Soud potřetí trestal tunelování fondů Trend a Mercia. Dosud nejmírněji

  14:02aktualizováno  16:38
Hradecký krajský soud vynesl třetí rozsudek v jednom z největších případů tunelování. Z fondů kuponové privatizace Trend a Mercia zmizelo v 90. letech 1,4 miliardy. Obžalovaní manažeři Miroslav Hálek a Libor Páv dostali tentokrát dva roky vězení, Jan Cholasta a Luděk Špriňar tři roky. Ostatní soud zprostil obžaloby.

K soudu dorazili jen dva obžalovaní v kauze Trend a Mercia. Miroslav Hálek (vlevo) a Libor Páv. (8. 10. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Tresty jsou nižší než v předchozích dvou případech. Kromě vězení dostali všichni čtyři odsouzení také pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností. Další manažery soud zprostil obžaloby.

Hlavní líčení začalo v červnu u hradeckého soudu už potřetí, předchozí rozsudky totiž zrušil pražský vrchní soud (více čtěte zde). K případu se museli vyjádřit další znalci z oboru ekonomiky a reklamy. Kauza začala dokonce již před 16 lety a celý spis čítá 30 tisíc stran.

Vynesení rozsudku obrovské kauzy trvalo tři hodiny

Než se v pondělí po poledni pustil předseda senátu Luboš Sovák do zdlouhavého čtení rozsudku, povolil přítomným, kteří mají zdravotní potíže, aby se posadili. Toho využil jeden z advokátů a přísedící senátu. Samotný verdikt soudce četl ve stoje více než dvě hodiny, pak ho ještě necelou hodinu zdůvodňoval.

Kauza fondů Trend a Mercia

Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. Jejich tváře přesvědčily sto tisíc lidí, aby fondu svěřili svou kuponovou knížku. Oba před soudem vystoupili jako svědci a odmítli, že by s tunelováním měli cokoli společného. Trestní oznámení, které na ně podal Miroslav Hálek, bylo odloženo v roce 2005.

V roce 1995 totiž fond převzali lidé kolem společnosti Královéhradecká brokerská a podle obžaloby jej nezákonnými machinacemi připravili zhruba o 1,4 miliardy korun.  Na jaře 1997 se případem začala zabývat policie. V lednu 2000 fond Trend skončil v konkurzu, fond Mercia je v likvidaci.

"Zprošťující rozsudek jsme vynesli v bodech obchodů s akciemi, které byly podle znalců prováděny za cenu na burze, a v reklamě, kterou znalci nehodnotili jako neúčelnou ani zbytečně vysokou," vysvětlil předseda senátu, proč některé body posuzoval mírněji než dříve.

Stamiliony unikaly v 90. letech z fondů několika způsoby. Podvodníci prodávali cenné papíry bez adekvátní protihodnoty, dostávali přemrštěné pokuty od vlastního správce a obžaloba je vinila také z obchodování s akciemi za nevýhodné ceny.

Kupujícími byli údajně lidé personálně a majetkově propojení s obžalovanými. Největším podvodem byl podle obžaloby prodej většiny akcií pražského obchodního domu Kotva kyperské firmě Forminster Enterprises (FEL) s neznámými vlastníky, která za ně nikdy nezaplatila.

Obžalovaní vinu odmítají

Obvinění od začátku odmítá Miroslav Hálek, hlavní postava kauzy, který označil celé trestní stíhání za zmanipulované. Soud mu už podruhé zmírnil trest, přesto s rozsudkem nesouhlasí a nejspíše se odvolá.

"Moc tomu nerozumím, protože soud i znalci uznali, že smlouvy jsou v pořádku a v souladu se zákonem, přesto jsem byl odsouzen," řekl Hálek a dodal, že i obvinění před 15 lety bylo podle něj nezákonné.

"V žádném případě jsme nepoškodili fondy," trvá na nevině Hálek. Na otázku, jestli tedy ví, kam zmizely peníze mnoha akcionářů a věřitelů, se zasmál a řekl, že ví. Ovšem neprozradil kam. Proslýchá se, že zmíněnou kyperskou firmu založil právě on se svými spolupracovníky, ale vyšetřovatelům pro to chyběly důkazy.

Rozsudky padly v letech 2008 a 2009

V roce 2008 poslal Krajský soud v Hradci Králové na sedm let za mříže bývalého šéfa Trendu Miroslava Hálka. Tři roky vězení dostalo dalších pět manažerů. Čtyři vyvázli s podmínkou, jeden byl zproštěn viny kvůli nedostatku důkazů.

O rok později dostal Hálek tři roky vězení a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

Stejný trest před třemi lety dostali v Hradci také manažeři Jan Cholasta, Petr Šrejtr a Luděk Špriňar. Miroslav Vlastník a Libor Páv si měli ve vězení odsedět dva roky a činnost jim soud zakázal na pět let. Václav Dius a Petr Kožený odešli s podmínkou.

Desítka manažerů se zodpovídala z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování pravidel hospodářské soutěže. Hálek, jemuž hrozilo až dvanáct let, navíc z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Ostatní mohli dostat až pětileté vězení.

Soud jim navíc uložil zaplacení náhrady škody kolem 800 milionů korun, ale rozsudek stále není pravomocný. Státní zástupkyně si pro odvolání ponechala lhůtu, stejně jako někteří odsouzení, další se vzdali práva na odvolání a někteří se rovnou odvolali. Případ tak bude potřetí řešit i Vrchní soud v Praze.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Za devět skácených stromů vysadí jediný, Hradecký kraj je v tom nejhorší

Povodí Labe nechá pokácet víc než 1300 stromů podél řeky Úpy v České Skalici.

Stovky zdravých stromů v Královéhradeckém kraji ustupují panelovým výstavbám, obchodním domům nebo silnicím. V Jičíně,...

Klinické studie v náchodské nemocnici byly v pořádku, uzavřela policie

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek).

Po víc než roce kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se plateb za klinické studie v Oblastní nemocnici...

Najdete na iDNES.cz