Když se kraji daří, mohl by dětem a seniorům platit jízdné, říká Štěpán

  8:55aktualizováno  8:55
Když kvůli zdravotnímu stavu odstoupil z prvního místa kandidátky oblíbený starosta Náchoda a poslanec Jan Birke, sociální demokraté do krajských voleb coby lídra brzy nasadili Jiřího Štěpána. Mladého a neokoukaného proděkana hradecké univerzity.

Lídr sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jiří Štěpán. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Historik se specializací na dějiny československého exilu po roce 1948, který do ČSSD vstoupil po absolvování vysoké školy a jehož „selfíčka“ visí na nejrůznějších místech kraje, by v hejtmanském křesle mohl vystřídat svého stranického kolegu Lubomíra France.

Jak se přihodilo, že jste se stal sociálním demokratem?
Rodinná tradice. Moji prarodiče byli členy sociální demokracie, takže to bylo celkem logické pokračování vývoje. Zkrátka to bylo v uvozovkách dané.

V kolika letech jste si podal přihlášku?
Pozdě, až v roce 2002, kdy jsem dodělal studia v Olomouci a vrátil se do Hradce. Takže to rozhodně nebylo v 18 letech. Bylo to plánovaně až po dokončení studií, aby z toho strana také něco měla a já měl trochu větší zkušenosti.

Jiří Štěpán

Lídr sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jiří Štěpán.
  • Sedmatřicetiletý historik, proděkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a radní města je členem ČSSD od 23 let.
  • Od roku 2008 byl čtyři roky členem krajského zastupitelstva, od roku 2014 je i v hradeckém městském zastupitelstvu, když ze 16. místa kandidátky díky preferenčním hlasům vystoupal až na třetí. Je radním a předsedou komise pro rozvoj cestovního ruchu.

Jste si vědom nějaké mladické nerozvážnosti, které jste se coby lídr kandidátky ČSSD dopustil?
Hodně zajímavá otázka. Pochopitelně má vyjádření mohou být vnímána různě, ale v tuto chvíli si toho nejsem vědom. Ať již uděláme cokoli, můžeme to už vzápětí vnímat jako velký problém a chybu. Jsem si vědom i toho, že ostatní oponenti mohou má vyjádření vnímat jako problematická.

Řekl bych, že zatím nejvíc rezonovala vaše slova o tom, že byste rád zavedl jízdné zdarma pro děti do 18 let a pro seniory nad 65 roků. Nepřestřelil jste? Nebylo to řečeno právě z nerozvážnosti?
Ne, je to součást sociální politiky. Podívejte se na výši důchodů. Pokud je na vládě velká debata o osm korun, které pan ministr financí nechce přidat k důchodu, podle mě je i úlohou kraje, aby vnímal sociální potřeby a aspekty.

Ale jízdné zdarma pro určitou skupinu lidí není předmětem debaty o osmi korunách, ale o desítkách milionů krajských výdajů. Máte představu, kolik by to stálo.
Uvažujeme o částce zhruba 40 milionů korun. Kraj by na to měl, protože v tuto chvíli hospodaří s přebytkem 250 milionů korun. Mimochodem rozpočet byl schválen hlasy všech zastupitelů včetně pravicových stran.

A nemáte obavy, že s tímto slibem budete za pár let konfrontován?
Nemám. Ekonomicky se nyní kraji daří velmi dobře a já si myslím, že když se daří dobře, mělo by se i vracet. Opravdu to nevnímám jako nějaké problematické vyjádření.

Někteří odborníci byli udiveni, když jste letos jako moderátor vedl univerzitní debatu premiéra. Podle někoho jste porušil apolitičnost vysoké školy...
Na ta vyjádření si pamatuji. Univerzitní apolitičnost bývá aplikována tři měsíce před volbami a konzultovali jsme to s vedením univerzity. Navíc pozvání přijala plejáda politických představitelů pravice i levice i ze zahraničí. Padaly velmi zajímavé dotazy z oblasti politiky i ekonomie a bylo to obohacující. Chápu, že někdo může vnímat premiéra negativně, protože není jeho politickým přívržencem, ale určitě jsme neporušili univerzitní moratorium. Univerzity potřebují komunikovat s představiteli státu. A to, že jsem debatu moderoval právě já, vyplývalo z okolnosti, že jsem pana premiéra při jeho návštěvě Královéhradeckého kraje doprovázel.

Byl podle vás Lubomír Franc dobrým hejtmanem?
Myslím si, že ano.

Podle někoho však jeho chybou bylo, že se obklopil špatnými lidmi...
Nevím, jaké lidi máte na mysli, já neznám celý aparát a jeho tým lidí, ale jen radní nebo jednotlivé šéfy odborů. Nedokážu hodnotit a objektivně posoudit, zda jsou skvělí nebo špatní.

Na filozofické fakultě se specializujete na dějiny československého exilu po roce 1948. Jak s vašimi vědomostmi hodnotíte krajskou koalici sociální demokracie s komunisty?
To, že sociální demokracie po volbách v roce 2012 uzavřela koalici s KSČM, bylo vnímáno různorodě jak mezi veřejností, tak v jednotlivých politických stranách. A chápu, že leckdy ne úplně optimálně. Na druhou stranu KSČM je součástí politického spektra a když se dívám na dnešní politickou situaci, mnoho různých zákonů a nařízení prochází průřezově a hledá podporu v celém politickém spektru. Královéhradecký kraj je jeden z top krajů kvality života a myslím, že svůj vliv na to měla i oranžovo-rudá koalice. Nemyslím si, že by vláda byla neúspěšná.

Já jsem záměrně narážel na vaši specializaci...
Ale situace v 50. letech byla diametrálně odlišná.

Fotogalerie

Takže vaše ideály nedostaly na frak?
Srovnávání roku 1948 s rokem 2012 by bylo velmi zajímavé (smích). Nikoli. Stalinismus, tvrdé politické procesy - srovnáváme nesrovnatelné. Je pravda, že po roce 1948 odchází neuvěřitelné množství velmi kvalitních lidí, kteří své kariéry spojili s jinými zeměmi a Československo přišlo o velký lidský kapitál. Ten dluh tady navíc pořád ještě máme.

Na druhou stranu komunisté se jevili jako velmi submisivní koaliční partner, tedy ideální...
Nebyl jsem v zastupitelstvu, tedy nemohu to posoudit. Ale mohlo to tak být vnímáno. Jsem členem školského výboru a tam jsou jednání velmi zajímavá, protože jeho členy jsou příznivci různých směrů a stran. Přesto tam nikdy nebyla hlasování levice versus pravice.

Dovedete si tedy představit pokračování koalice ČSSD s KSČM?
Těžko říct. Záleží na tom, které strany se dostanou do zastupitelstva a jaké budou počty. Potom je to otázka dalších jednání, ale možné je všechno. Krajské volby nepatří k top volbám, přestože problematika zdravotnictví, dopravy či školství nás ovlivňují výrazně. Těžko předjímat, budeme to tušit po volbách v sobotu odpoledne.

Říkáte, že možné je všechno. Tedy i vaše případné vyjednávání s takzvanými extremistickými subjekty, které se případně dostanou do zastupitelstva?
Tyto strany mají jeden velký problém: jejich program se orientuje jen na jedno jediné téma. My už jsme v minulosti zažili podobnou stranu, která zazářila jako kometa a pak stejně i spadla. Zkrátka nemíníme s těmito stranami jednat. Jsou tu tradiční subjekty s širším programem a nevěnují se jen migraci, což pro Českou republiku není téma. A pro Královéhradecký kraj už vůbec ne.

Vím, že to sem zdánlivě nepatří, přesto: Jak hodnotíte prezidenta Zemana?
Když nastoupil do svého úřadu, hovořil o tom, že bude prezidentem, který bude lidi spojovat. Obávám se, že v tuto chvíli je nespojuje, a z tohoto důvodu se domnívám, že očekávání byla vyšší, než se dnes ukazuje. Historicky nemáme taková srovnání, protože Masaryk, Beneš a po nich i Havel, Klaus a Zeman je pět absolutně rozdílných osobností, které měly úkoly ve své době. Historie by neměla soudit, jestli jeden byl lepší než druhý. Je pravda, že prezident Zeman je úplně jiným formátem, než byl Václav Klaus, u něhož se vnímalo, že má k občanům vzdálenější vztah. Pravda je i to, že Zeman s některými svými zlozvyky - velmi lidové výrazy, preference typicky české kuchyně, becherovky, slivovice a cigaret - je lidem blíž než Klaus, ale obávám se, že národ skutečně nespojuje.

Několik krajů včetně Královéhradeckého má s prezidentem společné sympatie k Číně. Považujete to za správnou cestu?
Je potřeba se snažit o vyváženou politiku ne ve smyslu extrémních výkyvů. Nejen kraj, ale i Hradec Králové je často spojován s výstavbou čínské kliniky, což je zajímavé téma pro odbornou i laickou veřejnost. Jsou tu určité vášně jak ze strany lékařů, tak odborné veřejnosti, a to není na škodu. My se snažíme představovat kraj jako dobré místo pro investice, pro život, turistický ruch a protože se máme čím chlubit, prezentujeme se jak na západních veletrzích, tak na těch východních. Myslím si, že politika kraje je vyvážená.

Zúčastnil byste se jako hejtman březnového vyvěšování tibetské vlajky?
Podle výsledků hlasování zastupitelstva. Je to určitý symbol, vazba na Tibet a dalajlámu je díky Václavu Havlovi velmi silná, ale neměli bychom zapomínat na ostatní regiony, kde jsou zcela zřetelné problémy, a tím nemyslím jen Sýrii a její problémy s organizací Islámský stát nebo oblast střední Afriky s aktivitou Boko Haram. Je to celospolečenský problém.

Co si s odstupem několika dnů myslíte o zásahu policie nejen na krajském úřadě a v sídle zdravotnického holdingu, ale dokonce i doma u hejtmana?
Policie má plné právo konat na základě příkazů. Je jasné, že nikdo nebyl obviněn nebo vzat do vazby. To, že se tak dělo na základě podnětu, který je rok a půl starý a zrovna v tuto chvíli, je podivné. Ale víc informací nemám.

A nemáte podezření, odkud vítr fouká?
V médiích se objevila informace, že to může mít spojitost s náchodskou nemocnicí. Pravda je, že ta nemocnice potřebuje rekonstruovat okamžitě, a já věřím, že nebude zpožděná. Spádovost té nemocnice je ohromná a měl by to být společný zájem všech, aby se ten projekt podařilo dotáhnout do konce.

Nemáte obavy, že policejní zásah sebere sociální demokracii jako vládnoucí straně důležité hlasy?
Myslím si, že tato záležitost volby neovlivní.

Předsedáte městské komisi pro cestovní ruch. Měl by se propagaci více věnovat i kraj, nebo je dostatečná?
Potřebujeme, aby návštěvy kraje byly vícedenní a aby lidé měli důvod se vracet. Je potřeba, aby se zvyšovala kvalita služeb a standardů, na druhou stranu tady nemohou být jen pětihvězdičkové hotely a jako jejich protipól ubytovny. Máme radost, že se daří zvyšovat návštěvnost z okolních zemí, tedy z Německa a Polska. Ale neměli bychom zapomínat na dřívější tradiční tahouny, například na Nizozemí, nově Čínu, Japonsko nebo země bývalého východního bloku. Z hlediska propagace máme co vylepšovat.

A na závěr něco pro mého kolegu, kterého to zajímá: na svých předvolebních selfie fotkách se usmíváte vedle výpravčího, záchranářů nebo řidiče autobusu. Přiznejte: Byli to komparsisté, nebo skuteční lidé z ulice?
Byli to skuteční lidé. Když jsme řešili kampaň, chtěli jsme vyjádřit blízkost jednotlivých témat a vyjádřit se nově. Ti lidé jsou každopádně reálné postavy a jsou našimi příznivci či členy. Já je bohužel osobně neznám, ale focení bylo velmi zajímavá, příjemná a profesní zkušenost.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Na opravu silnice s výmoly čekají roky, hradecká radnice jen slibovala

Rozbitá silnice v Březhradě v Hradci Králové (15.1.2019).

Čtrnáct let marného čekání na opravu vozovky v ulici K Potoku v městské části Březhrad v Hradci Králové není stále u...

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz