Vodnický trojboj pro dospělé: puškvorcovka, pivo a plavání s polenem

  9:34aktualizováno  9:34
Jako v pohádce to v sobotu vypadalo u Brodského rybníka v Červeném Kostelci. Podobu slavné pohádkové bytosti na sebe dobrovolně vzaly stovky lidí. Ve zdejším kempu se totiž konal už 24. ročník Vodnických slavností, pravděpodobně jediné akce svého druhu u nás.

Barvení obličejů zabralo maskérům čtyři hodiny. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Dvoučlenný tým maskérů měl napilno už od dopoledne, fronta před improvizovanou maskérnou umístěnou v zázemí kempu se táhla až ven. Na slavnosti dorazila zhruba tisícovka návštěvníků z celé republiky.

„Není to divadelní líčení, nenanášíme celou vrstvu. U dětí to jde docela rychle, pokud nemají speciální požadavky, u dospělých nám to zabere zhruba čtvrthodinu. Od rána jsme se nezastavili,“ sdělil Miroslav Čermák, který 65 let pracoval jako divadelní maskér a u Vodnických slavností je od prvního ročníku. 

Proměna návštěvníků ve vodníky mu s kolegyní zabrala asi čtyři hodiny. Kromě zeleného líčení na sobě měli také oblečení a paruky s charakteristickou vodnickou barvou.

Začátek hlavního programu posunula bouřková přeháňka, kolem druhé hodiny odpoledne na hladinu rybníka padaly provazy deště. Teprve když se počasí umoudřilo, mohl symbol slavností - vodník Brodík, jehož jméno skandoval početný dav diváků - přijet na pramici k dřevěnému molu, vystoupit na břeh a zahájit maraton soutěží.

Organizátoři připravili deset disciplín. Děti lovily dušičky, na dřevěný kolík z mola namotávaly maketu kapra, hrály vodní kuželky nebo závodily v nošení vody do vodních mlýnků.

Fotogalerie

„Některé soutěže tu máme už řadu let, snažíme se ale stále přicházet s něčím novým. Velká část lidí jezdí na slavnosti pravidelně, tak aby to nebylo pořád stejné. Letos jsme chtěli soutěžemi dát najevo, že si vody hodně vážíme. Zařadili jsme například disciplínu v přenášení vody v panácích do skleněného válce, cílem je vyplavit klíč od studní,“ popsal Jiří Plšek z pořadatelského týmu, jenž vymýšlí soutěže a celodenní slavnosti uvádí.

Dospělí si to odpoledne rozdali v originálním vodnickém trojboji. 

„Plavou k vodníkovi, kde dostanou puškvorcovku, což je zelená, pak musejí doplavat k druhé lodi, kde vypijí lahvové pivo. Nakonec plavou pro duši – dřevěné poleno, se kterým se musejí vrátit. Je to velmi pěkná disciplína pro diváky a hrozně náročná pro ty, kteří ji absolvují,“ poznamenal hlavní organizátor a zakladatel slavností Milan Hrstka z Červeného Kostelce.

Zaplněný kemp navečer přihlížel kouzelnickému vystoupení, zahrála skupina Bandaska a večer vyvrcholil nadvodním ohňostrojem.

První ročník Vodnických slavností se konal v roce 1995.

„Byl to spontánní nápad skupiny lidí, kteří mají blízko k vodě, mají rádi zábavu a baví je vymýšlet ptákoviny. První ročníky byly malé, účastnilo se pár lidí. Dnes k nám jezdí z Ústí nad Labem, Varnsdorfu a dalších měst, akce se neustále rozrůstá,“ řekl Hrstka, jenž letošní účast odhadl na více než tisíc návštěvníků.

„Poprvé jsme tady byli před třemi lety, tehdy ještě s vnoučaty, pozvali nás sem známí. Zalíbilo se nám to a od té doby jezdíme na Vodnické slavnosti pravidelně. Je to velká legrace, něco podobného vidíte málokde,“ prozradila Alena Krausová, která přijela s manželem z Hořic.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Krkonošský národní park bije na poplach, louky zamořuje jedovatá lupina

Lupina mnoholistá, říká se jí také vlčí bob mnoholistý.

Správa Krkonošského národního parku varuje před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit...

Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba...

Zachránil Neratov, teď chce farář Suchár opravit kostel v sousední vsi

Kostel svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici v Orlických horách.

Jeden z posledních pamětníků zaniklé vesnice Vrchní Orlice přežije. Ještě letos převážně díky drobným sponzorům začnou...

Banka může chtít po Hradci miliony, lávku k jejímu sídlu nepostaví včas

Vítězný návrh nové lávky přes Labe v Hradci Králové architekta Libora Kábrta.

Velké trápení má Hradec Králové se dvěma lávkami. Ani jedna z nich nestojí, přesto mohou město přijít na mnohem více...

Najdete na iDNES.cz