Ministerstvo financí slibuje, že bude přísnější v uznávání licencí pro provozovatele heren (ilustrační snímek).

Ministerstvo financí slibuje, že bude přísnější v uznávání licencí pro provozovatele heren (ilustrační snímek). | foto: Martin Mráz, MAFRA

Města nedokážou bez pomoci státu vyhnat herny, ty přes zákazy běží dál

  • 1
Boj obcí s hazardem nekončí, automaty i přes zákaz fungují dál. Zatím bez výsledku je Dvůr Králové nad Labem a Nová Paka, menší obce jako Kuks se bojí, že se hazard přesune k nim. Stát slibuje, že radnicím a starostům začne pomáhat.

Většina heren funguje i přes zákaz obecních zastupitelstev, protože má stále licenci od ministerstva financí. Proto právě úředníkům z Prahy chce v těchto dnech poslat dopis například radnice ve Dvoře Králové nad Labem, která je známá svým ostrým přístupem proti veškerým formám hazardu ve městě.

Rozhodnutí zastupitelů potvrdili lidé v referendu

Ačkoliv vyhlášku o zákazu podepsali už v roce 2012 a poté si loni na podzim nechali svůj striktní přístup potvrdit obyvateli města v referendu, herny v obci fungují i nadále. Ve zhruba osmi hospodách je stále několik desítek automatů.

Boj obcí s hazardem

  • Dvůr Králové nad Labem zakázal výherní automaty od ledna 2014, záměr radnice nechala schválit v místním referendu loni na podzim.
  • Pro zákaz hazardu v Nové Pace na Jičínsku od ledna 2014 hlasovali všichni zastupitelé.
  • Hořice před několika lety přijaly vyhlášku, která hazard reguluje. Od letošního března začne platit nová vyhláška, která bude upravovat jejich propagaci. Propagaci výrazně omezuje i Hradec Králové.
  • Chlumec nad Cidlinou využívá peníze z hazardu na dobročinné účely pro těžce nemocné děti (více najdete zde).

"I přes veškerý zákaz běží herny dál, zásah se prakticky nedotkl nikoho. Některé měly povolení do roku 2016, tuším, že jedna dokonce až do roku 2019," komentoval stav místostarosta města Jan Bém.

Ve Dvoře netrpělivě čekají, kdy se věci konečně dají do pohybu. "Ministerstvo financí je podle závěru Nejvyššího soudu povinné ctít vyhlášku města. Úředníci by proto měli urychlit správní řízení a dotyčným provozovatelům licenci odebrat. My už s tím teď nic neuděláme," pokračoval Bém.

Nová Paka vydá další vyhlášku

Podobný problém mají také v Nové Pace. I zde si dali zástupci města za cíl hazard vypudit, avšak ani jim se to zatím definitivně nepodařilo. Zvažují proto vydání vyhlášky, která bude otevírací dobu heren alespoň dočasně omezovat. V platnost by mohla vejít už v květnu.

"Vleče se to. My jsme zákaz přijali v září, ale ministerstvo doteď nekonalo. Nová vyhláška by provozní dobu restaurací s automaty omezovala třeba od 14 do 22 hodin," přibližuje návrh starosta Paky Rudolf Cogan. Město, kde je asi pět heren a 90 herních přístrojů, tím chce docílit, aby se v hospodách do nich nevyhazovaly peníze alespoň v noci.

Ministerstvo financí argumentuje, že provozovatelé využívají práva na odvolání a že kvůli tomu vyřízení trvá mnohem déle. Zároveň ale slibuje, že nyní dostanou věci větší spád. Přísnější bude i v uznávání licencí.

"Na žádosti doručené od 1. března budeme povolení vydávat pouze na jeden rok místo dosavadních tří. Nová praxe umožní obcím uplatnit práva samosprávy v oblasti regulace hazardu. Změna přispěje k redukci hracích přístrojů a pomůže urychlit eliminaci hazardu v obcích, které s hazardem dlouhodobě bojují," uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Malé obce se strachují, že se hazard přesune k nim

Zatímco větší města se snaží heren definitivně zbavit, některé malé obce se bojí, že se proto nechtění provozovatelé budou snažit uchytit v nich. Takovým příkladem je třeba Kuks, kde kvůli tomu vyhlášku o zákazu hazardu schválili už koncem roku.

"Jedna z heren se o přesun už pokoušela, vyhláška by měla sloužit jako prevence. Ležíme mezi Jaroměří a Dvorem, takže máme obavu, aby se herny nepřesouvaly k nám," vylíčil starosta Kuksu Jiří Beran.

Ten však zároveň uznává, že se zákaz neobejde bez ztrát. "Není to pro nás jednoduché řešení. Rozpočet tím přijde o nějakých 200 tisíc, což je pro tak malou obec poměrně velká částka. My tu však nejsme kvůli byznysu a občané vyhlášku považují za dobrou věc," podotkl Beran.

Předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda před přívalem heren do menších obcí varuje: "Ta tendence tu je a bude. Každá obec by se měla obávat a přijmout včasná opatření."

Na pozoru se musí mít i obce, kde už vyhlášku mají. Někteří provozovatelé heren se je mohou snažit obejít a své čistě výherní automaty vydávat na oko třeba za "znalostní", ačkoliv se od klasického liší pouze tím, že hráč během hry odpoví na nějakou banální otázku.

"Donesla se mi informace, že se něco takového u nás ve městě chystá, ale dokud to někdo skutečně nespustí, tak s tím stejně nic neuděláme. Je to velký byznys, který si jeho provozovatelé jen tak nebudou chtít nechat vzít z rukou," myslí si místostarosta Dvora Jan Bém.