Plánovaná přehrada v Orlických horách je nanic, kritizují vodohospodáři

  8:20aktualizováno  8:20
Dosud nejsilnější spojenec se přidal na stranu odpůrců plánované přehrady v Orlických horách. Hlavním úkolem stavby až za 11 miliard korun má být zásobování Hradce Králové vodou. Podle vodohospodářů je ale řešením hlavně údržba stávající východočeské soustavy.

Na údajně zanedbatelný význam vodní nádrže právě pro krajské město upozornil František Barák - ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) a současně předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Podle Baráka je vodní nádrž, která by měla vyrůst mezi Pěčínem a Zdobnicí (více o ní čtěte zde), příliš vzdálená, neefektivní i populistická.

Místo budování přehrady s kapacitou až 17 milionů metrů krychlových vody navrhuje Barák řešit podfinancovanou vodohospodářskou infrastrukturu, konkrétně východočeskou soustavu.

Přehrada Pěčín

  • délka: 4,9 kilometru
  • objem: 17,1 milionu m³
  • výška hráze: až 79 metrů
  • délka hráze: 332 metrů
  • zábor lesa: 80 hektarů
  • zatopeno: 25 domů
  • předpokládané náklady: 7 až 11 miliard korun

„Tvrdím, že každá přehrada je dobrá, ale ta v Pěčíně je spíš populistickým činem, ke kterému bylo přihlédnuto z toho důvodu, že už existuje projekt a navrch leží v málo obydlené oblasti, takže protesty obyvatel i ekologů by byly minimální. Je to pouhé gesto, aby se vidělo, jak se vláda stará. Otázka je ale o co, protože přehrady potřebujeme v místech, která jsou daleko vhodnější,“ říká ředitel VAK.

Podle něj je nejvážnějším nedostatkem velkolepého díla v kaňonu říčky Zdobnice neexistence dostatečně kapacitního přivaděče.

„Ten nejbližší je ve 13,5 kilometru vzdáleném Rychnově nad Kněžnou. Jistě, dá se postavit, ale jeho budování by stoprocentně bylo pomalejší než stavba samotné přehrady. Už jen kvůli stovkám nebo tisícům vlastníků půdy,“ upozorňuje Barák.

Vláda se k projednání strategického materiálu, který se zabývá řešením sucha, vrátí už tento týden. S problematikou přehrady v Orlických horách se však již před dvěma týdny seznámil premiér Sobotka, který byl v Královéhradeckém kraji na turné a zajímal se hlavně o dostavbu dálnice D11.

A právě Sobotka se může stát spojkou, která v Praze navrhne údajně vhodnější opatření pro suchem ohrožený Hradec Králové, než je horská přehrada.

„Na setkání s premiérem jsme nadhodili téma rekonstrukce východočeské soustavy, protože už je na hranici dožití. Je totiž otázka, zda prostředky vyhrazené na údržbu nám umožní zásobovat vodou bez problémů celý kraj,“ upozorňuje Oldřich Vlasák, někdejší hradecký primátor, místopředseda Evropského parlamentu a nynější ředitel SOVAK.

Otázka však je, zda hlas zastánců opravy stávající infrastruktury bude dostatečně silný. Studie kontroverzní vodní nádrže existuje již od dob Rakouska-Uherska a stavbu nových přehrad podporují rovněž ministerstva zemědělství a životního prostředí.

Co má pohltit voda

„Vodní dílo Pěčín je jediným efektivním adaptačním opatřením pro snižování klimatické změny na hydrologickou bilanci v regionu východních Čech,“ stojí si za svým i státní podnik Povodí Labe.

Za přerušením vládního jednání o hrozbě sucha mohou i připomínky mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí.

„A to je právě ten problém. Zkrátka nám chybí jedna vodohospodářská strategie státu a také jedna hlava, která by to řídila,“ domnívá se Vlasák, jenž se v otázce řešení hrozícího sucha může opřít o recept, který prý začala razit i Evropská unie: „Všem došlo, že jedním z nejlepších opatření je propojování jednotlivých vodovodních soustav.“

Podle Baráka se kromě zajištění bezchybného fungování východočeské soustavy nabízí další mnohem efektivnější řešení než nádrž, jež má na délku 4,9 kilometru, zatopí 81 hektarů a 25 budov. Nejen zásobování Hradce pitnou vodou by prý mnohem lépe zvládla nádrž v Mělčanech, kde se však uvažuje spíš o budování suchého poldru coby ochraně před povodní.

„Nádrž v Mělčanech by byla optimální, protože tam již je dostatečně kapacitní napojení a v případě přebytku by dokázala dotovat i podzemní vody. Musíme si ale položit otázku, zda budeme řešit povodně, zemědělské sucho anebo zásobování obyvatel pitnou vodou. Já si myslím, že na prvním místě by měl být vždy člověk. Ten před povodní uteče, před suchem však nikoli,“ varuje šéf hradecké společnosti VAK.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo

Kasárna v Novém Městě nad Metují.

Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

OBRAZEM: Zatímco v létě praskal ve švech, teď je Adršpach krajinou duchů

Opuštěné skalní město v Adršpachu na Broumovsku (11.2.2019).

Prakticky opuštěné adršpašské skály v zimě ostře kontrastují s tím, jak to ve skalním městě na Broumovsku vypadalo v...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz