Firma z Trutnova chce vařit pro kosmonauty, jídlo v tubě míří za oceán

  2:40aktualizováno  2:40
Trutnovská rodinná firma otevřela v bývalé ubytovně v Poříčí moderní závod na výrobu sterilovaných hotových jídel za 30 milionů korun. Robotické přístroje budou vyrábět také pokrmy pro kosmonauty, společnost chce s jejich testováním začít v kalifornském Silicon Valley.

Firma dosud působila v mnohem menší provozovně v Lomní ulici. Nový závod ji umožní zněkolikanásobit výrobní kapacitu „zavařovaných“ pokrmů v bariérových sáčcích s dlouhou trvanlivostí. 

„Ve stávajícím provozu jsme měli strop dva tisíce jídel denně, nyní budeme moci díky technologii vyrábět až pětinásobek,“ řekl zakladatel společnosti Expres Menu Petr Sogel. Na tuto výrobní kapacitu se podnik chce dostat do tří let. V současnosti zaměstnává 17 pracovníků, po zvýšení výroby se jejich počet podle něj zvýší na 20 až 25.

Naprostou většinu produktů trutnovská továrna dodává do České republiky, hlavními odběrateli jsou cestovatelé, kempaři a sportovci. Export v současnosti tvoří přibližně pět procent prodeje. Společnost má zastoupení na Slovensku, v Polsku a Německu, dodává do Švédska a Nizozemí. Teď se chce výrazněji prosadit za oceánem.

„Zásadním projektem je nová produktová řada Space Menu, vesmírná strava z biopotravin, se kterou chceme proniknout na americký trh. S testováním začneme v Silicon Valley a chceme se dostat do vesmírného programu. V budoucnu by tento produkt skutečně měl sloužit jako strava pro kosmonauty,“ prozradil plány firmy její šéf. O novinku se zajímá také Český olympijský výbor.

Fotogalerie

Energetickou pastu ze silné kávy, čekankového sirupu, rozemletých chia semínek, kokosového oleje a dalších přísad zaměstnanci vyvíjeli s odborníky na zdravou výživu a už vyrobili první zkušební vzorky. Podle Petra Sogela firma výrobu naplno rozjede v březnu. Pracoviště bude z velké části automatizované, obsluhu robotických plničů zvládne pouze jeden zaměstnanec. 

„I nadále chceme zachovat a vyvíjet stávající produktové řady. Space Menu bude nová značka a věříme, že má budoucnost,“ sdělil marketingový ředitel Adam Sogel.

Přestavba bývalé ubytovny stála okolo 20 milionů korun, dalších 10 milionů firma investovala do nových technologií. Každé patro čtyřpodlažního objektu má rozlohu 450 metrů čtverečních, v současnosti je využitá zhruba polovina budovy. První podlaží částečně zapuštěné pod úroveň terénu je zděné a má železobetonový strop, nad ním je postavena ocelová konstrukce. 

„To bylo pro nás zásadní, když jsme o investici do této budovy rozhodovali. Ocelová konstrukce nemá žádné nosné příčky a mohli jsme si tak dispozici upravit podle potřeb provozu, který je velice náročný na dodržování hygienických parametrů,“ vysvětlil Petr Sogel.

Ubytovna byla na spadnutí

Objekt byl 15 let prázdný a byl v dezolátním stavu. Střechou zatékalo, radiátory a rozvody byly popraskané. Rekonstrukce začala v červnu 2017. Do nové rozvodny a trafostanice stavaři zavedli parovod a vysokonapěťový kabel přímo z nedaleké elektrárny. Právě páru závod kromě ohřívání vody a vytápění objektu využívá pro vysokoteplotní sterilizaci hotových jídel. 

Expres Menu

Petr Sogel společnost Expres Menu založil v roce 1999. Původně se podnik specializoval na výrobu mražených potravin, na konzervování hotovek přešel v roce 2005. Dnes jich vyrábí více než sto druhů. V loňském roce firma vykázala obrat kolem 30 milionů korun. Jednu třetinu produktů prodává přes internetový obchod, ale zásobuje také kamenné obchody a lékárny po celé zemi. V původní provozovně v Lomní ulici bude podnik vařit hotová jídla k přímé spotřebě.

„Celý objekt je zateplený a má parametry nízkoenergetického domu,“ sdělil ředitel. Ke stávající budově dělníci přistavěli příjmovou a expediční rampu, výtah a krytý manipulační prostor. Celková užitková plocha tvoří dva tisíce metrů čtverečných.

Rodinná firma koupila bývalou ubytovnu s kancelářemi v Poříčí v roce 2016. Původním majitelem byla Skupina ČEZ.

„V době, kdy v České republice začal byznys s chudobou a sociálními byty, byl o tento objekt ohromný zájem. Nechybělo mnoho a tehdejší vedení odborů vlastníka, které mělo na starost správu majetku, budovu pronajalo pro sociální bydlení. Na poslední chvíli se nám povedlo pronájem a prodej ubytovny pro tyto účely zastavit,“ připomněl trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).

Patentovaná metoda CTP, kterou firma používá pro konzervování pokrmů bez umělých konzervačních látek a emulgátorů, se dá zjednodušeně přirovnat k domácímu zavařování. Jídla v bariérových sáčcích mají tříletou dobu spotřeby.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

U Slavoňova na Náchodsku havaroval malý vrtulník, zemřeli dva lidé

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku zemřeli dva lidé. (22....

U Slavoňova na Náchodsku se zřítil malý civilní vrtulník. Po dopadu do pole začal hořet. V troskách stroje zemřeli dva...

Další z rubriky

VIDEO: Bledule ozdobily hektar v parku u kosteleckého zámku Kinských

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí zdobí koberce bledulí.

Statisíce bledulí rozkvetly v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. V zalesněné nivě řeky je jich hotová...

U Slavoňova na Náchodsku havaroval malý vrtulník, zemřeli dva lidé

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku zemřeli dva lidé. (22....

U Slavoňova na Náchodsku se zřítil malý civilní vrtulník. Po dopadu do pole začal hořet. V troskách stroje zemřeli dva...

Ze zapálení zámku i autobazaru policie viní šest lidí, motiv nejasný

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Policie zatkla šest lidí, které podezírá ze založení požárů v autobazaru u Humpolce a na zámku v Horním Maršově na...

Najdete na iDNES.cz