Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Plechové traktory a berušky se dědí po generace, ukazuje výstava v Náchodě

  8:06
Plechovým hračkám vdechli život už roku 1946 bratři Sedlákové v malé rodinné firmě v Semilech. Vyráběli parní válec s pérovým strojkem, který se pohyboval dopředu i dozadu. Firmu pohltila roku 1950 socialistická ekonomika, hračky však dál rozvíjela. O někdejší produkci Kovodružstva Náchod a jeho pokračovatelů Kovap a Kaden, kteří působí dosud, vypráví výstava Kdo si hraje, nezlobí.

„V naší sbírce jsme měli původně asi jen deset plechových hraček. Když jsem ji převzala, uvažovala jsem, že by bylo dobré vzhledem k regionální působnosti muzea podchytit výrobky náchodského Kovodružstva. To kdysi sdružovalo různá řemesla, instalatéry, topenáře, elektrikáře a další a jedním z oborů byly hračky. Je úžasné, že dál pokračují nástupnické firmy, takže se dají koupit nové hračky vyrobené na starých formách. Na světě jsou už jen čtyři společnosti vyrábějící plechové hračky, z toho v Evropě je pouze Kovap,“ vysvětluje kurátorka sbírky hraček Mariana Poláková z Muzea Náchodska.

Semilská firma byla včleněna do družstva SVED Liberec, jako konstruktér tam působil právě Eduard Sedlák, který vyvinul s kolegou Františkem Zemanem legendární traktůrek Zetor, prodávaný nepřetržitě od roku 1957.

Kov a plast, tedy Kovap

V 60. letech se semilský závod přičlenil k náchodskému Kovodružstvu.

Výroba plechových hraček pokračovala, avšak některé součástky se nahrazovaly plastem. Kvůli exportu na kapitalistické trhy už tehdy vznikla značka Kovap (kov a plast).

Výstava

Výstava Kdo si hraje, nezlobí je k vidění ve výstavní síni Muzea Náchodska v Náchodě na rohu ulic Tyršovy a Zámecké do 26. září, o prázdninách je otevřeno i v pondělí.

Když se Kovodružstvo po revoluci rozpadlo, závody v Semilech a na Novém Hrádku se změnily na družstva a vrátily se k někdejšímu názvu Kovap. Rozhodly se zanechat výroby plastových hraček kvůli tehdejší záplavě levné produkce z východu a vrátily se k plechu.

Mezi exponáty jsou k vidění hlavní milníky zdejší hračkářské výroby: parní silniční válec vyráběný už od roku 1946 i traktor Zetor, který dostal ocenění na výstavě Expo 1958.

Dále traktory z novější nabídky značek Porsche, Kubota či Wikov, požární auta, plastový vibrační válec odkazující k novoměstskému Stavostroji, modely osobních aut i expedičních vozů Tatra z 80. a 90. let anebo autíčka Hawkey od konstruktéra Michala Možného, jimiž firma obnovila spolupráci s německým partnerem Schuco.

Pamětníci tu uvidí horskou dráhu se zubačkou a tunelem, kterými může jezdit vagonek, lunární vozítko na principu berušky, které odkazuje na Gagarinův let do vesmíru, plastovou stavebnici Variant nebo ruletu San Remo.

Pohřební vůz Hawkey

Muzeum kvůli výstavě přikoupilo na čtyřicet plechových hraček, celkem sbírka nyní čítá 700 kusů z různých materiálů. Firma Kaden zabývající se modely aut zapůjčila na výstavu propracovanou Tatru 815, spřízněný Kovap z Nového Hrádku věnoval hračky do hracího koutku.

Část exponátů zapůjčil sběratel František Kuneš z Hronova. Některé kousky pocházejí od bývalého pracovníka Kovodružstva a tchána kurátorky Tomáše Poláka, jenž dostal od kolegů dárkové balení pohřebního vozu Hawkey s vtipkujícím popiskem, že je to hračka 50+.

Pro muzeum je výstava hraček sázkou na jistotu. Dospělí si mohou lámat hlavu nad rozloženým strojkem, který pohání traktor už od roku 1957. Děti mají omalovánky nebo ukázkovou jízdu lanovky na klíček na Lomnický štít. Mohou si také pohrát s beruškou a mandelinkou, které původně vznikly v podniku Chirana a které díky německému patentu ze 20. let nepadají ze stolu, nebo s dvěma traktory.

Nadšení pro hru zrovna předvádějí na zemi dva pětiletí bratři, pro něž je čtyřrychlostní traktůrek zatím trochu rébusem.

„Vnuci jsou ve věku, kdy je právě zajímají jen traktory, takže dnes jsme spojili návštěvu výstavy a zmrzlinu. Já jsem tu ale už podruhé, předtím jsem sem vzala třídu terciánů z gymnázia a měla jsem pocit, že vidí něco, co neznali. Byli z toho vykulení a hračky je fascinovaly tím, že jsou z plechu. Oceňovali, že alespoň více vydrží. Z dětství si pamatuju berušku, naši synové si s oblibou hráli s jeřábem, manžel nedá dopustit na stavebnici Merkur,“ usmívá se češtinářka z náchodského Jiráskova gymnázia Jindra Nývltová, která vnukům pomáhá rozpohybovat traktory.

Ruční výroba

Hračkářská firma letos slaví pětasedmdesát let. Za Kovodružstva sídlila konstrukční kancelář a ústředí v Náchodě, další provozy byly v Novém Hrádku a také v Semilech, Benešově u Semil, Ohnišově, Bystrém, Osečnici a v Meziměstí.

Pokračovatelé v Kovapu dosud vyrábějí na sedmdesát druhů plechových hraček v Semilech a na Novém Hrádku. Jde o ruční výrobu i montáž, výrobky mají certifikát Bezpečná hračka, traktor a beruška se nikdy nepřestaly vyrábět.

Firma se zabývá také kovoobráběním, lisováním plastů, prací s plechem a tlakovému odlévání zinku. Firma Kaden z Nového Hrádku, která má s Kovapem od roku 2019 společné majitele Sages Consulting, se zabývá malosériovou výrobou modelů aut či kovových dílů pro firmy, od ní pochází i dosud vyráběná retro stavebnice Variant.

Firma Kovap provozuje starší soustruhy, vrtačky a brusky, k nimž přidala před dvaceti lety i technologii elektroerozivního drátového řezání a hloubení, takže si dokáže zajistit výrobek od vývoje a konstrukce až po realizaci. Má lisovací stroje na stříhání a ohýbání plechů i lisovnu plastických hmot.

Na padesátiletém stroji, získaném za socialismu z Kanady výměnou za zásilku hraček, zde dosud tlakově odlévají slitiny zinku. Plechy nakupované na Slovensku se potiskují ofsetem na švýcarském stroji z roku 1942, který slouží na Novém Hrádku od 80. let a byl náhradou za starší stroj.

„Je to umění“

Muzejníci uvažují, že by stálo za to pokračovat i další výstavou zaměřenou právě na náročný výrobní postup plechové hračky.

„Zhotovení forem je velmi nákladné, plechy se musí ohýbat, díly je třeba sestavit ručně, není za tím žádný automatizovaný proces. Takovou mechanickou hračku mohou dědit generace, neopotřebuje se, neokouká se. Technické obory se teď upozaďují, přednost dostaly počítače, ale to, že lze sestavit nějaká kolečka tak, aby se hračka hýbala, fungovala a dělala radost, to je umění, které by chtělo lidem znovu připomínat, protože málokdo to už umí,“ říká Mariana Poláková.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

Morbidní výstava i pornograficko-dekadentní obrazy, metalový svátek pokračuje

V magickém prostředí josefovské pevnosti až do nedělních ranních hodin pokračuje pětidenní maraton 25. ročníku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Morový doktor a každé oko jiné. Pevností duní metalový festival

V josefovské pevnosti začal 25. ročník vyhlášeného festivalu tvrdé muziky Brutal Assault. Do Josefova u Jaroměře se...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Řešení problémů dopravního podniku nechávají v Hradci uležet až do voleb

Náklady i ztráty dopravního podniku závratně stoupají, ale Hradec Králové s řešením vyčkává až po volbách. Město by...

Kvůli chybě při doručování se vyvlastnění pozemků u Jaroměře vrátí k soudu

Manželé Kučerovi, kteří vedou soudní spory kvůli pozemkům pro stavbu obchvatu Jaroměře na Náchodsku, dosáhli dílčího...

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

Muž posilněný alkoholem zbil družku, odvezli ji v kritickém stavu

Osmatřicetiletý muž z Jičínska zmlátil pěstmi přítelkyni v jejím bytě. Vážně zraněnou ji našli přivolaní policisté. Muž...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...