Školáci se od září vrátili do nově přestavěného pavilonu Základní školy Úprkova v hradeckých Malšovicích. Do prázdnin přitom vyšší ročníky pobývaly v azylu v bývalé základní škole v Lipkách.
Získali dvě opravená podlaží, kde se kompletně vyměnily technologické rozvody, ale především jednopodlažní nástavbu se čtyřmi odbornými učebnami, místo pro odpočinek a na střeše terasu a zeleň.
„Dosud jsme měli jen jednu počítačovou učebnu a všechny ostatní místnosti sloužily jako kmenové třídy. Teď jsme získali učebny pro přírodopis, fyziku a chemii a druhou učebnu informatiky, která se nám kvůli rozšíření výuky IT bude velmi hodit,“ říká ředitel Petr Lehký.
Situace na malšovické škole věrně kopíruje potíže ostatních hradeckých škol. Zastupitelé města kvůli tomu před časem diskutovali, zda si nevzít zpět kdysi darovanou budovu v ulici Kleinerových, kde sídlí soukromá škola Sion. Nakonec se rozhodli vypovědět škole nájem alespoň v základní škole Mandysova, která má napříště sloužit jako rezervní prostory pro městské mateřské školy. I tam je totiž situace napjatá.
„Na řadě škol jsme na hranici kapacity, nedaří se nám zvyšovat kvalitu výuky, protože nasycenost škol je relativně vysoká. Situace závisí na podmínkách každé konkrétní školy a jejím stanoveném obvodu. Podílí se na tom samozřejmě i to, že tu ve školách máme 360 ukrajinských dětí,“ potvrzuje vedoucí hradeckého odboru školství Zbyněk Bárta.
Svobodné Dvory získaly aspoň dvě učebny
Kvůli vyššímu počtu žáků musela řada škol zřídit kmenové učebny i v prostorách, které dříve sloužily pro odbornou výuku. Třeba ve Svobodných Dvorech, kde je téměř dokončena přístavba, se děti v minulém školním roce učily i v podkroví plánovaném pro sborovnu.
„Dříve jsme měli učebnu IT, ale potřebovali jsme ji pro kmenovou třídu, proto jsme nakoupili notebooky a na hodiny informatiky je přivezeme k dětem do tříd,“ popisoval dosavadní situaci ředitel školy ve Svobodných Dvorech Pavel Balda.
Situaci v jeho škole moc nezlepší ani dokončovaná přístavba, při níž vznikly dvě učebny, kabinet a ředitelna. Do jedné třídy se přestěhovali žáci ze sborovny, v druhé je odborná učebna pro přírodovědné obory. Škola bude mít i nadále 16 kmenových učeben, o dvě méně, než by potřebovala, aby v každém ročníku mohla mít dvě třídy.
„Ve Svobodných Dvorech se plánuje stavba sportovní haly, v jejímž zázemí by měly být dvě učebny pro školní družinu. Pokud to bude situace vyžadovat, mohly by třídy být umístěny i tam. Prověřovali jsme také možnost zřídit třídy v budově pošty, ale tam se nevejdeme do hygienických předpisů,“ vysvětlil Bárta.
Podotýká, že magistrát situaci vyhodnocuje, neboť Svobodné Dvory jsou kvůli plánované výstavbě čtvrtí s nejrychlejším přírůstkem obyvatel.
„Před pěti lety jsme měli 285 dětí, dnes jich má škola 320 a jsme na maximální kapacitě. Je tady povolena další bytová výstavba, jiné nové byty už jsou v prodeji, takže je předpoklad, že požadavky na místa se opět zvýší,“ varuje Balda.
Trendem jsou menší třídy
Na zaplněnost škol má kromě nedostatku prostor podstatný vliv ještě jeden faktor - město se snaží držet trend menších tříd, než jsou maximální povolené normy.
V základních školách může být až 30 dětí na třídu, Hradec cílí na třídy mezi 24 a 27 dětmi. Více než půlka škol však horní hranici překračuje. Menší školy, kde je třeba jen 20 dětí, zase bojují s tím, že se do malých učeben víc míst stejně nevejde. Jde však o průměry, v jednotlivých třídách může být žáků stále ke třicítce.
„U nás se během pěti šesti let počet žáků zvýšil o 300. Přicházejí hlavně z výstavby za Duranem, kde jsou startovací byty a byty pro mladé rodiny,“ říká ředitel největší hradecké základky ve Štefánikově ulici Roman Polda.
Na další zmenšování tříd už Hradci nezbývají prostory. Chybí však i místnosti pro kabinety nebo na dělení tříd do skupin při výuce některých předmětů.
„Nejen že nemáme kam dávat děti, ale často ani pracovníky. Není nám nic platný systém financování škol. Počet pedagogických úvazků na našich 17 školách bychom mohli zvýšit o 53 míst. Důsledek je, že potenciál na zkvalitňování výuky nedokážeme využít,“ říká primátorka Pavlína Springerová (HDK), v jejíž gesci je i oblast školství.
7. září 2023 |
Hradec chce proto investovat půl miliardy korun do modernizace škol a připravit projekty za další půlmiliardu. Příští rok má začít přístavba školy v Malšově Lhotě za 41 milionů, generální oprava šaten a rozvodů na škole Sever a rekonstrukce MŠ Kamarád.
Dále je v plánu stavba školky Podzámčí II za 130 milionů, nová jídelna ZŠ Kukleny za 64 milionů, sportovní areál ve Svobodných Dvorech nebo přístavba ZŠ a ZUŠ Habrmanova, obojí za zhruba 120 milionů. Pokračovat má i rekonstrukce ZUŠ Střezina, kde letos stavaři dokončí první etapu za 92,2 milionu korun.
„Naším cílem je, aby další etapa rekonstrukce Střeziny plynule navázala na současné práce,“ říká investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09).
Stipendia, příspěvky i motivační bytyHradecká radnice chce ve svých školách udržet kvalitní učitele a získat perspektivní absolventy ze zdejší pedagogické fakulty. Od příštího roku plánuje spustit stipendijní program, ve kterém si vybraní studenti posledních ročníků fakulty mají přijít měsíčně na 5 až 6 tisíc korun, pokud se zavážou, že po studiu nastoupí do některé z hradeckých škol. „Ředitelé základních škol nejprve identifikují chybějící pedagogické pozice a město nabídne stipendium studentům s danou aprobací. Školy si tak zachytí aspiranty na učitelskou profesi a zároveň je to komparativní výhoda pro univerzitu,“ říká primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. Kromě toho chce město začínajícím učitelům nabídnout služební byty. Už o prázdninách může poskytnout 11 volných jednotek ve zrekonstruovaném domě na Pražské třídě v Kuklenách. „Byty za zvýhodněné nájemné budou určeny pro pedagogy do třiceti let mající tříletou praxi v hradecké škole. Doba bydlení by měla být maximálně čtyři roky,“ uvádí náměstek primátorky pro majetek Pavel Vrbický (Piráti). Učitelé by se do bytů mohli nastěhovat už začátkem školního roku. Radnice zvažuje podle zájmu vyčlenit i další městské byty. Už loni Hradec, aby zamezil jejich odchodu do soukromé sféry, spustil program stabilizačních příspěvků pro učitele. Radnice na něj vyčlenila milion korun, avšak vyčerpalo se jen 600 tisíc. Že systém příspěvků funguje, potvrzuje ředitel školy ve Svobodných Dvorech Pavel Balda: „Kolega, který příspěvek získal, nejenže neodešel, ale obdivuhodně vzrostla jeho aktivita.“ |