Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Zimní král před 400 lety nocoval v Náchodě, výstava vypráví o jeho útěku

  7:58
Muzeum Náchodska otevřelo novou výstavu o Ztracené podkově zimního krále. Připomíná tak letošní výročí 400 let od útěku Fridricha Falckého po prohrané bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620. Poslední noc na českém území strávil tehdejší český panovník právě v Náchodě, než pokračoval do Vratislavi.

Expozice v náchodském Broučkově domě ukazuje zbraně z doby třicetileté války. Na snímku historik a archeolog Jan Tůma při přípravách výstavy. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Velkorysá celodenní vernisáž v sobotu 27. června přitáhla asi dvě stovky návštěvníků.

Konaly se komentované prohlídky ve dvou expozicích. U kostela sv. Vavřince rozbili ležení členové spolku vojenské historie, kteří rekonstruují život jednotky dragounů irského plukovníka Waltera Butlera sloužícího v císařských službách za třicetileté války. Na náměstí se ozývala střelba a muzejníci dokonce na připomínku českého stavovského povstání shodili z oken staré radnice hadrového Slavatu a Martinice jako při památné defenestraci v Praze roku 1618.

„Třicetiletá válka byla neuvěřitelně krutá vůči civilnímu obyvatelstvu, uvádí se, že v některých částech Německa zmizelo 70 až 80 procent obyvatel. Jen pro představu v Náchodě bylo před třicetiletou válkou 1 260 osedlých, což byla daňová jednotka, na konci války jich bylo 129. Byl to obrovský úbytek obyvatel, horší než první i druhá světová válka dohromady,“ popisuje autor výstavy Jan Tůma.

„Dožít se víc než třiceti let už bylo zázrakem, lidé umírali rukou vojáků nebo na hlad a infekční nemoci, především na mor. Když přišel mor do Police nad Metují a okolí roku 1632 a v dalším roce v druhé vlně jako přímorek, zemřelo tam 3 463 obyvatel, samo město mělo tehdy jen kolem tří tisíc obyvatel,“ říká Jan Tůma.

Náchodsko a Broumovsko tehdy trpělo ne přímo boji, ale tažením vojsk, jejich krádežemi, rekvírováním, násilnostmi. Lidé potkávali krutou polskou jízdu Lisovského žoldnéřů, chorvatské, švédské, dánské, saské či skotské vojáky.

Náchodští se ubránili obléhání Švédů

Boje se Náchodu dlouho vyhýbaly až do roku 1639, kdy švédské vojsko s generálem Banérem obsadilo celkem snadno Hradec Králové, Jaroměř, Smiřice, Opočno a Nové Město nad Metují.

Dva jízdní pluky Švédů vedené českým emigrantem Zdeňkem z Hodic dotáhly 25. července 1639 až k náchodské Horské bráně, ale Náchodští se postavili na odpor a odrazili je. Švédům se nepovedl ani další útok s dělostřeleckou baterií druhý den, a tak odtáhli, vyplenili však okolí.

Hmatatelnými doklady o obléhání by mohly být vystavená lebka, halapartna a keramický džbánek, které se našly v někdejším příkopu u Krajské brány, když se stavěla Občanská záložna, nynější základní umělecká škola a výstavní síň muzea.

Truchlivé zákoutí s 27 lebkami i nádherné šaty

Expozice v Broučkově domě na náměstí připomíná i další dopady třicetileté války, například popravu sedmadvaceti českých pánů, mezi nimiž byl i náchodský erbovní měšťan Tobiáš Štefek z Koloděj, či perzekuci a vyhnání evangelíků. Je tu působivé symbolické zákoutí s 27 lebkami, které však pocházejí z různých archeologických výzkumů a muzeum si je zapůjčilo ze sbírek jihlavských kolegů.

Ve výstavní síni v Tyršově ulici je zase k vidění expozice o všedním životě v 17. století. Zdobí ji zejména věrné repliky dobového oblečení od Veroniky Pilné. Podle dobových obrazů či dochovaných oděvů ušila šaty české šlechtičny podle španělské módy, dámské spodní prádlo vyšívané přírodním hedvábím, šaty měšťanů i venkovanů.

Je tu i rozsáhlý rodokmen Valdštejnů s malým Albrechtem, zapůjčený z vrchlabského muzea, faksimile Majestátu na náboženskou svobodu Rudolfa II., ale i truhly, skříň vyzdobená motivy narození Páně, okno z náchodského zámku, nově restaurovaný obraz Waltera z Leslie, který za svůj podíl na zavraždění Albrechta z Valdštejna zíkal novoměstský zámek, kachle nebo typická náchodská keramika s hnědými a zelenými cákanci.

Podkova v dlažbě prý nosí štěstí

Fridrich Falcký při útěku ze země přenocoval na náchodském zámku, který tehdy vlastnila Markéta Salomena Smiřická, dvorní dáma královny Alžběty Stuartovny. Podle pověsti ztratil králův kůň v Náchodě podkovu. Tu pak měšťané zadláždili do vozovky mostu, který vedl od městské brány přes vodní příkop. Dodnes je podkova k vidění na Karlově náměstí a nosí prý štěstí tomu, kdo na ni stoupne.

Podání pověstí o podkově se různilo. Některá novější literární zpracování vykreslovala krále jako zbabělce, méně známá pověst pojednávala o tom, jak náchodský kovář ukryl krále před pronásledujícími vojáky a poradil mu bezpečnou cestu za hranice, po jeho odjezdu pak našel podkovu ve své kovárně.

„Jisté je, že pověst o náchodské podkově má reálné jádro, tedy že ‚zimní král‘ skutečně projížděl někdy mezi 11. a 15. listopadem 1620 Náchodem a že zde strávil minimálně jednu noc. Je také možné, že nějaký kůň z jeho doprovodu podkovu ztratil a že se to stalo u můstku přes vodní příkop u Horské brány, kde je dnešní Karlovo náměstí, kde je také archeologicky doložena kovárna,“ vysvětluje Mariana Poláková z muzea. Výstava potrvá do 20. září.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Čápice Zbojnice si v zoo žije po svém. Vyvedla mládě, na zimu zůstává

Čápice ze Dvora Králové nad Labem netráví zimy dlouhými cestami do teplých krajin za potravou. Dostala se do zdejšího...

Všude žijí dobří lidé, říká zpěvačka Iva Marešová. Pokřtí vánoční album

Zpěvačka Iva Marešová se po letech vrátila do Hradce Králové a se svou živelnou kapelou Razam pokřtí v neděli v...

Podkrkonoší není jen safari park, ale chybí tu infrastruktura, říká manažer

Cestovní ruch v Podkrkonoší má značný potenciál, ale schází mu zázemí pro návštěvníky. Manažer spolku obcí Podzvičinsko...

Sněžku v noci zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek lanovky je mimo provoz

Sněžku v neděli asi hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...