů míří do celého světa

Centrum má vlastní lakovnu, některé díly jí projdou až osmkrát.

Už přes 380 tisíc věrných modelů aut vyslala mezi sběratele do různých koutů světa chráněná dílna v Jaroměři. Lidé se...

Další z rubriky

Řidiči se čelně srazili v zatáčce u Hořic, kde se jezdí známý závod

Osobní auta se čelně střetla u Hořic (18. 2. 2019).

Na namrzlé silnici u Hořic na Jičínsku naboural řidič passatu do protijedoucího auta. Stalo se to v místě, kudy vede...

Výrobce čidel se v Trutnově přestěhuje do nové továrny a bude nabírat

Vizualizace nové továrny Pepperl+Fuchs v průmyslové zóně Krkonošská v Trutnově

Německá firma Pepperl+Fuchs začne v Trutnově stavět novou továrnu za 200 milionů korun. Do průmyslové zóny Krkonošská...

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Najdete na iDNES.cz