Giňa zůstane ve vězení za drastickou smrt stařenky. Nové důkazy chyběly

  12:42aktualizováno  12:42
Krajský soud opět zamítl návrh o obnovení procesu Vladimíra Gini, odsouzeného na 14 let za zorganizování brutální vraždy stařenky v Olešnici na Rychnovsku. Svědek popřel, že by před devíti lety dovezl malé vrahy do Olešnice namísto odsouzeného Gini.

"Návrh odsouzeného se zamítá, neboť nebyly shledány důvody k obnově řízení," rozhodla předsedkyně senátu hradeckého krajského soudu Anna Bímová poté, co vyslechla navrhované svědky, kteří měli dosvědčit Giňovu nevinu.

Vypovídali jeho tehdejší sousedé, se kterými údajně v osudný den Giňa popíjel a oslavoval, ale také vězeň z Valdic, který při minulém slyšení tvrdil, že zaslechl rozhovor dvou dalších vězňů, z nichž jeden se k vraždě v Olešnici údajně přiznal a Giňa je podle něho odsouzen neprávem (více čtěte zde).

Vražda v Olešnici

K brutálnímu útoku na důchodkyni v Olešnici na Rychnovsku podle platného rozsudku navedl Vladimír Giňa svého syna a pět dalších dětí. Na místo činu je dovezl autem, ve kterém na ně čekal. Děti jednaosmdesátiletou ženu kopaly, bily paličkou na maso a bodaly nůžkami do hrudníku a krku. Z jejího domku si odnesly asi dva tisíce korun, které předaly Giňovi. Stařenka po pěti dnech v nemocnici zemřela.

Sedmi lety vězení byl potrestán jen šestnáctiletý syn Gini, ostatní vzhledem k nízkému věku u soudu nevypovídali (čtěte zde).

"Chci, aby pravda vyšla najevo. Nic jsem nespáchal, tak proč mám sedět 14 let za někoho jiného," ptal se soudu dopoledne Giňa.

Soud proto předvolal muže, který se údajně k vraždě spoluvězňům přiznal a nyní už je z valdické věznice na svobodě. Ten ale vše popřel.

"Nic takového nepotvrdil a uvedl naprosto jiné skutečnosti," uvedla soudkyně a dodala, že vězně zřejmě Giňa ve Valdicích navedl k tomu, aby svědčil v jeho prospěch.

Nebylo to poprvé, kdy se odsouzený pokoušel o obnovu řízení. Všechny jeho dosavadní návrhy ale soudy zamítly, až proti poslednímu rozhodnutí z roku 2010 podal stížnost ministr spravedlnosti (více čtěte zde).

Proti původnímu rozsudku z roku 2005 se Giňa mnohokrát odvolal, ale čtrnáctiletý trest mu potvrdil jak vrchní soud, tak Nejvyšší soud, a dokonce i soud ústavní.

"Původní důkazy zcela nepochybně prokázaly, že to byl právě odsouzený Vladimír Giňa, kdo dovezl děti na místo, kde se stala vražda," znovu zopakovala předsedkyně senátu. Odsouzený okamžitě podal proti jejímu rozhodnutí stížnost, zatímco státní zástupkyně se práva stížnosti vzdala.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Autobusy zajistíme, slibuje kraj. Na Jičínsku BusLine podmínky odmítl

Řidiči autobusů vítali ráno cestující v Královéhradeckém kraji ve žlutých či...

Královéhradecký kraj zatím nemá jisté, jestli od dubna vyjedou autobusy na všech linkách. Nové smlouvy sice předběžně...

Při nehodě tří aut u Trutnova zemřel řidič, který vjel do protisměru

Nehoda u Mladých Buků na Trutnovsku (20. 2. 2019)

Při nehodě tří aut zahynul ve středu večer u Trutnova čtyřiašedesátiletý řidič fábie. Na výpadovce z Trutnova směrem na...

Kraj by rád dostal vambereckou krajku až na seznam UNESCO

Jedna z vambereckých krajkářek při práci.

Tradice krajkářství na Vamberecku by se mohla zařadit na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury....

Najdete na iDNES.cz