Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Vlci se šíří, svou smečku by mohl mít každý okres Královéhradeckého kraje

  8:45
V Královéhradeckém kraji by mohlo žít více vlků než dosud. Z příhraničních oblastí, kde už jsou, by se mohli dál šířit. Navzdory problémům, které šelmy způsobují farmářům na Broumovsku, je volných míst dost, třeba v podhůří i na Hradecku.

Půlroční mládě vlka zachycené fotopastí na Broumovsku na podzim 2017. | foto: Archiv Hnutí Duha

Nevíme přesně co, ale musíme to udělat. Tak se dá shrnout postoj farmářů či myslivců k výskytu vlků v blízkosti chovů hospodářských zvířat. Odpovědi čekají od Agentury ochrany přírody a krajiny, která pro ministerstvo životního prostředí chystá program péče o vlka.

Ten by měl určit, kolik šelem může v lokalitách žít, ale také navrhnout konkrétní opatření a podporu prevence na ochranu stád či systém vyplácení náhrady škod. Zatím však stále není jasné, kolik šelem a kde může žít bez větších konfliktů s lidmi.

Fotopast u Benešova na Broumovsku zachytila vlka kolem 10. hodiny dopoledne, mohlo by jít o stejnou šelmu, kterou asi o 2 kilometry dál pozoroval ráno při lovu lesní dělník. Vlka zaháněl nastartovanou motorovou pilou (14. 4. 2020).

„Zatím jsme se to od Agentury ochrany přírody a krajiny nedozvěděli. Je třeba zpřesnit obecné formulace, o kterých se stále mluví. Čekají hlavně chovatelé zvířat. My nemáme problém s přítomností vlků, vážný však je souběh s veřejnými zájmy v konkrétní lokalitě, tedy na Broumovsku, což je třeba zohlednit. Nyní se však kvůli nouzovému stavu jednání zastavila a pokračovat budou zřejmě, až sundáme roušky,“ říká krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma (KDU-ČSL).

Podle něj by mohlo v regionu žít až pět smeček vlků. Podle odhadů Správy CHKO Broumovsko nyní žije 15 až 20 jedinců ve třech smečkách. Jde však o vlky, kteří se pohybují po obou stranách hranice. Jedna smečka se objevuje ve Vraních horách, druhá mezi polským Walbrzychem a hranicí, třetí v polském národním parku Stolové hory.

„Víme, jak velké tady máme území a kolik zvěře se tu pohybuje. Z toho lze odvodit, kolik vlků by tady mohlo žít. Maximální číslo, o kterém se mluví, je čtyři až pět smeček v kraji. Problém je v jejich koncentraci na místech, k níž dochází. Když to řeknu nadneseně, pokud by část vlků odešla jinam, třeba na Hradecko, a na Broumovsku zbyla jedna smečka, zřejmě by se tam s ní dalo žít. Každý okres by mohl mít svoji smečku. Přítomnost vlků na Hradecku by nebyla ničím novým, dříve tu žili,“ připustil Klíma.

Vlčice, Vlkov i další názvy. Vlci tu dříve žili

Zastáncem návratu vlků do východočeské přírody je náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek (Změna a Zelení).

„Byl bych velice rád, kdyby vlk žil i na Hradecku, chtěl bych se toho dožít. Mohla by sem přijít nížinná populace vlků, prostor pro ně je. Příhodné by byly lesy východně od Hradce Králové, ale nížinná populace vlků není úplně vázaná na čistě lesnaté území. Vím, že jde o problematickou věc, je nutné maximálně podpořit lidi, kteří s tím mají potíže. Na druhou stranu vlk pomáhá lesníkům s přemnoženou zvěří či s omezením okusů stromů,“ tvrdí Hanousek.

„Z hlediska populace je v našem kraji vlků velice málo. Většinou žijí za polskou hranicí, ve skutečnosti je tady tak dvě a půl smečky, jedna širší rodina. Jedna smečka potřebuje území okolo 200 kilometrů čtverečních. Těžko říci, kolik by jich na Hradecku mohlo být, ale myslím si, že dvě by mohly. Přirozené jsou pro ně migrační trasy všech velkých živočichů, to znamená Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory až po Jeseníky. Vlci budou pronikat i do podhůří, kde dříve žili. Stačí se podívat na názvy míst a obcí od Vlčí rokle, Vlčic, Vlčkovic, Vlkov až po stánek U Vlka v lese u Hradce. Názvy říkají, že vlk byl součástí našeho kraje,“ říká Hanousek.

Jak by vypadalo soužití s vlky v nížině, se uvidí

Že by se vlci dostali na Hradecko, připouští i ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán, přestože k jejich zastáncům rozhodně nepatří.

„Pokud vůči nim nezačneme vystupovat, budou se roztahovat. Je tedy možné, že budou u Hradce. Zvěř tady je, takže by měli co lovit. Mě tady však nechybí,“ konstatuje Zerzán.

Upozorňuje na problémy, které by přítomnost šelem mohly provázet: „Otázka je, jak se budou sžívat s provozem v lesích, které slouží k rekreačním účelům a kam chodí lidé se psy. Nevím, jak by se řešilo, kdyby se něco stalo. Jak by chovatelé zabezpečili třeba koně?“

Dřevorubec na Broumovsku zahnal lovícího vlka až nastartovanou pilou

„Zvěř před vlkem utíká několik kilometrů, než se uklidní. Musela by přitom i přes komunikace. Takže nejde jen o střet s vlkem, ale i s auty. I když tady 150 až 200 let nejsou, zvířata mají instinktivní obavy stále v sobě. Tehdy tady však nebyly silnice. Jde zkrátka o kolizi šelem s kulturní krajinou. Třeba v horských oblastech v severních Čechách si vlky chválí, protože redukuje zvěř, nejsou okousané stromy. Co by to udělalo u nás v nížině, ukáže až čas,“ říká Zerzán.

Přítomnost vlků v přírodě a škody, které působí zejména na Broumovsku, vedou k dlouhodobým svárům mezi orgány ochrany přírody a farmáři, chovateli či myslivci. Přestože obě strany chtějí patovou situaci řešit, zřejmě se jen tak neshodnou.

Křivka půjde nahoru, obává se chovatel

„Postoj státní ochrany přírody zahrnuje i vědomí všech konfliktů, které s sebou ochrana ohrožených druhů přináší,“ ubezpečovala Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny na nedávné hradecké konferenci o vlcích v kraji, kde se vyjádřila i k ideálnímu stavu vlčí populace, který má určit ministerský program péče o vlka.

„Věříme, že k tomu číslu dospějeme na základě solidních a vědecky ověřených dat. To nemůžeme udělat hned. Rozumíme výhradám našich oponentů, ale právě proto program péče děláme, abychom nalezli zlatou střední cestu. Potřebujeme intenzivně spolupracovat s Německem a s Polskem,“ vysvětlila Jelínková.

Část farmářů volá po změně zákona o ochraně přírody a krajiny a možnosti regulace stavu vlčí populace. Patří k nim i Tomáš Havrlant ze Svazu chovatelů koz a ovcí a farmář z Vernéřovic na Broumovsku, kterému vlci působí škody.

„Jsme teprve na počátku rekolonizace území vlky. Když se podívám do Německa nebo Francie, dá se předpokládat, že křivka půjde prudce nahoru. Myslím si, že je naše povinnost zabránit tomuto vývoji, protože se to nikde neosvědčilo,“ vybídl Havrlant.

11. února 2020

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Matka se bavila loterií o dětské věci. Policie to má za nepovolený hazard

Dipování je oblíbená zábava především matek na rodičovské dovolené. Na sociálních sítích nabízejí zboží k prodeji...

Slavia - Hradec Kr. 4:1, snadná práce pro domácí, dva góly dal Kuchta

Duel mistra s nováčkem dopadl dle očekávání, favorizované mužstvo zvítězilo jednoznačně a hladce. Fotbalisté Slavie...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

Novou dálnici u Hradce obsadili cyklisté a pěší. Autům se otevře v prosinci

Stovky lidí se v sobotu vydaly na prohlídku téměř dokončeného úseku dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Smiřicemi....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec otočil zápas v Hradci a jde do čela hokejové extraligy

Hokejisté Třince zvítězili v dohrávce 6. kola extraligy v Hradci Králové 3:2, přestože prohrávali 0:2, a dostali se do...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Střelba na autobus byla mladická nerozvážnost, střelci hrozí tři roky

Náchodští policisté obvinili dvaadvacetiletého muže kvůli střelbě na linkový autobus v Hronově na Náchodsku. Na...

Chráněné údolí Plakánek v Českém ráji poškodila těžba kůrovcového dřeva

Úzké údolí Plakánek táhnoucí se mezi pískovcovými bloky od hradu Kost k památkové rezervaci „filmové vísky“ Vesec u...

Za vjezd do Obřího dolu dostalo devět motorkářů pokutu dvacet tisíc

Část motorkářů z Německa, kteří v srpnu vjeli přes zákaz do Obřího dolu v Krkonoších, dostala další pokuty. Správa...

Cyklostezky jsou zanedbané, Hradec chce opravit nejhorších deset úseků

Radnice v Hradci Králové by chtěla investovat 20 milionů korun do místních zchátralých cyklostezek. Cyklisté většinou...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...