Učni pomáhají s replikou větrného mlýna u Borovnice, roztočí se za rok

  10:27aktualizováno  10:27
Už za rok by se měly roztočit lopatky repliky větrného mlýna v Borovnici na Trutnovsku. Poslední mlýn německého typu v obci stál do roku 1968. Od loňska stojí na kopci Třešňovka 11 tun vážící základové trámoví s pět metrů vysokým čepem. Dřevěnou konstrukci vyrobí žáci krajských středních škol.

Jiří Chvojka si usmyslel obnovit větrný mlýn v Borovnici. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Dřevo na stavbu pokáceli studenti České lesnické akademie v Trutnově, krov vyrábějí mladí tesaři z jaroměřské řemeslné školy a výplně okenních a dveřních otvorů zajistí truhláři z Nové Paky. Propagaci mají v popisu práce studenti oboru cestovní ruch ze Dvora Králové nad Labem.

„Žáci třetího ročníku vyrábí krov v rámci závěrečných zkoušek. Další ročník v září či říjnu vytvoří konstrukci mlýna ve výšce 7,5 metru,“ sdělil učitel odborného výcviku Ladislav Kubias ze Střední školy řemeslné v Jaroměři. Vlastní technologii zhotoví zkušený tesař, jeden z mála specialistů u nás.

Královéhradecký kraj na stavbu mlýna přispěje půldruhým milionem korun, ve veřejné sbírce, kterou Borovnice vypsala, se zatím podařilo vybrat téměř 90 tisíc.

Po dokončení projektu bude borovnický mlýn jediným tohoto typu u nás. Původní stál dva kilometry od Třešňovky, měřil 11 metrů, s perutěmi ještě o dva metry více. U německého typu se podle potřeby ve směru větru natáčelo celé tělo mlýna.

O návrat funkční repliky do Borovnice už více než 16 let usiluje spolek Větrák. Mlýn by podle předsedy spolku Větrák Jiřího Chvojky mohl být hotový možná už letos na podzim.

„Záleží na tom, jak rychle učni konstrukci vyrobí. Byli bychom rádi, kdyby se to povedlo v závěru letošního roku. Nejpozdějším termínem je příští květen. Mám obrovskou radost, že se naše úsilí po 16 letech blíží ke konci,“ poznamenal.

Fotogalerie

Spolek vznikl v roce 2003. O šest let později nechal vypracovat projekt, v roce 2011 obec na nejvyšším místě ve vesnici postavila parkoviště. Kvůli chybějícím penězům se proces na dlouhé roky zastavil, sdružení i obec žádaly o různé granty marně.

Průlom nastal před zhruba dvěma lety, když krajská radní pro oblast školství Martina Berdychová (Východočeši) přišla s nápadem do projektu zapojit učně ze čtyř středních škol, což práce výrazně zlevní. „Nejenže se zapojí do samotné stavby, ale budou se podílet i na provozu mlýna,“ uvedla. Rozpočet se pohybuje kolem dvou milionů korun.

Větrný mlýn se stane hlavní turistickou atrakcí Borovnice. Návštěvníci po schodech vystoupají do místnosti pro mlynáře ve druhém patře v osmimetrové výšce.

„Mlýn bude zároveň sloužit jako rozhledna. Je odsud velmi dobrý výhled na panoráma Krkonoš, Černou horu, směrem na Pecku i na část Orlických hor. Pouze na severozápadní straně je výhled zakryt vegetací,“ dodal Jiří Chvojka.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Další z rubriky

Je radost zachránit život i dát jen naději, říká dárce kostní dřeně

Martin Vitvar dostal ocenění za darování kostní dřeně.

Po emotivní reportáži o nemocné dívce se Martin Vitvar z Hořic rozhodl darovat kostní dřeň. Je to už šest let, skoro to...

Muž postřelil v restauraci v Rychnově manželku, v nemocnici zemřela

Muž vystřelil na manželku v restauraci v Rychnově nad Kněžnou

Střelec ve čtvrtek večer těžce zranil manželku v restauraci v Rychnově nad Kněžnou. Žena později zemřela v nemocnici....

Senátor Antl se rozchází s ČSSD, mluví o podrazech a planých slibech

Miroslav Antl, ČSSD

Rychnovský senátor a bývalý státní zástupce Miroslav Antl se rozchází se sociální demokracií. Hovoří o podrazech,...

Najdete na iDNES.cz