Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Budu mlčet, zařekla se v pěti letech a zachránila rodinu před popravou

  19:20
Věře Nývltové z Hradce Králové bylo pět, když k nim domů vtrhlo gestapo. Jejich konfident udal parašutisty ze skupiny Barium, kteří před 70 lety seskočili u Vysoké nad Labem.

Rodinu Věry Nývltové z Hradce Králové pronásledovalo gestapo kvůli pomoci parašutistům ze skupiny Barium. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trojice výsadkářů před sedmdesáti lety ovlivnila životy stovkám lidí. Patřili mezi ně i Vachkovi, kteří parašutisty u sebe ubytovali, za což později někteří členové rodiny krutě zaplatili.

Byť bylo dceři manželů Vachkových v roce 1944 teprve pět let, vzpomínky na válečné roky má Věra Nývltová stále živé. Zažila totiž zatčení gestapem, věznici i pokus o převýchovu německou rodinou, aby nakonec jako dítě zachránila život svůj i své matky a bratra.

Rodinu Věry Nývltové z Hradce Králové pronásledovalo gestapo kvůli pomoci ...

Rodinu Věry Nývltové z Hradce Králové pronásledovalo gestapo kvůli pomoci parašutistům ze skupiny Barium.

Pietní akt u příležitosti 70. výročí výsadku parašutistům ze skupiny Barium ve...

Pietní akt u příležitosti 70. výročí výsadku parašutistům ze skupiny Barium ve Vysoké nad Labem. (3. 4. 2014)

"Můj tatínek byl strojmistr ve vlakovém depu na hradeckém nádraží a občas k nám vodil tři pány, o kterých říkal, že jsou adepty na strojvedoucí, že jsou z jiného města a občas u nás budou přespávat," vzpomíná na setkání s parašutisty.

Zatkli celou rodinu, ji čekala převýchova

Ve vzpomínkách jí utkvěly momenty, kdy u nich trojice večeřela, nebo chodila na návštěvy. Nejsilnější vzpomínky má však na dobu, kdy byli parašutisté odhaleni a gestapo tvrdě šlo po jejich spolupracovnících.

"3. října 1944 ve dvě nebo tři hodiny v noci k nám domů vlítlo gestapo a děly se strašlivé věci. Jako dítě jsem byla vyděšená k nepříčetnosti," vzpomíná seniorka. Celou rodinu včetně malé Věry a jejího třináctiletého bratra gestapáci zatkli a v noci převezli do budovy hradeckého krajského soudu.

Výsadkáři s krycím názvem Barium z východních Čech

Skupina parašutistů s krycím názvem Barium seskočila u Vysoké nad Labem v noci ze 3. na 4. dubna 1944.

Vojáci Josef Šandera, Josef Žižka a Tomáš Býček operovali na Královéhradecku, Rychnovsku a Žamberecku, kde měli za úkol provádět zpravodajskou službu, ale také aktivizovat odbojovou činnost a připravit ozbrojené povstání.

„Věděli, že jdou do velice riskantní akce a že pravděpodobnost návratu není nijak velká. Měli jednoduše pocit, že jejich práce je potřeba. Chtěli pomáhat lidem, byli vlastenci,“ vzpomínal ve čtvrtek starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák při pietním aktu u příležitosti 70. výročí výsadku.

Skupina měla kolem 380 spolupracovníků a Němci ji zlikvidovali 16. ledna 1945 v osadě Polsko u Žamberka, a to díky zradě konfidenta gestapa.

Tomáši Býčkovi se podařilo utéct a později emigrovat do Londýna, oba Josefové se rozhodli pro sebevraždu. Šanderovi se sebevražda nepodařila, zemřel až o několik dnů později v hradecké nemocnici na zánět mozkových blan, neboť si ještě sám stačil infikovat ránu na hlavě.

"Seděli jsme na lavici za mřížemi asi od čtyř. K ránu pak přišel člověk, který měl v koši vonící pečivo a nabízel nám ho. Bratr, který měl tehdy už rozum, do mě šťouchl a zakázal mi, abych si ho brala. Pak už si jen pamatuju, jak za mnou přišli paní s pánem, kteří mě odvedli do vily někde za soudem," vypráví.

Byl to šéf hradeckého gestapa Albert Hardtke s ženou, ti nemohli mít děti.

"Počítali, že rodiče zlikvidují. Já jsem byla světlovlasá a malá, tedy schopná převýchovy, takže si mě chtěli nechat," vypráví Nývltová. V rodině gestapáka zůstala půl roku, neměla však jedinou zprávu, co se stalo s rodiči a bratrem.

Otce gestapo utlouklo

"Maminku jsem strašně milovala a stýskalo se mi po ní. Nesměla jsem ale vůbec brečet, protože mě hodně hubovali. Pak ale 3. března 1945 si pro mě najednou maminka přišla s tím, že musíme do nemocnice. Byla strašně hubená," líčí.

Matka Věry Nývltové strávila půl roku v hradeckém kriminále, kde Němci čekali, až parašutisty dopadnou, aby ji mohli usvědčit ze spolupráce a popravit. Od českých dozorců se dozvěděla, že jejího manžela tři dny po zatčení gestapo při výslechu utlouklo: "Otci bylo čtyřicet, byl to zdravý, silný chlap. Do dnešního dne nemáme jeho tělo, nevíme, co s ním udělali."

Věřin třináctiletý bratr, když mu zabili otce, zavřeli matku a sestru odvedli na převýchovu, zůstal v bytě celých šest měsíců sám.

Mlčením zachránila matku i bratra

Události, které následovaly poté, co si ji matka vyzvedla v německé rodině, má před očima jako živý film. S mámou a bratrem musela jít do nemocnice identifikovat šéfa skupiny Josefa Šanderu, který tam ležel s těžkým zraněním po pokusu o sebevraždu.

"Před hlavním vchodem stáli dva psi, s nimi dva nebo tři esesáci v černých uniformách. Ti nás odvedli k pokoji, v němž na posteli ležel zafačovaný Šandera," vzpomíná.

"Když jsme šli k nemocnici alejí, tak maminka povídala bratrovi: Jestli ho ta holka pozná, tak nás na místě zastřelí. Já jak jsem vším tím neštěstím byla už v pěti letech zkušená, tak jsem nechtěla maminku zase ztratit a v duchu jsem se zařekla, že budu mlčet," vypráví.

Gestapo zraněnému parašutistovi nařídilo, aby malou Věru oslovil a zeptal se jí, jestli pamatuje, jak k nim domů chodil a nosil jí čokoládu.

"Máma mi stiskla ruku a já nic. Za chvíli proto říká vojákům, že jsme toho člověka opravdu v životě neviděli. Popadla nás a odvezla domů," popisuje Nývltová, jak své matce a bratrovi tehdy zachránila život.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Krkonošská bouda, kde plánovali atentát na Hitlera, zase slouží turistům

Premium Krkonošská bouda Na Pláni, kde uprostřed druhé světové války plukovník von Stauffenberg chystal atentát na Adolfa...

Ikonická „lízátka“ mají bohatou historii, po renovaci vydrží desítky let

Hradec Králové minulý týden po 46 letech přišel o čtyři „lízátka“ ze stadionu. Naštěstí nepůjdou stožáry s osvětlením...

V mapování sídlišť jsme průkopníci, říká ředitel hradeckého muzea Grulich

Hradecké Muzeum východních Čech jako první u nás systematicky mapuje vznik sídlišť. Na dveřích panelových domů na...

První lízátko šlo k zemi, ikonická světla hradeckého stadionu čeká renovace

Jedna z nejvýraznějších dominant Hradce Králové jde k zemi. Technici demontovali první ze čtyř lízátek na zdejším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...