Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Hradecká škola Sion je v novém, milionovou pokutu se platit nechystá

  16:46
Kontroverzní výpověď nájmu soukromé škole Sion v Hradci Králové vyšuměla, teď začne boj o sankce. Sion se z městských prostor odmítl na konci loňského roku přestěhovat, následovala jednání právníků i tučná pokuta.

Nový školní rok v nové školní budově si užívají žáci a učitelé soukromé základní školy Sion v Hradci Králové. Po letech v provizoriu mají důstojné prostředí, jenže cesta k němu nebyla lehká.

První stupeň základní školy se musel do nového stěhovat dokonce ještě v době, kdy venku vládl stavební ruch. Škola totiž přesně před rokem dostala od hradecké radnice nemilou zprávu: do Silvestra se měla vystěhovat z pronajatých prostor v městské Základní škole Mandysova, kde první stupeň sídlil.

Škola se bránila, že v průběhu školního roku je stěhování problém, a navíc nebylo kam. Nakonec Sion setrval v původních prostorách do konce března a do nové budovy přesunul žáky ještě v době, kdy dělníci pracovali převážně na venkovních úpravách.

„Bylo to v rámci předběžného užívání stavby. Dali jsme sem jen to, co jsme museli přestěhovat z Mandysky, a druhý stupeň se stěhoval až o prázdninách,“ řekl ředitel Sion škol Denis Doksanský.

Právní dohra a milionová pokuta

Kolem výpovědi se strhla ostrá přestřelka, která měla i právní dohru. Sion se z městských prostor odmítl na konci roku přestěhovat, následovala jednání právníků i tučná pokuta.

Škola se s městem sice na poslední chvíli dohodla, že může setrvat do konce školního roku, avšak radnice jí prostřednictvím Základní školy Mandysova, která byla v roli pronajímatele, vyměřila smluvní pokutu skoro milion korun, přesněji 172 tisíc měsíčně.

„Samozřejmě, že budeme sankci vyžadovat, protože ji musíme vyžadovat jako řádní hospodáři,“ komentoval to v lednu primátor Alexandr Hrabálek (ODS), který má v gesci oblast školství. Škola s argumentací města nesouhlasí. Už dříve uvedla, že vzhledem k prosincové dohodě nepovažuje setrvání v prostorách města za svévolné porušení smlouvy.

Město chtělo od Sionu zpět místnosti, aby tam mohlo přesunout část mateřské školy Sluníčko, která se rekonstruuje. Základní škola Sion se však nemohla odstěhovat, protože se zdržela rekonstrukce její budovy v ulici Kleinerových, kde původně sídlil pouze druhý stupeň. Hotova měla být vloni o prázdninách. Do nového se alespoň provizorně přestěhovat nakonec bylo možné už koncem března.

„To byl náš vstřícný krok. Řekli nám, že v březnu by tam potřebovali začít s úpravami. Když jsme třídy vyklízeli, už tam byla delegace správy nemovitostí, chodili tam architekti a tak dále. Skutečně to vypadalo, že se jim bude každý týden hodit. Šli jsme trochu na krev do provizoria, ale chtěli jsme to v rámci dobrých vztahů udělat. Nelituji toho,“ řekl ředitel Doksanský.

Škola věří v dohodu s novým vedením města

Vyřešena zatím není ani smluvní pokuta. Sion se jí chce bránit. Sepsal proto seznam investic do městského majetku, které podle Doksanského sahají k 1,5 milionu korun.

„My bychom tyto nároky vůči městu vůbec nevznášeli. Nechceme mít spor s městem, rádi bychom se dohodli na oboustranné nule. To skutečně byla osobní zášť a považujeme to za nemravné, aby po nás jako škole město chtělo takové sankce,“ řekl Doksanský, který doufá, že se po volbách a případných změnách ve vedení města emoce uklidní.

„Pokud vím, pan Doksanský prostředky, které by byly uznatelné, do těch prostor neinvestoval,“ reagoval primátor.

Město chtělo místo pro školku

Město chtělo od Sionu zpět místnosti, aby tam mohlo přesunout část mateřské školy Sluníčko, která se rekonstruuje. Základní škola Sion se však nemohla odstěhovat, protože se zdržela rekonstrukce její budovy v ulici Kleinerových, kde původně sídlil pouze druhý stupeň.

Jenže ani půl roku po odstěhování Sionu se v prostorách nepracuje. Původní záměr města, že úpravu prostor pro mateřskou školu zvládnou za pár týdnů technické služby, se ukázal jako mylný. Přitom Doksanský dlouhodobě upozorňoval, že třídy pro školku město tak rychle neupraví.

Radnice už v lednu našla jiné místo, kam děti ze Sluníčka umístit. Podle Hrabálka bylo odstěhování Sionu nečekané: „Pan Doksanský školu opustil nečekaně a náhle na začátku dubna. Bylo to datum, se kterým jsme vůbec nepočítali.“

Město si nechalo vypracovat projekt na úpravu prostor pro plnohodnotnou mateřskou školu. Přízemí bočního pavilonu, kde první stupeň Sionu sídlil, má sloužit dvěma třídám mateřské školy Pohádka, která má nyní dvě třídy v prvním patře téhož pavilonu a další dvě v kontejnerových domcích na školním dvoře. Právě ty se mají do nového přestěhovat.

„Školka bude kompletně v budově a ty venkovní objekty u hřiště by sloužily pro případné rekonstrukce mateřských škol v budoucnosti, jak to bylo myšlené s prostory Sionu. Když je pan Doksanský neopustil, řekli jsme si, že už nemá cenu spěchat, protože jsme ten čas už prokaučovali. Stejně by se to opravovalo po prázdninách,“ popsal vedoucí hradeckého odboru školství Zbyněk Bárta.

Radnice chce teď vypsat výběrové řízení na stavební firmu. Práce má v plánu stihnout přes zimu. „Chtěli bychom tendr vypsat co nejdříve a ještě do konce roku vybrat zhotovitele. Stavět by se mohlo začít v únoru. Cena se odhaduje na 10 až 12 milionů,“ uvedl vedoucí odboru investic Michal Jandík.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Všude žijí dobří lidé, říká zpěvačka Iva Marešová. Pokřtí vánoční album

Zpěvačka Iva Marešová se po letech vrátila do Hradce Králové a se svou živelnou kapelou Razam pokřtí v neděli v...

Čápice Zbojnice si v zoo žije po svém. Vyvedla mládě, na zimu zůstává

Čápice ze Dvora Králové nad Labem netráví zimy dlouhými cestami do teplých krajin za potravou. Dostala se do zdejšího...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Koželužna v Hradci půjde k zemi, petičníci se bojí o osud bývalých jatek

Petice se obává o budoucnost prvorepublikových jatek v Hradci Králové. Její autoři se domnívají, že město coby vlastník...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...