Ve Dvoře Králové spálili nosorohy za miliony, vatru střežili zakuklenci

  16:11aktualizováno  16:11
Stačilo několik málo minut a „poklad“ za desítky milionů korun se proměnil v popel. Královédvorská zoologická zahrada v neděli krátce před polednem demonstrativně spálila své zásoby rohoviny. Upozornila tak na probíhající genocidu nosorožců v Africe a nelegální obchod s rohy.

Tradiční asijská medicína přisuzuje rohovině zázračné léčivé účinky, Číňané a v poslední době také Vietnamci za ni neváhají utratit celoživotní úspory. Dvorská zoo ale vyslala do celého světa jasný signál, že považuje vybíjení nosorožců za nesmyslné.

Nosorožci v královédvorské zoo

Královédvorská zoo patří k nejvýznamnějším chovatelům nosorožců na světě.

Narodilo se tam 51 jedinců, zahrada se tato majestátní zvířata snaží vracet zpátky do divoké přírody.

V roce 2009 převezla do keňské rezervace Ol Pejeta čtyři severní bílé nosorožce a do Tanzánie tři černé nosorožce.

Příští rok by je měla následovat dvouletá samice Eliška.

V poslední době na sebe zoo upozornila snahou využít samici Nabiré k umělému rozmnožení nosorožců severních. Přestože samice nemůže mít mláďata, protože její dělohu vyplňuje nezhoubný nádor, lékařské vyšetření potvrdilo, že levý vaječník je zdravý.

Nabiré by se tak mohla stát dárkyní buněk, z nichž pak experti v laboratorních podmínkách vytvoří embryo a zárodek může donosit jiná nosorožčí samice.

„Lékařské účinky rohoviny nebyly nikdy prokázané, nemá proto žádnou hodnotu a nemělo by se s ní obchodovat. Jediné, co nelegální obchod vyprovokuje, je smrt nosorožců, strážců a v konečném důsledku také pytláků,“ vysvětlil ředitel dvorské zahrady Přemysl Rabas.

Zoo v neděli dohromady spálila 23 rohů o celkové hmotnosti 53 kilogramů. Kromě dvou kusů, které překupníkům zabavili celníci, všechny pocházejí ze Dvora Králové. Od nosorožců, kteří zde uhynuli, i od jedinců, kteří se stěhovali do jiných zahrad a ošetřovatelé jim rohy z bezpečnostních důvodů uřízli.

Nejstarší kus byl z roku 1984. Nejtěžší exemplář vážil osm kilo, jeho majitelkou byla samice nosorožce severního tuponosého Nájin, jež v současnosti žije v keňské rezervaci Ol Pejeta.

Hranici s půl metrákem rohoviny mimo jiné zažehli světoznámý britský ochranář Tony Fitzjohn nebo modelka Monika Leová, která je tváří kampaně Burn horns! (Spalte rohy!).

Předtím než pozvaní hosté naskládali rohy na vatru, pracovníci zoo každý z nich zvážili a notářka jej zapsala. Celou akci provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Bedny s rohovinou k amfiteátru přivezla dodávka celní správy a sedm zakuklených ozbrojenců vzácnou komoditu po celou dobu nespustilo z očí.

„Tato opatření byla nutná. Než se zboží spálí, má stále svou hodnotu a může někoho zajímat,“ uvedl Karel Mojžíš, první zástupce ředitele Generálního ředitelství cel. Není divu. Podle odborníků se totiž aktuální cena rohoviny na černém trhu pohybuje okolo 65 tisíc dolarů za kilogram.

Signál do celé Evropy

K iniciativě královédvorské zahrady se připojilo několik českých i zahraničních chovatelských institucí a ochranářských organizací. Spálit rohy se rozhodla například zoo v Plzni, Bratislavě, polské Vratislavy či estonském Tallinnu.

Akci podpořila také řada známých osobností, mimo jiné proslulý antropolog Richard Leakey, známá primatoložka Jane Goodallová a legendární ochranář Tony Fitzjohn.

Fotogalerie

Nositel Řádu britského impéria přijel do Dvora Králové speciálně kvůli spálení rohoviny z Tanzánie, kde vede rezervaci nosorožců v národním parku Mkomazi.

„Doufám, že je to dobrý příklad pro evropské země, které stále dovolují dovoz rohoviny z jižní Afriky a prodej loveckých licencí. Zastavení obchodu se zvířaty dá šanci zachovat tento druh do budoucna,“ řekl Fitzjohn. Podle něj by vlády asijských zemí měly využít veškerých svých pravomocí k vytvoření tlaku na spotřebitele rohoviny.

Počet zabitých nosorožců se v posledních letech závratně zvyšuje. Vloni pytláci zastřelili v jižní Africa tisíc zvířat, během letošního roku už zhruba 800. Významnou roli v obchodu s rohovinou hraje také Česká republika, která je tranzitní zemí.

Celníci ve spolupráci s policisty v nedávné době zabavili rohy v hodnotě více než 100 milionů korun. Češi jsou také druhými nejčastějšími žadateli o trofejový lov v Jihoafrické republice.

Autor:

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Řidiče v Chlumci čekají kolony. Opravuje se průtah, pak okrajové ulice

Silnice na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou je rozkopaná kvůli...

V Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku opravují hlavní průtah centrem města. Práce potrvají do konce listopadu....

Vlastníci hrozí Hradci žalobami, stavba domků zamrzla kvůli střelnici

Kvůli střelnici ukryté v lesích se na poli u Malšovic nesmí stavět (18. 8....

V malšovických lesích na okraji Hradce Králové je schovaná střelnice ministerstva obrany. Stát kvůli ní však blokuje...

Škodovka v Kvasinách rozjela výrobu hybridního Superbu iV

Škoda Auto spustila v Kvasinách sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in...

Z výrobní linky Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku sjel první hybridní Superb iV. Automobilka tím zahájila sériovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz