Fakulta v Hradci je blízko objevu. Zatočí se zákeřnou formou tuberkulózy

  8:45aktualizováno  8:45
Bude to trvat ještě několik let, ale výsledek by mohl být famózní. Hradecká fakulta farmacie objevila látky ničící zákeřné kmeny tuberkulózy. Vývoj léku by před smrtelnou formou TBC zachránil miliony životů.

Na vývoji léku spolupracuje fakulta i se Státním zdravotním ústavem v Ostravě, kde Hradečákům dělají základní účinnostní testy. (Ilustrační fotografie). | foto: Václav PancerMF DNES

Nejen snaha získat licenci na pěstování konopí pro léčebné účely může v nejbližší době dostat Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové do výjimečného centra pozornosti.

Fakulta objevila mimořádně nadějné struktury látek, které by mohly vést až k vývoji nových a vysoce účinných léků zabírajících proti zákeřným tipům tuberkulózy.

"Na fakultě se těmto látkám věnujeme už 40 let. Nadějné struktury, které jsme v poslední době nalezli, převyšují svým účinkem doposud používaná antituberkulotika až o dva nebo dokonce tři řády, jsou tedy až tisíckrát aktivnější. A co je ještě důležitější, jsou účinné na resistentní kmeny, které se staly celosvětovým problémem," neskrývá nadšení děkan fakulty Alexandr Hrabálek.

Akademici z Hradce teď budou chtít na nález získat mezinárodní patent. Cesta k samotnému léku je však ještě dlouhá a trnitá. 

Kdyby všechny testy vyšly dobře a neobjevily se žádné závažné vedlejší účinky či jiné problémy, čeští vědci by mohli objevem výrazně zasáhnout do boje proti zákeřné nemoci, která je celosvětově vůbec nejčastější příčinou smrti způsobenou bakteriální infekcí.

"Testování je první krok na cestě k pacientovi"

Na vývoji léku spolupracuje fakulta se Státním zdravotním ústavem v Ostravě, kde Hradečákům dělají základní účinnostní testy. 

"Zkoušíme tyto látky testovat i vůči skupině multirezistentních kmenů. Naše testování v laboratoři je v podstatě první krok na daleké cestě k pacientovi. Ve spolupráci s fakultou v Hradci už došlo k testování několika desítek takovýchto sloučenin a já věřím, že některý z nich bude skvělým objevem a uplatní se právě v léčbě proti těmto kmenům," říká Jiřina Stolaříková z centra klinických laboratoří ostravského ústavu.

TBC se ve světě opět stává velkou hrozbou. Souvisí to s migrací obyvatel, především z Indie, Pákistánu, ale také ze zemí bývalého Sovětského svazu.

"Tam je obzvlášť veliký problém ve věznicích, kde je obrovský počet vězňů, kterým nedají náležitou péči," varuje profesor Hrabálek. Podle něj to částečně souvisí s tím, že jsme problematiku nemoci TBC na našem území podcenili. 

Na výzkumu se podílí i Centrum biologické ochrany

"Zvláště nebezpečná je nemoc ve spojení s AIDS, u lidí s touto nemocí vznikají resistentní kmeny mykobakterií, které nejsou citlivé vůči používaným lékům. Začíná být obrovský problém, protože tyto kmeny se začínají vyskytovat častěji a nejsou proti nim žádné léky," vysvětluje.

Kromě Hradce a Ostravy se na výzkumu podílí také Centrum biologické ochrany Těchonín v Orlických horách. Na rozvinutí spolupráce fakulty s tímto "výzkumákem" získala hradecká farmacie grant. 

"Tam budou experti testovat naše látky na zvířatech," informuje děkan. Podobné testy se nikde jinde ve střední Evropě kvůli bezpečnosti nedělají, v Těchoníně na to však mají potřebné vybavení. Nejoptimističtější odhady počítají, že kdyby šlo vše podle plánu, byl by nový lék na trhu za osm let.

Tuberkulózou je infikována jedna třetina lidstva a každoročně jí onemocní více než 10 milionů lidí.

"Z tohoto počtu dva až tři miliony osob zemřou, přičemž 95 procent jich je z rozvojových zemí. Největší výskyt tuberkulózy je v subsaharské Africe, která hlásí více než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za rok, dále v jihovýchodní Asii, Mongolsku, Kazachstánu, Číně, Indii, v zemích bývalého Sovětského svazu, kde je i vysoké procento oněch multirezistentních kmenů, a to i víc než v padesáti procentech případů," vypočítává lékařka Stolaříková.

Světová zdravotnická organizace považuje tuberkulózu za závažný celosvětový problém, a proto vybízí farmaceutické firmy k vyvíjení nových léků.

"My máme výhodu, že zde pracují lidé, kteří to umějí, a máme k tomu i vynikající podmínky. Platíme vlastně pouze za materiál, doposud jsme do toho přímo na fakultě investovali velmi hrubým odhadem dva miliony korun," dodává Hrabálek.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Vůz po smyku dopadl na koleje. Řidička unikla těsně před nárazem vlaku

U Jaroměře auto vyjelo ze silnice a skončilo na železniční trati, kde do něj...

Štěstí v neštěstí měla řidička, která odpoledne havarovala u Jaroměře. Po smyku její vůz vyletěl ze silnice až na...

Kdyby pes neštěkal, uhořeli by. Obec se rodině skládá na živobytí

Oheň zničil na Nový rok dům Kalinových v Lužanech (12. 1. 2019).

Na Nový rok zachvátily plameny dům rodiny Kalinových v Lužanech na Jičínsku. Za čtyři hodiny přišli o střechu nad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz