Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Jičín opraví dvůr za Valdštejnskou lodžií. Ta na zvelebení stále čeká

  16:41
Dva roky oprav čekají areál Valdštejnské lodžie v Jičíně. Samotného barokního letohrádku se práce netýkají. Radnice však s jeho rekonstrukcí za desítky milionů korun počítá v budoucnu.

Valdštejnská lodžie v jičínských Sedličkách (30. 4. 2014) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Město uspělo v úsilí o dotaci z programu Cesta valdštejnských architektů, nyní tak přichází řada na opravy v areálu Valdštejnské lodžie. Na jejich konci bude památka, která se stala oblíbeným kulturním centrem, přívětivější k návštěvníkům i umělcům.

Fotogalerie

„Splní se spousta původně naivních snů a plánů, jak jednou lodžie bude opravdu funkční ve všech ročních obdobích. Firma už na velké rekonstrukci pracuje a pokračovat bude další dva roky. Děláme všechno v provizorních podmínkách, potýkáme se s nedostatečnou kapacitou. Doufám, že to pro nás bude velké zadostiučinění a budeme mít adekvátní prostory,“ neskrývá naději kastelán Jiří Vydra.

Rozsáhlá rekonstrukce se týká severovýchodní části Čestného dvora a okolních budov, v nichž projde opravou osm místností, schodiště, vstupní portál do sklepa a sklep. Vznikne víceúčelový sál s kompletním vybavením, audiovizuální technikou, zásuvným hledištěm, šatnou, zázemím, foyer či skladem.

„Když ve Valdštejnské lodžii skončily poslední stavební práce, bylo potřeba rozhodnout jak dál. Diskuse s veřejností vyústila v potřebu vybudování víceúčelového sálu,“ uvedl již před časem jičínský místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

Podle kastelána Vydry bude sál nejen sloužit pro prezentaci umění a kultury, ale bude i rezidenčním místem: „Umělci sem budou jezdit tvořit. Bude to prostor pro veřejnost, ale také pro kreativní práci.“

Projekt Cesta valdštejnských architektů Jičín předložil spolu s polskou nadací zámku Gorzanów a oba žadatelé si rozdělí 1,15 milionu eur, z toho na Valdštejnskou lodžii půjde 15,6 milionu korun.

Firma rozdělí práce do dvou let. Vznikne i film či kniha

„Dotace bude vyplacena zpětně po dokončení, až poskytovatel zhodnotí proinvestování prací. Do konce roku 2019 trvaly přípravné práce a restaurátorský průzkum. Celkové náklady za stavební práce jsme vysoutěžili na 21,6 milionu korun bez započtení DPH a nyní již jsou plně v režii stavební společnosti Ritus, která zvítězila ve výběrovém řízení. Letos prostaví polovinu ceny zakázky, v roce 2021 zbytek,“ sdělil tiskový mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Mluvčí připomněl, že projekt Cesta Valdštejnských architektů má i nestavební část: „Jde o vydání informačních a propagačních materiálů, jako jsou film, kniha, pohlednice, noviny či publikace. Do této složky spadá také pořízení audiovizuální techniky do víceúčelového sálu. Hrubý odhad nákladů je jeden milion korun.“

Radnice do lodžie investovala i v minulých letech. Rekonstrukcí prošlo dvouramenné schodiště a terasy s výhledem do lesoparku Libosad, v Čestném dvoře vznikla kavárna a veřejné toalety. Památka i díky tomu ožila kulturními akcemi po celý rok.

„Patří k nim například projekt Netradiční oživování tradic, který se stal jednou z nejnavštěvovanějších aktivit a zahrnuje čarodějnice na konci dubna, slavnost stromů v říjnu nebo prosincovou akci Ať žijí Vánoce! Zdá se, že lidé mají stále větší zájem o akce, které jsou spojené s tradicemi,“ řekl kastelán Vydra.

„Významný je také hudební festival Lodžie Worldfest v září. Kromě kavárny nám výrazně pomohlo zřízení veřejných záchodů. Dnes si už nedovedeme představit, jak jsme bez nich mohli vůbec fungovat. Důležitý byl i vznik zázemí, máme dílnu na výrobu loutek či kulis a lektorskou místnost na workshopy,“ přiblížil využití lodžie Vydra.

Velká oprava lodžie bude stát desítky milionů korun

Na současné opravy by měly navázat další, rozsáhlejší a dražší. Dosavadní opravy se totiž týkají Čestného dvora, tedy hospodářských budov, které jsou za honosnou Valdštejnskou lodžií.

„Velká otázka je, co s lodžií dál? Projekt Cesta valdštejnských architektů je sice velký, ale v porovnání s obrovskou lodžií jde o projektíček. Nyní upínáme energii na Čestný dvůr, protože tam je život celého areálu i páteř naší organizace, ale to, kvůli čemu lidi lodžii znají, zatím spí,“ prohlásil Vydra.

Venkovní plášť lodžie je opraven, interiér však je původní, ale zdevastovaný. „Jednou z možností, jak s tak velkým objektem pracovat, je vyhlášení architektonické soutěže. To je samozřejmě finančně náročné a bude důležité, aby se město rozhodlo,“ řekl kastelán.

„Vizuální podoba mě tolik netrápí, ale zajímalo by mě například, jak by se dal tak velký prostor vytápět. Chybí propojení s horními patry a velkou výzvou je i sklepení, které by se mohlo stát zajímavým prostorem. Na to by mohla dát odpověď právě architektonická soutěž. Pokud by se toto všechno podařilo dokončit, byl by to vrchol našeho snažení,“ podotkl Vydra.

Radnice se zatím soustředí na práce v areálu, avšak s opravami Valdštejnské lodžie počítá.

„O architektonické soutěži se neuvažuje, nyní město pracuje na Cestě Valdštejnských architektů. Pak bude lodžie nepochybně vyžadovat další pozornost a investice, stále mluvíme o desítkách milionů korun, které budou pro rekonstrukce potřeba,“ sdělil Jan Jireš.

Barokní lodžii nechal v 17. století postavit Albrecht z Valdštejna jako svou reprezentační vilu se zahradou. Areál nebyl kvůli vévodově smrti nikdy dokončen. Areál tvoří také Čestný dvůr a park Libosad.

V okolí lodžie jsou potíže se zaparkováním:

13. dubna 2018


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zimu v Krkonoších nepřežily desítky uštvaných srn, lidé pouštějí volně psy

Lesníci v Krkonoších nacházejí v této zimní sezoně nebývalé množství mrtvých srn. Uštvali je nebo přímo strhli volně...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Turisté houfně zaplavili Orlické hory. Parkoviště jim nestačí

Do Orlických hor se v sobotu vypravilo velké množství turistů. Chtějí využít hezkého počasí a dobrých sněhových...

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Les Království prošel skvělou proměnou. Je to pozoruhodné technické dílo

Přehrada v Bílé Třemešné v Podkrkonoší nese pohádkové jméno Les Království zcela oprávněně – se svými zámeckými...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Pivo je lék, tvrdil strážníkovi štamgast popíjející na předzahrádce

Předzahrádku plnou hostů popíjejících pivo ze skla, bez roušek a rozestupů našli ve středu strážníci Městské policie...

Zašlou slávu hradecké sjezdovky má oživit architekt Vávra a syntetický sníh

Po třiceti letech by v Hradci Králové mohla znovu ožít lyžařská sjezdovka Rozárka. O pozemky na kopci Sv. Jana má zájem...

Menšinovou koalici v Hradci podpořili komunisté, opozice je v šoku

Večerní jednání zastupitelů v Hradci Králové mělo být kultivované a věcné. Všechny strany si údajně dojednaly „pakt o...

Deštné v Orlických horách skončilo provoz, vleky jezdily jen devět dní

Středisko Deštné v Orlických horách definitivně ukončilo lyžařskou sezonu, která v podstatě ani nezačala. „V provozu...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...