Návrh skoncovat se zábavní pyrotechnikou vznikl ve vrchlabském výboru pro životní prostředí.
„Ohňostroje a zábavní pyrotechnika znamenají významné znečištění toxickými látkami, hluk rušící lidi, domácí zvířata a okolní přírodu, ale také nebezpečí zbytečných zranění. V neposlední řadě jsou zdrojem ohromného množství nerecyklovatelného odpadu,“ vysvětlil zastupitel Tomáš Vrbata (nestraník), který je předsedou výboru.
Vrchlabí nahradí ohňostroj laserovou show. Součástí programu silvestrovské párty na náměstí T. G. Masaryka bude také diskotéka.
„Přál bych si, abychom si všichni dobrovolně řekli, že petardy a rachejtle jsou minulostí. Přejdeme na jinou technologii a stejně se z toho budeme radovat, protože to je ještě zajímavější,“ sdělil starosta Jan Sobotka (nestraník).
Město také apeluje na občany i prodejce pyrotechniky, aby ho následovali. „Oslovili jsme všechny ubytovatele ve Vrchlabí, aby své hosty informovali, že u nás o petardy a ohňostroje nestojíme a na Silvestra nabídneme šetrnější alternativu. Požádali jsme také všechny dosavadní prodejce zábavní pyrotechniky, aby s jejím prodejem přestali,“ poznamenal Tomáš Vrbata.
Špindl ukáže respekt, Trutnov neví
Špindlerův Mlýn každoročně pořádal ohňostroj při zahájení adventu. Avšak rozsvícení vánočního stromu první prosincový den se tentokrát obejde bez této podívané.
„Chceme jít příkladem a ukázat tak respekt ke Krkonoším i přírodě. Budeme rádi, když se podobně zachovají návštěvníci Špindlerova Mlýna i provozovatelé ubytovacích zařízení,“ uvedla špindlerovská radní Jitka Hronešová (nestraník). Podle ní by bylo ideální, kdyby prodej zábavní pyrotechniky stát reguloval.
Požáry kvůli pyrotechnice děsí obce i hasiče, rachejtle a petardy čeká regulace |
O podobě novoročních oslav zatím nemá jasno Trutnov. I tady je možné, že silvestr bude vypadat jinak než v předchozích letech.
„Ve hře jsou různé varianty. Ještě nebylo rozhodnuto, jak bude vypadat finální program a co nabídneme veřejnosti,“ sdělila mluvčí městského úřadu Michaela Dědková.
V Krkonoších ani lampiony štěstí
Od roku 2017 jsou podle zákona o ochraně přírody a krajiny celoročně zakázány ohňostroje a používání pyrotechniky na území národních parků. Většina horských středisek však leží v ochranném pásmu Krkonošského národního parku (KRNAP) a zákaz se jich netýká. Vztahuje se hlavně na hotely a horské boudy, které na přelomu roku v Krkonoších navštěvují tisíce lidí. Podle mluvčího správy Radka Drahného jsou silvestrovské oslavy v národním parku v posledních letech mnohem klidnější.
„Hotely a obce oficiálně ohňostroje nepořádají, ale je řada návštěvníků, kteří rachejtle v národním parku stále odpalují. I pod tlakem veřejnosti však docházejí k tomu, že to není žádoucí. Podle našich zkušeností se ohňostroje výrazně zkrátily a je jich mnohem méně než dříve,“ uvedl Drahný.
Kromě ohňostrojů zákon zakazuje také vypouštění lampionů štěstí se zapálenými svíčkami na celém území parku s výjimkou zastavěných území. Důvodem je vznik odpadu a riziko požáru.
Je to nová cesta, říká primátorka Hradce
Novoroční ohňostroj se nedávno rozhodl zrušit také Hradec Králové. Nahradí ho třikrát dražším videomappingem a laserovou show za půldruhého milionu korun. V říjnu to v zastupitelstvu schválila nejtěsnější většina.
„V Hradci jsou milovníci i zapřísáhlí odpůrci ohňostrojů. Nakonec jsme se rozhodli jít novou cestou. Smyslem bylo zvolit program umožňující zažít něco nového, zajímavého a zároveň šetrného k životnímu prostředí,“ řekla primátorka Pavlína Springerová (HDK). V dubnu Hradec vydal vyhlášku, která na území města zakazuje pyrotechniku.
Od silvestrovského ohňostroje už ustoupily desítky českých měst včetně Prahy nebo Brna.
Ukázka z ohňostroje v Hradci Králové (2. ledna 2017):
2. ledna 2017 |