Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Skladatele inspirovala tíživá paměť Broumovska. Dílo zahájí festival

  7:40
Letní festival s neopakovatelnou atmosférou Za poklady Broumovska otevře svůj 17. ročník v sobotu 25. června. V premiéře zazní skladba Krajina paměti od rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka v podání harfenistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové.

Muzikanti Victoria Ensemble vystoupili na festivalu Za poklady Broumovska v Božanově v kostele sv. Máří Magdalény (24. 7. 2021). | foto: Petr Vreštiak

Přehlídka, jejíž renomé dávno přesáhlo kout bývalých Sudet, nabídne i dalších dvanáct prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta.

Vstupné většinou zůstává dobrovolné, výtěžek, jak je rok co rok zvykem, půjde na pomoc právě unikátnímu uskupení barokních staveb, které byly postaveny na území klášterního panství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce v letech 1709 až 1743.

Kromě promyšlené dramaturgie je hlavní devízou přehlídky neopakovatelná atmosféra barokních staveb, poničených poválečným chátráním. Sobotu co sobotu vpodvečer bývají kostelní lavice plné publika. Na Poklady nedají dopustit Štefan Margita, Pavel Šporcl, Dagmar Pecková či Eva Urbanová ani přední tělesa včetně Clarinet Factory.

Broumov i jeho širší okolí se letos pouští do soutěže o titul Evropského hlavního města kultury roku 2028. Festival je tradiční součástí zdejší nabídky, průvodním motivem 17. ročníku je „Krása dialogu“.

„Dialog hudby a architektury se promítne i do obsahu premiérové skladby rezidenčního skladatele Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě. V klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově zazní premiéra Markovy Krajiny paměti, která vznikla na objednávku festivalu. Připomene 300. výročí úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které se v červenci ocitnou mezi národními kulturními památkami,“ říká Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska.

Kromě premiéry na úvod zazní i Debussyho Tance pro harfu a smyčcový orchestr, Ravelovy Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce a Dvořákova Serenáda pro smyčce.

Od Uzdravování po Velký návrat

„Krajina paměti je koncert pro harfu a komorní orchestr věnovaný vynikající české harfenistce a letošní rezidenční umělkyni festivalu Kateřině Englichové. Kryštof Marek ho napsal na jaře pro Poklady Broumovska a jeho tři věty se vztahují k samotnému Broumovsku,“ dodává Tereza Kramplová.

Festival Za poklady Broumovska

Přehlídka začne v sobotu 25. června od 18 hodin v Broumově v klášterním kostele sv. Vojtěcha s hradeckou filharmonií a Kateřinou Englichovou. Další koncert následuje 2. července v Šonově, celý program je na webu festivalu.

První větu Kryštof Marek nazval Uzdravování paměti. „Vyjadřuje touhu po uzdravení paměti této krajiny, do které se promítly mnohé křivdy a bezpráví. Je podstatné to s vědomím tragických historických událostí odpustit. Brázdy paměti se stanou úrodnými pouze v případě odpuštění,“ vysvětluje skladatel.

Druhá věta Cesta za hvězdou symbolizuje cestu ke kapli s názvem Hvězda. „Po vystoupání nad údolí máme nádherný výhled do krajiny přinášející širší horizont, nadhled, uvědomění si souvislostí, ale také určitý odstup od ran historie. Jde o pomyslné putování za světlem v meditativní rovině,“ pokračuje Marek.

Třetí Velký návrat symbolizuje sestoupení do údolí od kaple Hvězda. „Je to návrat do reality, ale s vědomím uskutečněného setkání s pamětí krajiny, s lidskými osudy. Toto uvědomění přináší odvahu jít dál, odpouštět. Učí nás, že jen v případě odpuštění se naše paměť může stát úrodnou. Věta vyzdvihuje odvahu k životu, odvahu k lásce,“ říká autor.

Izraelský klavírista i cimbálovka

Po zahajovacím koncertu budou každou prázdninovou sobotu následovat další vystoupení renomovaných českých i zahraničních interpretů.

Představí se rakouští saxofonisté Aureum Saxophone Quartett, klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto, izraelský klavírista Boris Giltburg, trumpetisté Marek Vajo a Jiří Houdek s varhaníkem Alešem Bártou, Cimbálová muzika Milana Broučka a zpěvák Václav Noid Bárta, Kateřina Englichová s pěvkyní Markétou Cukrovou či polský hornista Pawel Cal.

Chybět nebudou ani účastníci a lektoři Letních hornových kurzů: Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, dále houslista Kristian Mráček s violoncellistou Davidem Pěruškou, německý klavírista Matthias Kirschnereit a slovensko-maďarský Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou.

Na konec srpna plánují Poklady pokračovat v experimentu z minulého roku v podobě Festivalového finále, dvoudenního programu směrovaného především do areálu broumovského kláštera – národní kulturní památky.

Koncentrovaný program představí i regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí samotný klášter, tedy kostel sv. Vojtěcha, Zahrada nebo Dřevník. Hudbu doplní Naivní divadlo Liberec a prohlídky s vystoupením Tria Braunensis zaměřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně návštěvy refektáře, knihovny se vzácnými tisky a kostela sv. Vojtěcha.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Devatenáctiletá žákyně pilotního kurzu zemřela po pádu větroně na Náchodsku

Na okraji Nového Města nad Metují na Náchodsku se dnes před polednem zřítil větroň. Při pádu letounu zemřela...

Hradec Kr. - Slavia 1:0, favorit neměl pořádnou šanci, zaskočil ho Vašulín

Fotbalistům Slavie se vstup do ligy vůbec nevydařil, v prvním kole podlehli Hradci Králové 0:1. Jediný gól domácích v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlkanova o fanoušcích Slavie: Nadávali, přitom mě před měsícem chtěli

Původně si neplánoval, že v Hradci Králové bude pokračovat, chtěl vyzkoušet něco nového. Z odchodu ale (prozatím?)...

Řidič sanity vyhrál spor o covidovou odměnu, majitelka zaplatila i dalším

Až u soudu uspěl řidič sanitky, jemuž dopravní společnost v Novém Bydžově na Královéhradecku nevyplatila celou odměnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fabergého vejce z bílého zlata a diamantů ukrývá zmenšeninu dvorské galerie

Novodobé Fabergého vejce vystavuje o prázdninách Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Mistrovské dílo vyrobil...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Od horkého výfuku auta vzplála část pole u Smiřic, šofér dostal pokutu

Nešťastnou shodou okolností poškodil požár část obilného pole u Smiřic na Královéhradecku. Způsobilo jej osobní auto,...

Na hrázi Lesa Království sílí provoz. Opraví tu silnici a zřídí parkoviště

Přehradu Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku čekají velké změny. Povodí Labe opraví silnici na...

Hradec měl k cykloturistice našlápnuto, ale zaspal, říká šéfka destinačky

Věnné město českých královen, učebnice architektury, salon, metropole festivalů. Ani jeden z turistických konceptů už v...

Silničáři zkouší krotit rychlé řidiče u Adršpachu, cestu místy zúžili

Silničáři osadili zábrany na frekventované vozovce v pohraničním Zdoňově na Náchodsku. Od polské hranice tudy míří do...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...