Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Zdražení bylo nutné, pravidelné cestující naopak zvýhodníme, říká radní

  10:35
„Veřejná doprava musí být pohodlná a hlavně spolehlivá,“ říká v rozhovoru pro MF DNES krajský radní pro dopravu Václav Řehoř. Vysvětluje, proč Královéhradecký kraj v prosinci přistoupil ke zvýšení jízdného a jak chce do vozů nalákat více cestujících. Kraj nyní na dopravní obslužnost doplácí téměř miliardu korun ročně.
Václav Řehoř

Václav Řehoř | foto: archiv V. Řehoře

V rozpočtu na letošní rok je na dopravní obslužnost vyčleněno 966 milionů korun, kolik kraj za veřejnou dopravu platí skutečně?
Tato přidělená částka se dělí do různých složek podle dopravců, ale mohou s ní zahýbat různé covidové stavy, lockdowny, nenadálé události. Je v tom i drobný finanční polštář, kdybychom potřebovali rychle reagovat na nějakou situaci a měnit jízdní řády. Celkově však toto číslo skutečně odpovídá. Zpravidla tam mohou být pohyby nahoru nebo dolů v řádech milionů nebo i nižších desetimilionů. Ale za dobu pandemie jsme pozorovali ztrátu i v hodnotách vyšších desetimilionů. To jsou samozřejmě nenadálé věci, které s rozpočtem mohou zahýbat. Ale jinak má odbor dopravy dobrou zkušenost a schopnost stanovit částku, která se víceméně reálně naplní.

Jak výrazný výkyv v počtu cestujících jste zaznamenali v posledních dvou covidových letech a o kolik se zvýšil doplatek kraje?
Propad byl poměrně vysoký, u některých spojů sice menší, ale u méně vytížených skutečně platilo ono rčení, že vozíme vzduch. V průměru to bylo i v desítkách procent, podle toho, jestli byl lockdown nebo jestli šlo o letní sezonu. My jsme reagovali převedením dopravy na prázdninový režim, což lze udělat velmi rychle. Ale důležité je říct, že jsme také vázáni smlouvami s okolními kraji, jde o mezikrajovou spolupráci. Oredo, které organizuje regionální dopravu, vlastní z půlky náš kraj a z půlky Pardubický, takže na zásadnějších změnách jsme se museli domluvit.

Autobusy i vlaky jezdí podle nových smluv, které jsou v brutto režimu. Výnosy z jízdného jdou kraji, a tedy platbu kraje za dopravní obslužnost snižují. Je vaším záměrem dostat do vozů více cestujících, aby kraj ušetřil?
Ano, tak je to apriori plánováno. Naším cílem samozřejmě je, aby lidé jezdili veřejnou dopravou co nejvíce. To je myslím cílem každého subjektu, který takovou službu hradí. Aktuálním cílem je vrátit cestující do hromadné dopravy v té míře, jako to bylo dříve, a já doufám, že novými autobusy a novými vlakovými soupravami se nám v budoucnu podaří do veřejné dopravy nalákat ještě více lidí, než jich jezdilo před covidem.

Očekáváte, že zájem o veřejnou dopravu díky lepším vozům poroste?
Samozřejmě. Ideálně by měla být doprava modernizována nejen kvalitou vozů, ale i dalších přídavných služeb, tedy internetu či nového odbavovacího systému. Také bychom velmi rádi přistoupili k režimu jednotného lístku nebo maximálně zintegrovali odbavovací systémy, abyste na jednu jízdenku dojel co nejdál. Chceme, aby služba byla jednoduchá, moderní a jezdily tady autobusy a vlaky, které patří do 21. století.

Nové autobusy jsou nízkopodlažní, mají klimatizaci, wifi, často i USB nabíjení, máte přehled, zda je o tyto služby zájem?
Tvrdá čísla zatím nemám, ale z ohlasů cestujících vím, že zpětná vazba je dobrá. Náběh služeb měl určité porodní bolesti, ale řekl bych, že po čase se to doladilo a dnes jsme mnohem dál. Lidé jsou spokojení, zásadní negativní reakce nemám.

Kromě nových vozů došlo také k modernizaci dopravního systému, lze sledovat polohu spojů, zpoždění, návaznosti. Na to nějaké ohlasy máte?
Jsou kladné, ale přiznám se, že ještě stále máme co zlepšovat. Obrodili jsme dozorčí radu Oreda a snažíme se zamýšlet nad dalšími typy služeb, které by navazovaly. Chceme modernizovat i tohoto provozovatele, abychom posunuli současné aplikace a platební systémy a cestujícím dali třeba možnost platit přes mobil či platební kartou. Už teď jsme však dopravu v kraji poměrně výrazně posunuli dopředu.

Zaměřme se na vlaky, u nichž sice platí nové smlouvy, ale reálný dopad je zatím minimální. Nezaspal kraj s přípravou smluv, které se podepsaly jen tři měsíce před zahájením platnosti? Experti totiž upozorňují, že připravit lidi a techniku trvá skoro dva roky.
Ano, je to tak, že náběhy nových nebo modernizovaných vozidel mají určitý harmonogram. Když to vezmu s nadsázkou, než se jich dočkáme, nebudu už třeba ve funkci. Bohužel i dodavatel musí stroje objednat, ty se musí vyrobit a uvést do provozu. I České dráhy se musí chovat s péčí řádného hospodáře a nemohou objednávat soupravy dříve, než mají zakázky podepsané. To je realita.

Nezaspal tedy kraj s přípravou tendru v době před vypršením předchozích smluv?
Nemyslím si. Kraj začal včas, už v minulém funkčním období, ale u takto velkého tendru jsou věci jako jednoletá lhůta zveřejnění před zahájením tendru. Je pravda, že v průběhu se to maličko zpozdilo kvůli vysvětlením a dotazům. Výsledek se trochu posunul, ale je to vysoutěženo a myslím, že na české poměry v hodně dobrém čase.

Očekáváte, že modernější vlaky se promítnou do počtu cestujících?
Já doufám, že až naběhnou nová vozidla do provozu, přinese to cestujícím úplně jinou kvalitu cestování a budou se do vlaků více vracet. My vidíme za posledních několik let určitý odklon, ale toto by mohlo hodně pomoci. Zároveň by k tomu mohla přispět příprava vysokorychlostní tratě, která kraj napojí na Prahu s dobrými dojezdovými časy. Pokud se to podaří, tak to bude opravdu velká věc.

Považujete stávající model dopravy za ustálený, nebo je ve výhledu nějaké rozdělení třeba na rychlé vlaky na delší vzdálenosti a pomalejší autobusy do obcí? Jde o to, že příliš mnoho zastávek vlaky výrazně zpomaluje.
Předpokládám, že právě zřízení vysokorychlostní trati by k nápravě mohlo reálně přispět. Dnes je sice doprava relativně ustálená, ale ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu se bude určitě vyvíjet. Myslím, že doprava půjde směrem: mezi základními uzly vysokou rychlostí a na posledním úseku sdílený režim. Navíc je tu trend využívat elektrické koloběžky nebo sdílená kola.

Neskákejme do takové budoucnosti, dnes vlaky staví i v malých obcích a tím se prodlužuje cesta do větších měst. Je na místě tyto malé zastávky rušit a nahrazovat autobusy?
To je trend, který se asi bude prosazovat v budoucnu. V nejbližší době asi ne, ale v delším horizontu se to stát může.

V prosinci došlo po osmi letech ke zdražení jízdného, jaké zvýšení výnosů odhadujete?
Nějaké výnosy očekáváme, ale bude záležet na počtech cestujících. Museli jsme reagovat na vzrůstající vstupy a inflaci, takže šlo především o pokrytí zvýšených nákladů. Sice jsme zdražili, ale rozdíl není zas tak markantní. U krátkých spojů je to třeba z deseti korun na dvanáct. Pro držitele permanentek je však nárůst téměř neznatelný. Snažili jsme se zvýhodnit dopravu těm, kdo jezdí pravidelně.

Pojďme si trochu zaspekulovat. Pokud chceme více hromadné dopravy a méně aut, nemělo by přijít nějaké systémové řešení, které by třeba zdražilo spotřební daň na benzín a peníze přesunulo na financování veřejné dopravy?
Je to jeden ze způsobů, jak k tomu přistoupit, ale osobně bych spíš byl pro zavedení mýta na silnicích druhé a třetí třídy, abychom vytlačili těžkou dopravu na dálnice a silnice první třídy. Tím by se změnily dopravní toky. K tomu si umím představit, že by se zvýhodnily autobusy, aby mýto měly menší nebo nulové. Je ale možné k tomu přistoupit i zdražením pohonných hmot. Za mě je však nejlepší způsob tržní, to znamená nabízet takové služby, aby si lidé řekli, že raději pojedou rychle a komfortně a mohou si číst knížku nebo sledovat internet, než aby se věnovali řízení. Myslím, že spousta lidí tu časovou službu ocení. Navíc v autě si kávu nekoupíte ani noviny nepřečtete, není tam ani toaleta.

  • Nejčtenější

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindl chrání andělská křídla. Ocelová plastika u Bílého mostu váží tunu

2. prosince 2023  8:21

Nepřehlédnutelná instalace, která je fotopointem, sochou i odpočinkovým místem, ozvláštnila centrum...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

Hradecká nemocnice bude dál jednat s nespokojenými odboráři a lékaři

8. prosince 2023  13:34

Vedení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) dnes uzavřenou dohodu na celostátní úrovní mezi...

Drtivá část sjezdovek v Krkonoších i Orlických horách se otevírá

8. prosince 2023  9:21

Východočeské hory čeká první velký lyžařský víkend. Týden po zahájení sezony bude v provozu většina...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...