Začátek adventu přinese kromě rozsvěcení stromů i trhy a hororový průvod

  15:50aktualizováno  15:50
Rozsvěcení stromů, koncerty, divadlo, živý betlém, řemeslné trhy i hororový průvod. To přinese první adventní víkend v Královéhradeckém kraji. Hojně navštěvované jsou Vánoce na Hrádku u Nechanic, kde prohlídky vyzdobených zámeckých interiérů připomenou historii svátků.

Advent na zámku Hrádek u Nechanic | foto: Ondřej Littera, MAFRA

*Hrádek u Nechanic

Správci zámku prozradí, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby a co se podávalo ke štědrovečerní večeři. V kuchyni lze ochutnat pravý anglický punč. V sobotu a v neděli je otevřeno od 9 do 16 hodin.

Na koncertech souboru Art Petra v sobotu v 18:30 a ve 20 hodin vystoupí sopranistka Martina Macko, violoncellista Jan Škrdlík a cembalistka Kateřina Bílková. Cena vstupenky je 150 korun.

*Hradec Králové

V hradeckém Muzeu východních Čech a na Eliščině nábřeží se od pátku do neděle uskuteční už 27. ročník Muzejního adventního trhu, kam každý rok míří tisíce návštěvníků.

Fotogalerie

„Přes šedesát stánků rozmístíme od lapidária v suterénu až po vestibul druhého patra pod kupolí. Více než 40 prodejců bude také před budovou. K mání budou perníky, šperky, výrobky z keramiky, dřeva, skla, kůže nebo kovu. Zakoupit je možno svíčky ze včelího vosku, přírodní mýdla, vánoční slaměné a foukané skleněné ozdoby perličkových i klasických tvarů a adventní věnce,“ zve Ivana Rezková z oddělení ochrany a prezentace sbírkových předmětů muzea.

Atmosféru doplní živý betlém s oslíkem na muzejním nádvoří. „Připravili jsme i fotoateliér a koncert žáků ZUŠ Habrmanova. Otevřeme tradiční výtvarnou dílnu pro děti, vánoční melodie zazpívá soubor Sarabanda,“ dodává Rezková.

*Kostelec nad Orlicí

V Kostelci nad Orlicí si lze o první adventní neděli zakoupit výrobky s vánoční tematikou, vystaven bude kostelecký dřevěný betlém s biblickými obrazy, chybět nebude ani mikulášská nadílka.

„Zveme na tradičně laděnou předvánoční akci 11. vánoční ulička. V neděli od 10:30 hodin otevřeme na Jiráskově náměstí adventní jarmark, v klubu seniorů Pohoda začne od 13 hodin Ježíškova vánoční dílnička. V 16:30 hodin vystoupí v kostelíku J. A. Komenského skupina Song a pokřtí vánoční CD,“ uvedla kulturní referentka Šárka Slezáková z Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí.

Vrcholem dne bude Krampus show, hororový průvod démonických bytostí s kravskými zvonci, s řinčícími řetězy a chrlícími bengálské ohně. Průvod vyjde v 18:30 hodin z Palackého náměstí.

*Česká Skalice

Společnost Kouzlo starých časů pořádá o každém adventním víkendu v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové v České Skalici prodejní výstavu Vánoční inspirace VIII - Nostalgické Vánoce.

„Návštěvníci si vždy od 10 do 17 hodin užijí atmosféru z dob, kdy zimy byly ještě mrazivé a zasypané sněhem. Otevřená bude i Květinová kavárna s nabídkou oblíbených vánočních dortů,“ zvou správci muzea.

*Babiččino údolí

Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích a Advent v Babiččině údolí se konají od příštího čtvrtka do neděle a představí, jak vypadaly svátky na bývalém náchodském panství ve druhé polovině 19. století. Ve vstupní hale bude připraveno posezení v zámecké kavárně.

V Rudrově mlýně v Babiččině údolí provedou obdobím adventu a Vánoc na českém venkově členové folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v sousedství mlýna se chystá malý adventní trh, bude tam možno posedět v hospůdce s tradiční nabídkou vánočního občerstvení. Nahlédnout lze i do štědrovečerně vyzdobené babiččiny světničky na Starém bělidle.

*Náchod

Vánoce už slaví i zámek v Náchodě, vstupné na víkendový advent se stánkovým prodejem od 10 do 15 hodin je 80 korun.

*Jičín

Valdštejnské vánoční trhy na stejnojmenném náměstí v Jičíně začnou v sobotu dopoledne. V dolní části náměstí bude až do 23. prosince adventní městečko. V neděli v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom a světelná výzdoba v centru města.

Nejčtenější

Svědkyně v kauze ruských fotbalistů spadla ve Špindlerově Mlýně z balkonu

Soud s ruskými fotbalisty Pavlem Mamajevem a Alexandrem Kokorinem. Oba sedí....

Ruska Jekatěrina Bobkovová, která u soudu svědčila v případu ruských fotbalových reprezentantů Pavla Mamajeva a...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Rychlík na Trutnovsku sešrotoval auto na přejezdu a odhodil ho do lesa

Zcela zdemolovaný vrak auta po nehodě u Bílé Třemešné.

Střet osobního auta s vlakem u Bílé Třemešné na Trutnovsku nepřežila 42letá řidička. Žena vjela pod rozjetý rychlík z...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Hradcem Králové projely historické trolejbusy, slavily 70 let provozu

V Hradci Králové uspořádali přehlídku současné i historické dopravní techniky a...

Asi pět tisíc lidí si v sobotu přišlo prohlédnout historické trolejbusy a autobusy do Hradce Králové. Přehlídka desítek...

Historická C-11 hlásila poruchu, mimořádně přistála na hradeckém letišti

Letecký den v Líních. Ukázka cvičného letounu Let C-11. (8. 9. 2018)

Na hradeckém letišti, které se chystá na sobotní Helicopter Show, nouzově přistávalo historické cvičné letadlo Let C-11...

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Najdete na iDNES.cz