Diskuse k článku

V Hradci bourají vilu proti památné Aničce, vznikne skleněná kostka

Dělníci od pátku bourají vilu číslo 731 ve Střelecké ulici v Hradci Králové. Stojí naproti památkově chráněné vile Anička v řadě dalších architektonicky cenných domů. Pojišťovna Generali je chtěla zbourat obě, Aničku ale uchránila petice. Místo domu č. 731 vyroste skleněná kostka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Betula pandula

Jiný pohled

Tak jsem si prošel celou diskusi a asi zůstanu se svým názorem (skoro) osamocen ... Možná by bylo bývalo vhodnější "obětovat " vilu Aničku a bojovat o zachování protějšího méně výrazného domu - ten totiž začíná ucelenou liniovou zástavbu domů a vilek podél okruhu. Anička je naopak takovým divným solitérem v prostoru "nikoho". Ono se dá na celou situaci dívat dvěma způsoby - buď z pohledu okruhu, který je lemován vilkami a najednou bude narušen novou velkou hmotou a nebo z pohledu monumentální Gočárovky, která je naopak nesmyslně těmi menšími domy přerušena.

Jinak je to opravdu přirozený vývoj a mnoho staveb, které teď v Hradci obdivujeme vzniklo právě na místě zbořeného domu, který tam v té době mnohem více zapadal. Je to případ mnoha staveb z počátku 20. století - viz třeba skleněná věž u podchodu, budova České spořitelny u Grandu. A velké zásahy byly i na starém městě - viz třeba veliký (a krásný) dům na Svatojánském náměstí nebo budova Galerie moderního umění.

0/0
23.3.2011 23:11

missak 2.0

Jednoznačný nesouhlas!!!

Z architektonického a urbanistického hlediska a vůbec selskýho rozumu s demolicí nelze souhlasit! Celá řada vil tvoří jeden urbanistický celek a demolicí je asi navždy zničen!!! Jó, bůh světa jsou manyRvRvRv

0/0
23.3.2011 18:27

nnyky

Skleněné monstrum v centru HK

Napsal bych, co si o tom myslím, ale škoda dukátů :-(Rv

0/0
23.3.2011 8:53

kateřina veliká

stromy,historické vily,všechno jde do háje

to centrum bude za chvíli hysterické místo historické,nelíbí se mi toRvRvRv

0/0
23.3.2011 7:02

Ikoptak

Re: stromy,historické vily,všechno jde do háje

Škoda jen, že takhle nepřemýšleli naši předci. nemuseli by se dívat na to jak jim panorama ničí podobné "zrůdnosti" jako Karlštejn, Pražsý hrad, v Hradci například muzeum, Bílá věž a další. Ony i ty hradecké pevnostní hradby měli neco do sebe. A myslím bejt tu dnes tak jejich bouráná by v žádném případě neprošlo, však takvá historická památka. No naštěstí předci z něčeho co bylo staré jen 100 let nebyli tak poprdění. A pokud se týká té bourané vily, takových je v každé vsi několik.

0/0
23.3.2011 9:26

HankaUl

Re: stromy,historické vily,všechno jde do háje

Promiň, ale tobě se tam plánovaná skleněná zrůdnost líbí? MImochodem, ona i ta Anička přetřená na červenobílo je pěknej děs

0/0
23.3.2011 9:33

Ikoptak

Re: stromy,historické vily,všechno jde do háje

No myslím, že každá doba má svůj stavební styl. Nyní je to sklo a beton. A podle té vizualizace to zas nevypadá tak zle. A pokud se to neuchytí nikdo neříká že to za sto let zas nezbouraj nebo nepřestaví na  něco hodnotnějšího. Však i kdejakej hrad a kostel byl v průběhu doby přestavovanej a dostavovanej k nepoznání a ve výsledku jsme z něj paf. Tak proč nenechat investora i v centru které není starší než zmíněných necelých sto let neco z moderní architektury s použitím skla a pod, třeba bude reálnej výsledek lepší než se zdá na vizualizaci. Apropo, o 50 metrů vedle je DON taky příklad moderní architetury své doby (betonová stavba bez oken) obložená keramikou, tak proč ne prosklená stavba v sousedství?

0/0
23.3.2011 9:56

new dawn

Re: stromy,historické vily,všechno jde do háje

No právě -kdyby se dřív všechny staré věci bouraly, neměli  bychom dnes žádné památky. Kdyby se staré stromy kácely, nebyly by památeční staleté stromy... Zbořit víc než sto let starou stavbu ( zapadající do pásu vil, se kterým Gočár počítal) kvůli něčemu, co se za pár let zas změní nebo zlikviduje, mi připadá jako zhůvěřilost.  Pořád se Gočárem ohánějí, ale jen, když se jim to hodí... A ještě jedno je mi divné - když jsem viděla první návrhy, tak nový objekt Generali korespondoval stylem stavby s oběma protějšími rohy - ještě se chválili, že to je proto, aby "zapadl" vzhledově do stávající zástavby. A teď  tam najednou architekti (co jsou zač? podle "citu" pro místo určitě ne z Hradce!!)  vymrsknou ocel a sklo !!!  8-o

ps- mýlíte se ve stáří těch staveb - ty vily jsou už na fotkách z r.1909 - a teď je 2011...

0/0
23.3.2011 12:53

Betula pandula

Re: stromy,historické vily,všechno jde do háje

A víte, že třeba na soutěžním návrhu na regulaci pravostranné labské kotliny z roku 1925 naopak Gočár s těmito domy nepočítá? Jak místo Aničky, tam místo protějšího domu tam má zakreslené bloky domů, které navazují na celkové řešení Gočárovy (tehdy Jungmannovy třídy). Ono to má svoji logiku a možná by to nepřišlo nikomu ani divné, kdyby se to v té podobě realizovalo. Jak zde již bylo uvedeno - sousední DON tam také v době svého vzniku musel působit, jako kdyby přiletěl z Marsu - no a dneska už ho všichni vnímáme, že je tam "od nepaměti". Možná to vypadá na první pohled divoce, ale pokud to bude kvalitně navrženo i postaveno z kvalitních materiálů, tak tam ta symbióza s okolím nakonec klidně vznikne. Vždyť ani na západě není žádnou výjimkou, že třeba i v samotném historickém centru najednou stojí moderní budova ze skla a oceli - a nikterak neruší - jen to chce opravdu kvalitu a to se z malé vizualizace nepozná.

0/0
23.3.2011 23:21

jajuszka

Tak si říkám...

...chudák Anička! :-(

0/0
23.3.2011 6:41

John Blackest

:( hrůza...

Nevidím jediný důvod proč Generali nemohla plně využívat stávající budovu a musí ji zbourat. Vila byla renovovaná a rozhodně zapadala do Gočárova plánu - řada vil podél okruhu - Střelecké....;-O;-O;-O

0/0
22.3.2011 21:47

zelwicka

...

No nazdar... Kdy se začne bourat na Velkém náměstí...?

0/0
22.3.2011 20:36

tbwstf

Re: ...

Trpělivost, zelwicko, trpělivost... Nejdřív vily, pak se teprva půjde směrem k historickému centru :-)

0/0
23.3.2011 1:48

Najdete na iDNES.cz