Martin Hanousek: Vedení kraje je udržovací. S námi bude větší legrace

  9:18aktualizováno  9:18
Před čtyřmi lety byl na kandidátce šestkou, jeho Změna pro Královéhradecký kraj se však do krajského zastupitelstva o necelé jedno procento hlasů nedostala. Teď je Martin Hanousek rovnou lídrem koalice Strany zelených, České pirátské strany a Změny pro KH kraj a sebevědomě tvrdí, že tentokrát už to vyjde.

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro Královéhradecký kraj a Pirátů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Očekávám, že bychom mohli získat mezi šesti až osmi procenty. Myslím, že máme historicky nejvyšší šanci,“ odhaduje třiatřicetiletý ochránce přírody, který je od roku 2011 opozičním hradeckým zastupitelem.

Umíte si představit situaci, že nebudete dělat opoziční, ale vládní politiku?
Určitě ano. Ale obávám se, že pozice nováčka bývá dost obtížná. Uvidíme, kolik se do zastupitelstva dostane stran, které chtějí skutečnou změnu, anebo těch, jež budou preferovat udržování starých pořádků.

Martin Hanousek

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...
  • Třiatřicetiletý krajinný ekolog je od roku 2006 členem Strany zelených a od roku 2011 zastupitelem Hradce Králové.
  • Je lídrem koalice zelených, pirátů a Změny pro Hradec pro krajské volby. Do krajského zastupitelstva kandidoval už v letech 2008 a 2012.

Vy už mluvíte, jako byste se do zastupitelstva skutečně dostali. Co vás k tomu vede?
Spojili jsme se s Českou pirátskou stranou a Změnou pro KH kraj. Očekáváme od toho spojení sil, které se v posledních volbách zbytečně rozbily. O spolupráci s piráty jsem skutečně moc stál. Mimochodem vycházím i z nejnovějších průzkumů od různých agentur: ve všech figurujeme jako subjekt, který má velkou šanci se do zastupitelstva dostat. Očekávám, že bychom mohli získat mezi šesti až osmi procenty. Myslím, že máme historicky nejvyšší šanci.

Experimentální spojenectví zelených s piráty na komunální úrovni se tedy vydařilo?
Máme k sobě blízko, s piráty je dobrá spolupráce a spojuje nás spousta věcí. Například zdravá politická naivita. Mile mne překvapilo, že jsme nenašli programovou věc, ve které bychom nebyli v harmonii. Zelení asi mají větší zkušenosti, ale poté, co jsme vypadli z parlamentu, očistili jsme se od spousty lidí, kteří utekli do Topky nebo hnutí ANO. Je docela zábava pozorovat, v jakých stranách jsou naši bývalí kolegové. Zkrátka zůstali lidé, pro které je srdeční záležitostí to, aby politika byla otevřená. V tom jsme o několik řádů někde jinde než ostatní.

Vedení kraje údajně považujete za nudné, uzavřené a neviditelné. Proč by zrovna s vámi měla být větší zábava?
S námi rozhodně bude větší legrace (smích). Ne, vážně: kraj je opravdu strašně uzavřený. Když se chcete dopátrat nějakých relevantních informací, je to děs. Například když jsem chtěl ověřovat, kam se investovaly peníze z grantů, narazil jsem na odpírání informací a na manipulaci se smlouvami. My jsme schopni fungování kraje posunout úplně jinam. Chceme zveřejňovat všechny smlouvy, dokonce i ty, které bychom ani nemuseli. Hrozně špatná je ale i úřední deska, kde jsou věci, které zpětně nemáte šanci dohledat. Několikrát jsem narazil na to, že jsem měl velmi významné pochyby, jestli některé věci prošly úředními deskami, jestli se do nich mohla zapojit veřejnost. Takhle to fungovat nemůže!

Přitom před posledními krajskými volbami často zněly hlasy, že hejtmanství by mělo zapracovat na větší transparentnosti. Podle vás se to tedy nepodařilo?
To se vůbec nestalo. Rovněž se nám nelíbí takové zneužívání místních médií, proti čemuž ostatně bojujeme i na komunální úrovni. Vždy když dostanu do ruky plátek U nás v kraji, vidím, že pan hejtman si dělá jen svůj PR za peníze kraje. A přesně to bychom chtěli odstranit.

A co tranparentnost zelených s piráty? Kolik utratíte za kampaň?
Naše kampaň je vždy transparentní, ale bohužel lidé na to nehledí. Základní rozpočet je 400 tisíc korun. Jsou to jen procenta toho, co do kampaně dávají velké strany. A my bychom takhle efektivně chtěli vést i kraj.

Myslíte, že jste si slovy o nudné politice neublížil? Já si tedy neumím představit, že vás s nabídkou spolupráce nyní osloví nejen komunisté, s kterými ostatně koalici vylučujete, ale i ČSSD...
To si nemyslím. Chtěl bych ale ještě říct, že současné vedení kraje považuji za udržovací a štve mě, že tam jsou komunisté, kteří by se měli odebrat do muzea. Jsou tam lidé bez energie, což je vidět ve spoustě oblastí. Například ochrana přírody se nikam nehýbe. Jedním ze zásadních témat je zadržování vody v krajině. Všechno se dá řešit poměrně rychle, ale dvě oblasti nikoli: stárnutí populace a zásobování pitnou vodou. V obou těchto problémech současné vedení kraje jen ztrácelo čas. My chceme přinést řešení, která jsou i o dvě generace lepší. Pokud je ve vedení kraje vicehejtman, který se chlubí, že podporuje stavbu přehrad, potom my právě tuto myšlenku chceme opustit. Chceme jít cestou revitalizace toků, věnovat se krajině, zdrojům pitné vody. Je to ale mnohem dlouhodobější práce, než když přestřihnete pásku nové přehrady.

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

To jste mi ale trochu utekl od možné povolební spolupráce. Když škrtneme komunisty a různé extremisty, nemáte pocit, že vás si škrtla sociální demokracie?
Domnívám se, že ta si neškrtla vůbec nikoho. Kandiduje 17 stran, z nichž asi sedm je dost nahnědlých. My jsme otevření pro spolupráci s ostatními stranami, přestože jen těžko můžeme odhadovat, co by případní partneři z našeho programu podpořili.

Vy sice mluvíte o odhadu šesti až osmiprocentního zisku hlasů, jenže piráty i zelené volí spíš mladší lidé, kteří se ke krajským volbám moc nehrnou...
To máte jednoznačně pravdu. To je skutečně náš největší hendikep. Za jiných okolností bych si vsadil, že se s jistotou dostaneme do zastupitelstva, ale my ještě musíme přesvědčit právě mladší voliče. Krajské volby mají nejnižší účast, proto dostávají vysoká procenta komunisté s disciplinovanou základnou. Sice necílíme jen na mladé, ale právě oni mají zásadní podíl.

Ale jak na to?
Snažíme se o svěží kampaň, která voliče zaujme. Budeme ji směrovat hlavně do posledních dvou týdnů.

Současné vedení kraj kormidluje spíš doleva a sází například na čínský kapitál. Podporujete tento směr, má podle vás budoucnost?
Měli bychom být sebevědomí, o ekonomickou spolupráci se snažit, ale nikoli za každou cenu. Neopouštět témata lidských práv - to, co předvádí pan prezident, mi rozhodně není sympatické.

Co je podle vás největším minusem současného vedení kraje a osmileté vlády hejtmana France?
Když mám mluvit o hejtmanovi, byla by to neviditelnost. Mám pocit, že se vedení kraje nevěnoval. Pak se stal senátorem, udržel si dvě vrcholně placené funkce, což je naprosto nepřijatelné, zaměstnával příbuzné... prostě mě zklamal. A celé vedení kraje pokládám za udržovací. Nikam nesměřovalo, nebyla vidět vize, místo dlouhodobého řešení se problémy jen na poslední chvíli lepily. Jde například o nezvládnutý tendr na autobusovou dopravu, který se jen předá novému vedení. Nedotáhlo ani projekt náchodské nemocnice a nevěnovalo se nedostatku lékařů. A zavádění stipendií pro studenty? Dobrá věc, ale mělo to přijít dřív! Mimořádné odměny zaměstnancům ve zdravotnictví? Hezké, ale měsíc před volbami je to jen kampaň za veřejné peníze.

Jste krajinný ekolog a ví se o vás, že jste zásadně proti stavbě poldrů nebo nových nádrží. Věříte, že se ještě dá zastavit projekt suchého poldru v Mělčanech či přehrady v Orlických horách?
Ministr Jurečka začal míchat beton. Přehrada je děsivá věc a nám se podařilo alespoň to, aby nesměřovala do dvou údolí - do Zdobnice a do Říček. Bohužel nebylo možné přehradu úplně vymazat, protože byla označena coby nejvyšší priorita pro pitnou vodu. Je to zároveň neskutečná ukázka, jak se nakládá s veřejnými prostředky. Rozjel se kolotoč, ve kterém se utratí stovky milionů za projekční práce na základě jediné studie, kterou udělala soukromá firma, a která předpověděla, že přehrada bude potřeba. Očekával bych, že dobrý hospodář udělá oponentní posudek. Přitom je jisté, že ve studii jsou zcela nesmyslné údaje, které by šlo rozcupovat. I to by měl podpořit kraj. Poldr v Mělčanech je nešťastný tím, že se nevypracovaly alternativy. Je neskutečně těžké dosáhnout cíle, aby byl technicky udělaný dobře.

Ptal jsem se ale na to, zda se projekt ještě dá zastavit.
Jednoznačně. Věřím, že přehrada se nikdy nezrealizuje, a já sám proti ní budu aktivně bojovat.

Vy místo konvenčních plánů na zajištění dostatku vody podporujete její zadržování v krajině, změnu hospodaření na zemědělské půdě nebo lepší péči o toky. Není potíž, že je to příliš dlouhodobá činnost?
Existuje studie, která tvrdí, že změnou hospodaření na zemědělské půdě se dá do tří let získat objem minimálně desítek procent veškerých nádrží v České republice. Je mylná představa, že to nelze udělat rychle. Samozřejmě náprava brutálních zásahů, které se dělají už sto let například v povodí Labe, bude dlouhodobá. Ale my zatím ztrácíme čas.

A co téma, které naplno zaměstnává i některá politická uskupení v kraji - islám a migrace?
To jednoduše není krajské téma.

Mnoho lidí si ale myslí opak...
Co na to říct? Myslím si, že to jsou strany, které nemají jiné téma a jedou v aktuální společenské náladě, od které čekají, že je natolik silná, aby je dostala do krajského zastupitelstva. Já bych před nimi velice varoval.

Zkuste si tipnout: Jak krajské volby dopadnou?
Myslím, že do zastupitelstva se dostane osm stran, z nichž čtyři budou mít zisk nad deset procent, další čtyři mezi pěti až deseti procenty.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Na opravu silnice s výmoly čekají roky, hradecká radnice jen slibovala

Rozbitá silnice v Březhradě v Hradci Králové (15.1.2019).

Čtrnáct let marného čekání na opravu vozovky v ulici K Potoku v městské části Březhrad v Hradci Králové není stále u...

Najdete na iDNES.cz