Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Když se kraji daří, mohl by dětem a seniorům platit jízdné, říká Štěpán

  8:55
Když kvůli zdravotnímu stavu odstoupil z prvního místa kandidátky oblíbený starosta Náchoda a poslanec Jan Birke, sociální demokraté do krajských voleb coby lídra brzy nasadili Jiřího Štěpána. Mladého a neokoukaného proděkana hradecké univerzity.

Lídr sociální demokracie v Královéhradeckém kraji Jiří Štěpán. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Historik se specializací na dějiny československého exilu po roce 1948, který do ČSSD vstoupil po absolvování vysoké školy a jehož „selfíčka“ visí na nejrůznějších místech kraje, by v hejtmanském křesle mohl vystřídat svého stranického kolegu Lubomíra France.

Jak se přihodilo, že jste se stal sociálním demokratem?
Rodinná tradice. Moji prarodiče byli členy sociální demokracie, takže to bylo celkem logické pokračování vývoje. Zkrátka to bylo v uvozovkách dané.

V kolika letech jste si podal přihlášku?
Pozdě, až v roce 2002, kdy jsem dodělal studia v Olomouci a vrátil se do Hradce. Takže to rozhodně nebylo v 18 letech. Bylo to plánovaně až po dokončení studií, aby z toho strana také něco měla a já měl trochu větší zkušenosti.

Jiří Štěpán

Jiří Štěpán vedl sociální demokraty do krajských voleb v Královéhradeckém kraji...
  • Sedmatřicetiletý historik, proděkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a radní města je členem ČSSD od 23 let.
  • Od roku 2008 byl čtyři roky členem krajského zastupitelstva, od roku 2014 je i v hradeckém městském zastupitelstvu, když ze 16. místa kandidátky díky preferenčním hlasům vystoupal až na třetí. Je radním a předsedou komise pro rozvoj cestovního ruchu.

Jste si vědom nějaké mladické nerozvážnosti, které jste se coby lídr kandidátky ČSSD dopustil?
Hodně zajímavá otázka. Pochopitelně má vyjádření mohou být vnímána různě, ale v tuto chvíli si toho nejsem vědom. Ať již uděláme cokoli, můžeme to už vzápětí vnímat jako velký problém a chybu. Jsem si vědom i toho, že ostatní oponenti mohou má vyjádření vnímat jako problematická.

Řekl bych, že zatím nejvíc rezonovala vaše slova o tom, že byste rád zavedl jízdné zdarma pro děti do 18 let a pro seniory nad 65 roků. Nepřestřelil jste? Nebylo to řečeno právě z nerozvážnosti?
Ne, je to součást sociální politiky. Podívejte se na výši důchodů. Pokud je na vládě velká debata o osm korun, které pan ministr financí nechce přidat k důchodu, podle mě je i úlohou kraje, aby vnímal sociální potřeby a aspekty.

Ale jízdné zdarma pro určitou skupinu lidí není předmětem debaty o osmi korunách, ale o desítkách milionů krajských výdajů. Máte představu, kolik by to stálo.
Uvažujeme o částce zhruba 40 milionů korun. Kraj by na to měl, protože v tuto chvíli hospodaří s přebytkem 250 milionů korun. Mimochodem rozpočet byl schválen hlasy všech zastupitelů včetně pravicových stran.

A nemáte obavy, že s tímto slibem budete za pár let konfrontován?
Nemám. Ekonomicky se nyní kraji daří velmi dobře a já si myslím, že když se daří dobře, mělo by se i vracet. Opravdu to nevnímám jako nějaké problematické vyjádření.

Někteří odborníci byli udiveni, když jste letos jako moderátor vedl univerzitní debatu premiéra. Podle někoho jste porušil apolitičnost vysoké školy...
Na ta vyjádření si pamatuji. Univerzitní apolitičnost bývá aplikována tři měsíce před volbami a konzultovali jsme to s vedením univerzity. Navíc pozvání přijala plejáda politických představitelů pravice i levice i ze zahraničí. Padaly velmi zajímavé dotazy z oblasti politiky i ekonomie a bylo to obohacující. Chápu, že někdo může vnímat premiéra negativně, protože není jeho politickým přívržencem, ale určitě jsme neporušili univerzitní moratorium. Univerzity potřebují komunikovat s představiteli státu. A to, že jsem debatu moderoval právě já, vyplývalo z okolnosti, že jsem pana premiéra při jeho návštěvě Královéhradeckého kraje doprovázel.

Byl podle vás Lubomír Franc dobrým hejtmanem?
Myslím si, že ano.

Podle někoho však jeho chybou bylo, že se obklopil špatnými lidmi...
Nevím, jaké lidi máte na mysli, já neznám celý aparát a jeho tým lidí, ale jen radní nebo jednotlivé šéfy odborů. Nedokážu hodnotit a objektivně posoudit, zda jsou skvělí nebo špatní.

Na filozofické fakultě se specializujete na dějiny československého exilu po roce 1948. Jak s vašimi vědomostmi hodnotíte krajskou koalici sociální demokracie s komunisty?
To, že sociální demokracie po volbách v roce 2012 uzavřela koalici s KSČM, bylo vnímáno různorodě jak mezi veřejností, tak v jednotlivých politických stranách. A chápu, že leckdy ne úplně optimálně. Na druhou stranu KSČM je součástí politického spektra a když se dívám na dnešní politickou situaci, mnoho různých zákonů a nařízení prochází průřezově a hledá podporu v celém politickém spektru. Královéhradecký kraj je jeden z top krajů kvality života a myslím, že svůj vliv na to měla i oranžovo-rudá koalice. Nemyslím si, že by vláda byla neúspěšná.

Já jsem záměrně narážel na vaši specializaci...
Ale situace v 50. letech byla diametrálně odlišná.

Fotogalerie

Takže vaše ideály nedostaly na frak?
Srovnávání roku 1948 s rokem 2012 by bylo velmi zajímavé (smích). Nikoli. Stalinismus, tvrdé politické procesy - srovnáváme nesrovnatelné. Je pravda, že po roce 1948 odchází neuvěřitelné množství velmi kvalitních lidí, kteří své kariéry spojili s jinými zeměmi a Československo přišlo o velký lidský kapitál. Ten dluh tady navíc pořád ještě máme.

Na druhou stranu komunisté se jevili jako velmi submisivní koaliční partner, tedy ideální...
Nebyl jsem v zastupitelstvu, tedy nemohu to posoudit. Ale mohlo to tak být vnímáno. Jsem členem školského výboru a tam jsou jednání velmi zajímavá, protože jeho členy jsou příznivci různých směrů a stran. Přesto tam nikdy nebyla hlasování levice versus pravice.

Dovedete si tedy představit pokračování koalice ČSSD s KSČM?
Těžko říct. Záleží na tom, které strany se dostanou do zastupitelstva a jaké budou počty. Potom je to otázka dalších jednání, ale možné je všechno. Krajské volby nepatří k top volbám, přestože problematika zdravotnictví, dopravy či školství nás ovlivňují výrazně. Těžko předjímat, budeme to tušit po volbách v sobotu odpoledne.

Říkáte, že možné je všechno. Tedy i vaše případné vyjednávání s takzvanými extremistickými subjekty, které se případně dostanou do zastupitelstva?
Tyto strany mají jeden velký problém: jejich program se orientuje jen na jedno jediné téma. My už jsme v minulosti zažili podobnou stranu, která zazářila jako kometa a pak stejně i spadla. Zkrátka nemíníme s těmito stranami jednat. Jsou tu tradiční subjekty s širším programem a nevěnují se jen migraci, což pro Českou republiku není téma. A pro Královéhradecký kraj už vůbec ne.

Vím, že to sem zdánlivě nepatří, přesto: Jak hodnotíte prezidenta Zemana?
Když nastoupil do svého úřadu, hovořil o tom, že bude prezidentem, který bude lidi spojovat. Obávám se, že v tuto chvíli je nespojuje, a z tohoto důvodu se domnívám, že očekávání byla vyšší, než se dnes ukazuje. Historicky nemáme taková srovnání, protože Masaryk, Beneš a po nich i Havel, Klaus a Zeman je pět absolutně rozdílných osobností, které měly úkoly ve své době. Historie by neměla soudit, jestli jeden byl lepší než druhý. Je pravda, že prezident Zeman je úplně jiným formátem, než byl Václav Klaus, u něhož se vnímalo, že má k občanům vzdálenější vztah. Pravda je i to, že Zeman s některými svými zlozvyky - velmi lidové výrazy, preference typicky české kuchyně, becherovky, slivovice a cigaret - je lidem blíž než Klaus, ale obávám se, že národ skutečně nespojuje.

Několik krajů včetně Královéhradeckého má s prezidentem společné sympatie k Číně. Považujete to za správnou cestu?
Je potřeba se snažit o vyváženou politiku ne ve smyslu extrémních výkyvů. Nejen kraj, ale i Hradec Králové je často spojován s výstavbou čínské kliniky, což je zajímavé téma pro odbornou i laickou veřejnost. Jsou tu určité vášně jak ze strany lékařů, tak odborné veřejnosti, a to není na škodu. My se snažíme představovat kraj jako dobré místo pro investice, pro život, turistický ruch a protože se máme čím chlubit, prezentujeme se jak na západních veletrzích, tak na těch východních. Myslím si, že politika kraje je vyvážená.

Zúčastnil byste se jako hejtman březnového vyvěšování tibetské vlajky?
Podle výsledků hlasování zastupitelstva. Je to určitý symbol, vazba na Tibet a dalajlámu je díky Václavu Havlovi velmi silná, ale neměli bychom zapomínat na ostatní regiony, kde jsou zcela zřetelné problémy, a tím nemyslím jen Sýrii a její problémy s organizací Islámský stát nebo oblast střední Afriky s aktivitou Boko Haram. Je to celospolečenský problém.

Co si s odstupem několika dnů myslíte o zásahu policie nejen na krajském úřadě a v sídle zdravotnického holdingu, ale dokonce i doma u hejtmana?
Policie má plné právo konat na základě příkazů. Je jasné, že nikdo nebyl obviněn nebo vzat do vazby. To, že se tak dělo na základě podnětu, který je rok a půl starý a zrovna v tuto chvíli, je podivné. Ale víc informací nemám.

A nemáte podezření, odkud vítr fouká?
V médiích se objevila informace, že to může mít spojitost s náchodskou nemocnicí. Pravda je, že ta nemocnice potřebuje rekonstruovat okamžitě, a já věřím, že nebude zpožděná. Spádovost té nemocnice je ohromná a měl by to být společný zájem všech, aby se ten projekt podařilo dotáhnout do konce.

Nemáte obavy, že policejní zásah sebere sociální demokracii jako vládnoucí straně důležité hlasy?
Myslím si, že tato záležitost volby neovlivní.

Předsedáte městské komisi pro cestovní ruch. Měl by se propagaci více věnovat i kraj, nebo je dostatečná?
Potřebujeme, aby návštěvy kraje byly vícedenní a aby lidé měli důvod se vracet. Je potřeba, aby se zvyšovala kvalita služeb a standardů, na druhou stranu tady nemohou být jen pětihvězdičkové hotely a jako jejich protipól ubytovny. Máme radost, že se daří zvyšovat návštěvnost z okolních zemí, tedy z Německa a Polska. Ale neměli bychom zapomínat na dřívější tradiční tahouny, například na Nizozemí, nově Čínu, Japonsko nebo země bývalého východního bloku. Z hlediska propagace máme co vylepšovat.

A na závěr něco pro mého kolegu, kterého to zajímá: na svých předvolebních selfie fotkách se usmíváte vedle výpravčího, záchranářů nebo řidiče autobusu. Přiznejte: Byli to komparsisté, nebo skuteční lidé z ulice?
Byli to skuteční lidé. Když jsme řešili kampaň, chtěli jsme vyjádřit blízkost jednotlivých témat a vyjádřit se nově. Ti lidé jsou každopádně reálné postavy a jsou našimi příznivci či členy. Já je bohužel osobně neznám, ale focení bylo velmi zajímavá, příjemná a profesní zkušenost.

  • Nejčtenější

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Dívka po rozchodu s přítelem odešla do skal, promočenou ji našel psovod

Šťastný konec mělo víkendové policejní pátrání po pohřešované dívce v Prachovských skalách. Promočenou a prochladlou ji...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

Hradec si neví rady s torzem stoletého mostu, místo záchrany rezaví

Už tři roky čelí korozi torzo stoletého železného mostu ve Svinarech u řeky Orlice, které Hradec Králové uložil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágr dál touží hrát ve Špindlu. Přizval Pardubice, Vsetín i Šmicera

Zmiňoval, že je to akce, kvůli které prodlužuje báječnou kariéru až k padesátce. Ve středu Jaromír Jágr s pořadateli...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Stamilionovou dotaci pro rychnovskou nemocnici pozdržel špatný projekt

Ministři se v Rychnově nad Kněžnou dušovali, že konečně po letech vyjednávání pošlou stamiliony pro nemocnici. Areál...

Režisérka točí vztahovou Superženu, kulisy dělá Uffo i zámek v Ratibořicích

Tým filmařů kolem režisérky Evy Toulové před dvěma lety na Náchodsku točil romantickou komedii Casting na lásku. A také...

V amnestii nahlásili protitankový kanón, v pěchotním srubu může zůstat

Klub vojenského opevnění nahlásil v právě probíhající zbraňové amnestii na policii vlastnictví historického...

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...