Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Cévní příhody teď léčí i v Náchodě, pacienti už nemusí až do Hradce

  10:48
Ministerstvo zdravotnictví odsouhlasilo zřízení specializovaného pracoviště pro pacienty s cévní mozkovou příhodou v Oblastní nemocnici Náchod. Nemocným z Náchodska a Rychnovska se tak pomoci dostane dřív než dosud.

Zatím náchodská nemocnice chátrá, ale už na podzim začne její rozsáhlá rekonstrukce. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Pacienti z Náchodska, Broumovska a Rychnovska mají větší naději na úspěšnou léčbu cévní mozkové příhody. Téměř dvouleté úsilí Oblastní nemocnice v Náchodě poskytovat takto nemocným lidem akutní péči a následnou rehabilitaci je od dubna skutečností. Pacienty už není nutno převážet do Hradce Králové nebo Trutnova a ztrácet tak drahocenný čas.

Iktové centrum v Náchodě

Na jednotce intenzivní péče neurologického oddělení náchodské nemocnice povolilo ministerstvo zdravotnictví od 1. dubna zřídit takzvané iktové centrum. V něm jsou soustředěny jak péče specialistů, tak přístrojové vybavení k poskytnutí rychlejšího a kvalitnějšího vyšetření a léčby závažného onemocnění. Tak se významně sníží riziko těžkého postižení nebo úmrtí u pacientů s cévní mozkovou příhodou, takzvaným iktem.

Podle ředitele náchodské nemocnice Miroslava Vávry měla záchranná služba už od ledna pacienty s podezřením na mozkovou příhodu vozit jen do iktových center. Jenže převoz pacientů po mrtvici do Hradce či Trutnova by trval příliš dlouho, což by pro ně představovalo zbytečné ohrožení.

Navíc pouze dvě dosud zřízená centra v kraji by ani neměla potřebné kapacity. Náchodská nemocnice přitom poskytuje neurologickou péči pro oblast se 150 tisíci lidmi a předloni tam léčili 517 pacientů s mozkovou příhodou.

Ministerská komise konečně dorazila

Komise ministerstva, která posuzuje podmínky v nemocnicích a schvaluje, kde iktová centra budou, náchodskou nemocnici navštívila před několika dny.

"Po téměř dvouleté komunikaci s ministerstvem jsme dosáhli toho, že si komise prohlédla naše pracoviště, která jsou připravena už z prvního kola, kdy komise nemocnici nenavštívila. Při současném posuzování nemocnice dosáhla 91 bodů ze 100 možných. To je velice dobrý výsledek. Především proto, že budeme moci poskytovat akutní léčbu trombolýzou pacientům s mozkovou příhodou," uvedl Vávra.

Iktová centra vznikají v nemocnicích, které při hodnocení dosáhnou 80 a více bodů. "Náchodské nemocnici však komise vytkla určité dílčí nedostatky a navrhla několik nápravných opatření, jejichž naplnění bude podmínkou pro udržení statusu iktového centra do budoucna," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Před třemi lety nemocnice v Náchodě neuspěla

Když se v roce 2010 v Česku zřizovala první centra pro léčbu cévních mozkových příhod, ministerská komise náchodskou nemocnici nevybrala, dokonce ji ani nenavštívila. Nemocnice prý nesplnila podmínky, neboť v roce 2009 neprovedla minimální požadovaný počet specializovaných zákroků (10 trombolýz za rok).

Chátrající budovy se brzy budou modernizovat

Nemocnice se však bránila, že tamní jednotka intenzivní péče sice zahájila činnost až v červenci, ale přesto za půl roku poskytla léčbu devíti nemocným.

Ministerstvo nakonec v celém kraji zřídilo komplexní cerebrovaskulární centrum v královéhradecké fakultní nemocnici a iktové centrum v nemocnici v Trutnově, kde kvůli tomu také museli zřídit rehabilitační oddělení, které tam dřív chybělo.

Apeloval i královéhradecký hejtman

Do dalšího výběru iktových center ministerstvo přijímalo pouze přihlášky nemocnic z krajů, kde dostupnost péče nebyla optimální. Na ministra zdravotnictví kvůli tomu apeloval i hradecký hejtman Lubomír Franc a doporučil zřízení iktového centra v Náchodě.

"Tamní nemocnice má už vedle personálního a technického vybavení také funkční neurologickou jednotku intenzivní péče, odpovídající pracoviště akutní rehabilitace či návaznost na další pracoviště. Dlouhodobě splňuje všechna ministerstvem požadovaná kritéria," uvedl Franc.

V nemocnici se využívají i odpovídající vyšetřovací metody - počítačový tomograf s možností hodnocení mozkového prokrvení či ultrazvukové přístroje k vyšetřování průtoku mozkových tepen.

Zřízení iktového centra v náchodské oblastní nemocnici podporovala i další odborná pracoviště, například krajská zdravotnická záchranná služba nebo vedení neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

  • Nejčtenější

Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce...

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

Jedno ze tří čápat, která se podařilo zachránit díky přikrmování přímo na hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, zabil...

Mela v Karviné. Emoce, i na Euru šarvátky byly, mávl rukou hradecký kouč

Tvrdý duel plný soubojů uzavřela šarvátka fotbalistů. Rozhodčí Ondřej Cieslar ukončil střetnutí druhého kola první ligy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž využil amnestii a na policii přinesl zdobenou brokovnici z 19. století

Zbraňové amnestie využil vlastník z Rychnovska, který na policii přinesl unikátní kousek. Vrátil brokovnici dvojku -...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Muž využil amnestii a na policii přinesl zdobenou brokovnici z 19. století

Zbraňové amnestie využil vlastník z Rychnovska, který na policii přinesl unikátní kousek. Vrátil brokovnici dvojku -...

Koupit a zbořit. Úpice bojuje s vybydlenými byty, z nichž jsou ruiny

Patrový dům na okraji Úpice na Trutnovsku býval dobrým místem pro život. Podnikání s chudobou to ale změnilo. Z bytů...

Zloděj využil otevřenou ventilačku, z radnice ukradl trezor s 50 tisíci

Policisté z Rychnovska vypátrali zloděje, který vykradl obecní úřad a odnesl si trezor s hotovostí, notebook a razítka....

Hradecká filharmonie zve ve speciálním cyklu koncertů na Dvořáka i Erbena

Zásadní díla klasické hudby v plném obsazení se sólisty i mohutným sborem dříve uváděla hradecké Filharmonie v bílé...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...