Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Studie navrhla lepší osvětlení Hradce, stálo by skoro 700 milionů

  16:59
V příštích deseti letech by měl Hradec Králové investovat přes 687 milionů korun jen do městského osvětlení. Konstatuje to odborná studie, která kritizuje dosavadní kvalitu i kvantitu svítidel ve městě. Politici už však upozorňují, že taková částka je nad možnosti rozpočtu.

Hradec Králové za nočního osvětlení (23. 3. 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když před šesti lety skončila skoro stomilionová rekonstrukce hradeckého náměstí 28. října a okolí, brzo začaly pršet stížnosti na veřejné osvětlení. Náměstí tonulo ve tmě a kvůli nezaměnitelnému tvaru lamp jim místní začali říkat šibenice.

O rok a půl později se otevřela více než stomilionová křižovatka Koruna a kritika intenzity i podoby osvětlení se opakovala. Odborný konzultant měření osvětlení Luboš Mudroň tehdejší problémy shrnul, že Hradci kolektivní chybou schází dlouhodobý plán obnovy městského osvětlení.

Plán obnovy Hradec stále nemá, na světě je přesto nová a velmi podrobná studie s názvem Generel veřejného osvětlení města Hradce Králové.

Jak zřejmě radnice musela očekávat, projekt tepe do kvality i kvantity. Ale všechny musela zaskočit částka, kterou by v ideálním případě město mělo vynaložit na obnovu v příštích deseti letech: více než 687 milionů korun.

„Ta částka mě svým rozsahem opravdu překvapila, přestože jsme tušili, že stav osvětlení není v pořádku. Na druhou stranu je to odhad, kolik bychom měli investovat, kdybychom měli být naprosto dokonalí. A to je v podstatě nereálné. Audit nám ukázal, kde všude je problém a na co se máme soustředit. Teď je potřeba si sednout a podle možností si říct, jak budeme postupovat. Každopádně ten materiál je potřeba zvážit a přizpůsobit rozpočtu města,“ řekl předseda výboru pro územní plánování Oldřich Vlasák (ODS).

Jenže například podle náměstkyně pro správu majetku města Věry Pourové (ANO) jde až o absurdní sumu, kterou si Hradec nemůže dovolit investovat, a to ani rozloženou do deseti let.

„Opravdu mi to až vyrazilo dech. Dávat takovou částku do osvětlení bych považovala za velkou chybu. Myslím si, že touto cestou v současné době jít nemůžeme. A zvlášť potom v těchto časech, kdy budeme muset naše budoucí záměry velmi přehodnotit,“ upozornila Pourová na problémy spojené s koronavirem.

Kvůli němu bude město s největší pravděpodobností muset minimálně přibrzdit některé investiční projekty.

Alespoň část dluhu do hradeckého veřejného osvětlení by měl vyřešit inteligentní dopravní systém. Ten má být za cenu asi 229 milionů korun v provozu od roku 2023 a kromě nových semaforů, datových sítí či senzorů a technologie pro řízení dopravy by měl počítat i s osvětlením.

„Bude to skutečně velký přínos s konkrétními dopady. Nové technologie sníží spotřebu energie, budou šetřit životní prostředí, protože se nebudou tvořit tak velké špunty na křižovatkách, řidiči budou vědět, kde jsou volná místa na parkování. A zčásti nám tento projekt vyžehlí i potíže s osvětlením,“ pokračoval Vlasák.

Vyměnit potřebuje na 500 kilometrů kabelů

Čerstvě vypracovaný generel osvětlení má tři části, celkem kolem 130 stran a obsahuje mnoho velmi zajímavých čísel. Některá z nich však usvědčují město z dlouhodobé nečinnosti nebo přinejmenším z nezájmu. Svítidel je ve městě přesně 15 277 kusů a kolem 70 nejrůznějších typů.

„Soustavu veřejného osvětlení lze klasifikovat jako neunifikovanou, to znamená, že se v ní nachází velké množství různých typů svítidel. Taková soustava je velmi náročná na údržbu a správu z důvodu nutnosti vedení rozsáhlých zásob údržbového materiálu a náhradních dílů na různé typy svítidel,“ konstatovala zpráva společnosti Eltodo osvětlení.

Stožáry na tom nejsou lépe, možná spíš naopak. Ve městě jich stojí skoro 13 tisíc a u 67 procent z nich neexistuje údaj, který by ozřejmil rok instalace. Vznik je známý pouze u stožárů mladších roku 2003, ale v ulicích Hradce stále stojí i několik desítek téměř padesátiletých stožárů.

Také kabely z drtivé většiny pocházejí ze 70. a 80. let minulého století a expertiza navrhuje vyměnit dohromady 498 kilometrů kabelů.

Dávat 16 milionů ročně na údržbu je málo

Přestože dluh do městského osvětlení stále roste, nelze říct, že Hradec do světla neinvestuje obrovské prostředky. Jen v posledních třech letech vynaložil v průměru skoro 33 milionů korun ročně, po více než 16 milionech za elektrickou energii a údržbu.

Podle studie je však zhruba 16 milionů do údržby příliš málo. Město by prý mělo přitlačit nejméně o osm milionů korun. „Roční částka věnovaná na údržbu veřejného osvětlení je v současné době mnohem nižší, než je nutno pro uchování kompletní soustavy v udržitelném stavu,“ upozornila studie.

Zpráva se kromě modernizace současně zabývá lokalitami, kde osvětlení buď zcela chybí, anebo je nutné jej výrazně posílit. Zmiňuje například Velké i Malé náměstí, náplavku podél Labe, prostranství před Gymnáziem J. K. Tyla nebo ulice V Lipkách, U soudu a Piletická.

Podle generelu však ve městě existují i místa, která soustavu narušují. Jde o fotbalový stadion, fotbalový areál Bavlna, sportovní areál Slavie nebo obchodní zóny Nový Březhrad, věže na nádraží i parkovací plocha na střeše centra Futurum.

A právě světelný smog je podle Pourové dalším důvodem, proč by se Hradec Králové neměl po hlavě pouštět do plošné realizace nového osvětlení.

„Je opravdu potřeba, aby všechny prvky tvořily šílený světelný smog? To je obrovský problém dnešní doby. Nejenže je to příliš drahé, ale přesvětlená doba vyvolává psychické problémy a má další negativní dopady,“ dodala náměstkyně.

  • Nejčtenější

Zadlužený předseda vysál účet společenství vlastníků, zbyla stokoruna

Ze společné pokladny jednoho panelového domu v Hradci Králové si předseda společenství vlastníků jednotek (SVJ)...

Za jízdu v Krkonoších na motorkách zaplatili jezdci stotisícové pokuty

Čtyři motocyklisté, kteří loni 1. dubna jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších, již pokuty,...

Obviněný fatálně napadl spoluvězně ve vazbě, za vraždu mu hrozí až 18 let

Policie vyšetřuje vraždu v královéhradecké vazební věznici. Minulý týden 3. května tam vazebně stíhaný muž v ranních...

Muž z Trutnovska přišel na návštěvu se zbraní, hostitel se postřelil

Setkání dvou kamarádů na Trutnovsku skončilo vážným zraněním. Jeden z nich totiž přišel na návštěvu se zbraní a půjčil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hovězí steak z laboratoře. Talentovaná výzkumnice vyvíjí kultivované maso

Premium Teprve sedmnáctiletá studentka gymnázia z Hradce Králové Kateřina Marešová je už nyní nadějnou výzkumnicí. Pracuje pro...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Radní v Hradci slyšeli ostrá slova k „jámě“, parkovišti pod náměstím

Projekt podzemního parkoviště v centru Hradce Králové stále budí velké emoce. Tři vrty již potvrdily, že stavět je...

Kostel ve Vrchní Orlici díky solidaritě přežije, otevře se už v létě

V době covidu nečekaná solidarita pomohla zachránit zapomenutý kostel v Orlických horách. Opravený svatý Jan Nepomucký...

Při požáru stodol shořela historická vojenská vozidla. Škoda je 1,5 milionu

Dvě stodoly shořely v neděli nad ránem u domu v Nevraticích na Jičínsku. Oheň zničil historickou vojenskou techniku,...

Na Broumovsku se nachází tři vlčí smečky. Potvrdil to monitoring Hnutí Duha

Celoplošné mapování výskytu vlka obecného na Broumovsku a okolí potvrdilo výskyt tří smeček. Monitoring se uskutečnil...

Grafton Recruitment Praha
BROUŠENÍ KOTLŮ l 2 SMĚNY l HRADEC KRÁLOVÉ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...