Otakar Ruml: Optimalizaci školství jsme měli prosadit, je stále potřeba

  9:55aktualizováno  9:55
Téměř celý život strávil v zemědělství, v 80. letech se však začal zajímat i o politiku. Pomyslného vrcholu dosáhl Otakar Ruml před čtyřmi lety, kdy KSČM v Královéhradeckém kraji pod jeho vedením skončila jen těsně druhá.

Ustavující zasedání zastupitelstva Královéhradeckého kraje, Otakar Ruml (19.11.2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Úspěch by chtěl zopakovat, na vedení kraje by se rád podílel i v nadcházejících letech.

„V tomto volebním období jsme prošli velkou školou a myslím, že tím to pro nás bude jednodušší,“ věří lídr krajské KSČM.

V minulých volbách jste skončili o půl procenta druzí za ČSSD...
...o pět set hlasů.

Otakar Ruml

Lídr KSČM v hradeckém kraji Otakar Ruml (14. 10. 2012)
  • Šestašedesátiletý zemědělský inženýr prošel různými funkcemi v zemědělském družstvu a po roce 1989 se stal i jeho předsedou. Pustil se i do soukromého podnikání.
  • V krajském zastupitelstvu je od roku 2000, před čtyřmi lety se stal náměstkem hejtmana za KSČM.
  • Je aktivním členem mysliveckého sdružení a čas mu zabírá i péče o vlastní les a včelstva.

I přesto jste při tvorbě koalice kývli na rozdělení křesel v radě v poměru tři ku šesti ve váš neprospěch. Nepřipadá vám to submisivní?
Jde o umění politického kompromisu.

Tři ku šesti je podle vás kompromis?
Koalice tehdy mohla vzniknout v úplně jiném složení.

Takže to byl váš ústupek, abyste se dostali do vedení kraje?
Tak.

Projevovala se podřízenost vůči ČSSD i při vašem dalším působení na kraji? Chvílemi se zdálo, že jste svým koaličním partnerem doslova vláčeni.
Pochopitelně se to tak mohlo jevit, ale já si myslím, že jsme se v koalici celkem uplatnili a odvedli práci, která se od nás očekávala. Když vezmete tu šíři gesce, kterou mám, tak to nebylo vůbec jednoduché. Myslím, že tahle oblast byla zvládnutá docela dobře.

Pravda, hejtman konkrétně vás nechával docela dýchat. Ale co taková radní pro školství, která připravila celkem příčetnou optimalizaci škol, prezentovala ji, a nakonec se nechala koaličním partnerem podrazit. Sociální demokracie svůj postoj přehodnotila, vás přehlasovala a návrh neprošel.
On to nebyl jen koaliční partner. Vstoupili do toho starostové obcí, především těch, kde jsou gymnázia. Přidali se i ředitelé škol, k tomu byli využiti i studenti a rodiče. V té situaci byl tlak ze všech stran tak silný, že se s tím nedalo moc dělat. A vůbec, počátek problému byl v tom, že optimalizace nebyla připravena od předchozího vedení.

Ono trvá nějaký čas, než se vše připraví, a optimalizace se k řešení dostala až v druhé půlce volebního období. Myslím, že pro nové období už budou tyhle věci připravené dobře, jsou tu zkušenosti. I špatná zkušenost je k něčemu dobrá, tak si myslím, že optimalizaci půjde uskutečnit.

Říkáte, že špatná zkušenost je k něčemu dobrá. Znamená to, že příště byste si v té věci třeba víc dupli?
Příště bychom si třeba víc i dupli, ale příště tady bude určitě jiné rozložení politických sil v koalici, už v ní nebudou dvě strany, ale podle mého názoru minimálně tři. A při takovém rozložení jsou už úplně jiné vyjednávací pozice.

Věříte, že byste mezi těmi třemi či více mohli být i vy?
Každý musíme mít nějaké cíle, pochopitelně o to budeme usilovat.

V čem pro vás budou volby těžší než ty minulé?
Nemyslím, že volby budou těžší. My jsme se v tomto období hodně naučili, předtím jsme byli zvyklí žít v opozici. Dostat se do koalice přinese najednou úplně jiné postavení, tam už nemůžu jen kritizovat, ale říkat, co udělat. A také to musím dokázat. V tomto volebním období jsme prošli velkou školou a myslím, že tím to pro nás bude jednodušší.

V případě, že byste museli zpátky do opozice, opouštěly by se vám posty těžce?
To se asi takhle říct nedá, jistě, byl by to ústupek, který momentálně sice nemáme naplánovaný, ale umím si ho představit. Ono i v opozici se dá mnoho prosadit. Pak je tady i jedna zkušenost, která mě velmi příjemně překvapila. Bylo mnoho situací, kdy jsem od ODS ani dalších necítil, že by jednali opozičně, prostě jsme řešili problémy kraje. Všichni máme cíle velmi podobné, v podstatě stejné. Pouze cesty, jak toho dosáhnout, se mohou v drobnostech lišit. Třeba na pondělním zasedání zastupitelstva, kdy se schvaloval rozpočet, nám dobrou přípravu rozpočtu na rok 2017 pochválil dokonce pan Cogan z opoziční strany.

Dá se říct, že býti komunistou na kraji je něco úplně jiného než na celostátní úrovni? Že tu nemáte tak velké stigma své strany?
Určitě. Mohu říct sám za sebe, že jsem v poměrně krátké době, a na to jsem se zaměřoval, byl v kraji viditelný konkrétní prací. To se nejvíc projevilo především spoluprací se starosty a vnímáním požadavků a potřeb místních samospráv. Myslím, že to se nám na rozdíl od předchozích zastupitelstev podařilo asi nejvíc - skutečně jsme navázali kontakt s místními samosprávami. V tom je potřeba dál pokračovat. Kraj není žádná vysoká politika, ale jen vyšší stupeň politiky komunální.

Někteří vaši protivníci vám vyčítají, že jste s obcemi komunikovali málo.
Je možné, že každý nemusí být úplně spokojen, každému ve všem vyhovět nelze. V kraji je 448 obcí a měst a já jsem neměl šanci navštívit všechny a jednat se všemi starosty, ale s každým, kdo přišel, jsem jednal a v rámci možného mu vyhověl. Mám ohlas od obcí poměrně dobrý, ne, že by mě někdo chválil, to člověk cítí, jak se o tom mluví. A já si myslím, že s KSČM jsme se u veřejnosti zapsali dobře.

Otakar Ruml, předseda KSČM v hradeckém kraji.

Lídr KSČM se celý život pohyboval v zemědělství, byl i předsedou družstva.

Věříte, že díky tomu oslovíte kromě svých tradičních i nové voliče?
To je otázka, kdo co říká, jak to myslí a jak se projeví volič před urnou. Já si ale myslím, že jsme dokázali, že jsme naprosto normální strana, že jsme ochotni a přístupni řešit problémy lidí. Z naší práce nikde nevyčnívalo žádné upřednostňování ideologie.

Ale přece jen je vaše strana s jistou ideologií hodně spjatá a de facto se od ní nikdy neostřihla. Není třeba na čase se k tomu, co se dělo třeba v 50. letech či za dob normalizace postavit čelem?
Tyhle věci už byly mnohokrát řešeny, už za sebou máme 26 let a od ústředního výboru už šly omluvy různými směry. Těch 26 roků po 90. roce je doba, kdy si už každý dokázal napsat svoji historii. A myslím, že v rámci krajské politiky jsme si ji nenapsali špatně. Například já jsem se narodil v roce 1950, něco jsem zažil, s řadou věcí nesouhlasil a sám za sebe můžu říct, že ve své době byla otázka jedna něco kritizovat a druhá něco dělat. Myslím, že jsem vždycky stál za normálními lidmi, taky mně nikdy nikdo nepřipomínal, že bych dělal něco špatně. U mě byl na prvním místě vždy normální člověk.

To jste nikdy necítil nálepku komunista?
Prosím vás, to ano, mohl jsem to cítit těsně po 90. roce. Já jsem v únoru 1990 nastoupil do funkce předsedy družstva. Tehdy se už vybíralo ze dvou kandidátů, můj protikandidát byl za Občanské fórum. Lidé, členové družstva, si vybrali mě. Věděli asi proč. Ta doba byla politicky velmi velmi vypjatá.

Stále používáte titul RSDr., který je spjat s dobami minulými.
To je otázka vzdělání. Mám vysokou školu politickou, ale abych mohl tento titul mít, musel jsem vykonat normální státní rigorózní zkoušku. Ani nový školský zákon tento titul nezrušil.

V jakém oboru jste ji složil?
V politologii.

Pamatujete si její téma?
Tehdy rigorózní zkouška vypadala jinak než dnes. Tehdy se nezpracovávala rigorózní práce, to platilo pro všechny školy, ale byla souhrnná velmi náročná zkouška z historie, politologie a ekonomiky.

Jste na ten titul hrdý?
Já nemám důvod se k němu nehlásit, protože jsem si ho velmi náročně vydobyl. Můžu říct, že ze všech absolventů Vysoké školy politické ho má maximálně tak 40 procent, všichni ho nezískali. Od rigorózních zkoušek se velmi často odcházelo neúspěšně.

Nikdy vás nenapadlo začít používat jen titul Dr., jak to dělají někteří jiní absolventi této školy?
V určitém čase jsem to takto i dělal, ale to jsem hodně rychle opustil.

Vraťme se ještě ke krajské politice. Říkáte, že jste se toho v posledních čtyřech letech hodně naučili a také hodně odpracovali. Když se však podíváte na celé vaše působení v krajské vládě zpětně, je něco, co jste mohli udělat lépe?
To může úplně každý. Myslím, že není nikdo, kdo by řekl, že dělal všechno nejlépe. Vždy je to do jisté míry otázka chyb a omylů. Ale nemyslím si, že jsme to dělali vyloženě špatně.

Je aspoň něco konkrétního, u čeho vás mrzí, že se to nepodařilo prosadit?
Mrzí mě, že se nepodařilo prosadit třeba tu optimalizaci školství. Ona je skutečně potřebná a nedá se jí vyhnout. Pak jsou i věci, které se nepodařily konkrétně mně. Třeba jsem chtěl v cestovním ruchu prosadit založení jedné destinační společnosti, protože jsem se díval do budoucnosti, jaký bude trend. Když se dnes řeší národní podpora cestovního ruchu, jedna destinační společnost by byla ideální. Ale nevyšlo to, nedá se nic dělat. Proto jsme vytvořili komisi, která do jisté míry tuto jednu destinačku nahradila, má koordinující funkci a s její činností jsou spokojeni především aktéři podnikající v cestovním ruchu.

Takže se to vlastně podařilo?
Ono se to podařilo jinou cestou. Ale dnes by bylo dobré, kdyby byla jedna společnost. To jsou věci, které ještě nevyšly ve známost, je to ve fázi příprav. Národní podpora cestovního ruchu bude představovat 300 milionů korun ročně, k tomu přijde kofinancování a další věci. Zase si poradíme, to není nic, co by nešlo. V zásadě neznám, že něco nejde.

Rozložení sil po volbách může být různé. Umíte si představit, že byste to byl vy, kdo bude dávat dohromady novou krajskou vládu a že se stanete hejtmanem? Nebo vám spíš vyhovoval post náměstka?
Každý kdo jde do voleb, chce uspět co nejlépe a pokud možno vyhrát. Že bych byl hejtmanem, to si docela dobře umím představit, protože jsem se opravdu hodně naučil, a myslím, že bych to zvládl. Že bych byl nějak nešťastný, kdybych se hejtmanem nestal, to ani náhodou. Mě náměstkovská funkce naplňovala a myslím, že jsme při té šíři gesce mnohé dokázali. Jsem v zastupitelstvu už od roku 2000, takže můžu hodnotit. Ono je věcí rozpracováno hodně. Každý další nový, kdo přijde na moje místo, bude muset věnovat hodně času, aby všechno poznal. Byla by veliká škoda v tom, co je rozpracované, kontinuálně nepokračovat. To je zejména otázka evropských dotací. Čas utíká a každý, kdo zůstává pozadu, může o možnost čerpání přijít.

Pokud byste se dostali do opozice, odejdete do důchodu?
Pochopitelně bych měl nárok užívat si důchodu, ale to není zrovna můj styl. Pochopitelně když jsem lídr kandidátky, tak se dá automaticky předpokládat, že v zastupitelstvu budu. A nejsem typ člověka, který by jen kritizoval. Opravdu jsem nositelem konstruktivní kritiky, tedy také řeknu, jak by se to mohlo dělat lépe.

Za vašeho vedení se zintenzivnily vztahy s Čínou, například přípravou čínské kliniky v hradecké fakultní nemocnici, nemyslíte si, že by se náš kraj měl zaměřovat spíš na západ?
Myslím, že je chyba postavit spolupráci jen na západě. Čína má taky potenciál a musíme využívat úplně všeho. Nemyslím, že je to špatně. Pokud se bavíme o klinice čínské medicíny, jako kraj její výstavbu jen podporujeme, protože jde o doplňkovou léčbu k evropské medicíně, jinak je to iniciativa fakultní nemocnice. Po roční zkušenosti se ukázalo, že na tom asi je něco dobrého, vím, že jsou nemocnice typu fakultní, které by ji také chtěly, a že takové nemocnice jsou už i v Evropě. Dnes je to na úrovni doplňkové léčby, určitě to nenahradí klasickou léčbu.

Vy sám jste čínskou medicínu vyzkoušel?
Ne, jsem úplně zdravý, občas mě bolí jen zuby.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz