Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Farmáři pálili protestní vatru. Chtějí území, kam vlk nebude smět

  18:06
Farmáři na Broumovsku zažehli vatru na protest proti vlkům, kteří se vrátili po 250 letech. Zemědělci brojí za částečný odstřel šelem. Chránění vlci si přilepšují lovem v ohradách s ovcemi či skotem. Stát doporučuje vyšší ohrady s elektřinou i pastevecké psy, což ale podle farmářů útokům nezamezí.

Vesnické hřiště v bývalém písníku ve Vernéřovicích se stalo v pátek večer dějištěm happeningu asi dvou stovek nazlobených farmářů. Přidali se k celoevropské iniciativě údajně až s tisícovkou ohňů.

„V přírodě jsou jiné podmínky než v době, kdy zde žili vlci. Ve svém důsledku je vlk pro pestrost naší přírody škodlivý a může vést k nebezpečí pro obyvatele venkova. Jednoznačně vede ke snížení komfortu pobytu v přírodě a k omezení pastevectví v dotčených regionech,“ řekl pořadatel protestu, chovatel ovcí a starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant.

Fotogalerie

Upozornil na dávnou tradici pastevectví i to, že pastevci udržují krajinný ráz a v regionu se často pustili do biofarmaření bez chemie. Argumentuje i turistikou na Broumovsku, kam jezdí ročně na půl milionu návštěvníků. Opatření proti vlkovi by znamenala zadrátovat zdejší krásnou krajinu.

„Navrhujeme kompromisní řešení. Nechceme vystřílet všechny vlky, jak nás ve zkratce prezentují některá média. Navrhujeme stanovit území, kde budou vlci bez omezení žít, nabízí se národní parky celé Evropy. Na druhou stranu se vymezí zemědělská krajina, kde vlci nebudou tolerováni,“ řekl Tomáš Havrlant, který je jedním z pětice zemědělců, již se začali soudit se státem o povolení k odstřelu vlků a chtějí spor dovést k Ústavnímu soudu.

Chráněných vlků na Broumovsku přibývá. Od podzimu 2015, kdy se objevil první pár, se v regionu zabydlelo odhadem 15 vlků včetně mláďat. Jedna smečka obývá prostor od polských Vraních hor po Adršpach a Trutnovsko, druhá loni vzniklá se pohybuje v příhraničí polských Stolových hor. V republice se vlci rozmnožují od roku 2014 a loni zasahovali už do 16 teritorií.

Předseda Mysliveckého spolku Bor Machov Petr Zima si posteskl nad milionovými ztrátami, když vlci za minulý rok zdecimovali asi polovinu mufloní zvěře se světovými parametry v tamních třech honitbách.

Potlesk si vysloužil bývalý ředitel trutnovské lesnické školy Josef Štych, který označil šířící se vlky za introdukovaný, nepůvodní druh.

Co farmáři žádají v petici Za ochranu pastevectví proti nekontrolovatelnému šíření vlčí populace

- rajonizaci vlčí populace, vymezení území bez vlků
- stanovení počtu vlků, který je únosný pro jednotlivé regiony
- povolit eliminaci vlků při napadení stáda
- vyřazení vlka ze seznamu kriticky ohrožených druhů ve vyhlášce č. 395/1992 Sb.
- podporují požadavek na vyřazení vlků ze současného stupně ochrany v Bernské úmluvě a ve Směrnici o stanovištích
- hradit 100% přímých i nepřímých nákladů spojených s vlky
- vyplácení reálných náhrad za škody v krátkém čase

„Nynější vlk není původní zvěř, která zde byla vyhubena koncem 19. století. Jedná se v podstatě o hybridy, promiňte mi ten výraz, o bastardy. Stejně tak jsou nazýváni mufloni v Machově, kteří rovněž nejsou stoprocentně čistokrevní, ale na rozdíl od vlků je populace muflonů v Machově - nebo spíš možná byla - nejkvalitnější na celém světě,“ namítal Josef Štych a navrhl vyčlenit vlkům nejlépe oplocené vojenské újezdy.

Farmáři upozorňují i na trýzeň svých zvířat, když je vlci zanechají v ohradách potrhaná, s vyhřezlými střevy, ještě živá. Pak nezbývá, než je zabít. Namítají, že kvůli vlkům mohou stáda z Broumovska úplně zmizet, protože zemědělci neustojí stres, výdaje i byrokratické obtíže.

„Kdyby se vám někdo snažil namluvit, že je to konflikt mezi zlými chamtivými zemědělci a hodnými ochránci přírody, to je lež. Je to konflikt mezi dvěma pohledy na ochranu přírody. Nemáme tu pralesy, ale kulturní krajinu a ochrana přírody stejně jako politika a společnost musí jít zespoda. Na pastvinách žije hmyz, obojživelníci, kterými se živí ptáci, další v potravním řetězci navazují. Tady máme velké rezervy. Může se stát, že pastviny plné života vyměníme za lány kukuřice, pokud tu bude moc vlků,“ varoval Jan Kováč ze Svazu chovatelů ovcí a koz, který pětadvacet let farmaří na Náchodsku.

Farmář postavil ploty podle doporučení, teď by je měl předělat

Farmář Vladimír Menčík ze Šonova se zatím ještě ani neodvážil vyhnat ovce na pastvu, zatím je má v ovčíně. Kvůli tomu ale mají méně mléka. Kdyby nechal ovce na loukách, třikrát za noc by je musel jet zkontrolovat. Teď přemýšlí, že si snad koupí karavan a bude nocovat na pastvinách.

„Dvacet let máme farmu, ovce dojíme a je to v poslední době čím dál horší. Když dojde k útoku vlka v dojných stádech, dojde i ke stresu ovcí a úbytku mléka. Rady lidí ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO), že si máme dávat ovce na noc do košáru, jsou nesmyslné, ráno bychom nic nenadojili,“ řekl farmář.

„Udělali jsme ploty v délce deseti kilometrů. V době, když jsme je osazovali, CHKO požadovalo, aby nebyly vyšší než metr. Teď nám řekli, že jsme si udělali ploty špatné, že mají mít 1,5 metru. Podle nálady příště řeknou, že to má být 1,8 metru. Máme pod elektřinou čtyři dráty a podle Hnutí Duha je jednoduché to předělat za 2,5 až 3 miliony. Je to crcání prostředků ze státního rozpočtu,“ zlobil se chovatel Menčík z biofarmy v Šonově.

Pořídil si i pastevecké psy kangaly, ale i když je měl v zimě v ovčíně, i tak se smečka asi čtyř až pěti vlků odvážila na deset metrů k ovčínu. Minulý týden mu vlci zabili border kolii přímo před ovčínem. Farmář přitom má zkušenosti z Náhorního Karabachu, kde pracoval u ovčáků i s dvaceti psy, a varuje, že taková plemena pak mohou zaútočit i na turistu zkracujícího si cestu přes ohrady.

Škody farmářů nerostou od roku 2016, i když vlků přibylo

Právě na Broumovsku, nejvíc z celé republiky, farmáři zápolí se škodami způsobenými smečkou z okolí Adršpachu. Počty zabitých zvířat tu však nerostou od roku 2016, byť vlků přibývalo. Podle Hnutí Duha se dá vyčíst z potravních analýz, že smečka z okolí Adršpachu se živí z více než 95 procent divokými zvířaty.

„Za letošek do pátku 10. května evidujeme dvě usmrcené ovce, navíc uhynula i tři osiřelá jehňata. Dále jsme zaznamenali osm usmrcených telat a jedno je nezvěstné,“ popsal zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

V sousedících částech Trutnovska úředníci zaznamenali letos 21 zvířat prokazatelně stržených vlkem. Konkrétně se jedná o 18 ovcí na území obce Bernartice a 3 ovce v Radvanicích.

Genetická analýza ukázala, že vlci na Broumovsku pocházejí z Polska, z oblasti vzdálené asi sto kilometrů severozápadně. Patří tak ke středoevropské nížinné populaci vlka, zvyklé i na hustěji obydlenou krajinu.

Zemědělci napadají právě to, že tito vlci jsou málo plaší a odvažují se i za dne do vesnic. Živí to v nich úvahy o křížencích vlků se psy vypuštěných z umělých chovů.

Škody na domácích zvířatech:

2016 - celkem 103 kusů na Broumovsku
2017 - celkem 102 kusů na Broumovsku a části Trutnovska
2018 - celkem 88 kusů na Broumovsku a části Trutnovska
2019 - 32 kusů na Broumovsku  a části Trutnovska
(Zdroj: Správa CHKO Broumovsko, Městský úřad Trutnov. Poznámka: nevztahuje se k území Krkonošského národního parku.)

Kolik peněz vyplatil Královéhradecký kraj jako náhradu za škody způsobenými vlkem:
2017 - úřad vyhověl 21 žádostem a vyplatil 297 tisíc korun
2018 - úřad vyhověl 19 žádostem, vyplatil 423 tisíc korun
2019 - dosud úřad vyřídil 15 žádostí v částce 331 tisíc korun

Podle ekologů se však vlci přirozeně rozšířili ze svých teritorií v Německu, Polsku či ze slovenských Karpat. Připouštějí z poslední doby jen dva případy, kdy by se mohlo jednat o jedince z nelegálních chovů, a to u vlčice z Krkonoš a vlka na pomezí Polska a Ukrajiny.

Obhlédli dobrý příklad z Anhaltska

Agentura ochrany přírody a krajiny uspořádala začátkem května výjezd do Saska - Anhaltska za příklady správné praxe. V okolí Kührenu si chovatelé založili spolek Ochrana stád plus pes, kdy kombinují elektrické oplocení a pasteveckého psa, přitom jejich ohrady sousedí i s Labskou cyklostezkou.

„Farmáři se tam bojí sankcí, kdy jsou postihováni majitelé agresivních psů. Vyvinuli si systém ochrany stád tak, že je zabezpečili a jsou spokojeni. Přitom fotopasti na okraji pozemků ukazují, že vlci se tam dál vyskytují,“ říká vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Mrzí ji, že se neúčastnili zástupci chovatelských svazů ani nikdo z protestujících místních farmářů. Podle ní si pořadatel protestů účelově vybírá jen informace o vlcích, které se mu hodí.

Stát zatím chystá nový program péče pro vlky, který vyjasní způsob ochrany stád i náhrady za škody. Loni zvedl doporučené ceny a hradí farmářům za usmrcená zvířata cenu obvyklou, za niž by se prodala na trhu. Mohla by začít platit i novela vyhlášky, díky níž by stát hradil i náklady za ohledání veterinářem a kafilerii.

Nyní se rýsuje, že farmáři dostanou namísto dřívějších 80 procent až stoprocentní náhradu za zabezpečení chovů hospodářských zvířat proti vlkům, medvědům, rysům a jestřábům. Asi desítka farmářů z Broumovska se svými žádostmi vyčkává, až opatření začne platit. Zatím ho posvětila Evropská komise.    

  • Nejčtenější

Adršpašské skály zavřela velká voda, jezírko museli upouštět

Rozvodněná říčka Metuje zatopila část turistického okruhu v Adršpašských skalách na Náchodsku. Kvůli dlouhotrvajícímu...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Rajnišův dům budí spory. Bude to chalupa 21. století, říká podnikatel

Spor o novostavbu od architekta Martina Rajniše v osadě Liščí Vrch v Podkrkonoší pokračuje. Místní trvají na tom, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič s dodávkou drhnul o strop podzemních garáží, nadýchal alkohol

Mladík s dodávkou poničil vybavení podzemních garáží v centru Hradce Králové. Auto bylo příliš vysoké, takže smetlo...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Židovskou ulici zbořili kvůli panelákům. Pamětník vytvořil její model

Jako vzpomínku na dětství si Josef Hejduk vytvořil papírový model někdejší Židovské ulice v Náchodě. Musel sáhnout po...

Špitály v Královéhradeckém kraji mají zatím lůžek dost, chybí personál

Nemocnice v Královéhradeckém kraji mají dostatek lůžek pro pacienty s koronavirem. Intenzivní lůžka jsou hlavně ve...

Chráněnou Plachtu kvůli silnici posoudily dvě studie, skončily jinými závěry

Nezávisle na sobě vznikly dvě biologické studie cenné lokality Na Plachtě na okraji Hradce Králové. Tu, kterou zadalo...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...