Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

V autoprůmyslu cítí nejistotu všichni, říká šéf hradeckého úřadu práce

  9:28
Ač nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji mírně stoupla, opatření kvůli koronaviru se zatím na evidenci uchazečů o práci neprojevila. Podle ředitele krajské pobočky úřadu práce Martina Horáka je na hodnocení dopadů brzy. Pracovní úřady se nyní vyrovnávají spíše s odbavením žadatelů o dávky a s chybějícími pracovníky.

Ředitel krajského Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák (5. 10. 2012) | foto: Martin Horký, MAFA

„Minimálně dvanáct až patnáct procent našich zaměstnanců je buď v pracovní neschopnosti, nebo v karanténě a nemůže vykonávat běžnou činnost. Je začátek listopadu a první tři pracovní dny nám ukážou, jak intenzivní bude případný nárůst nezaměstnanosti a uchazečů,“ říká Martin Horák.

Pocítili jste změny oproti stavu před vyhlášením omezení?
Co se týká živnostníků, zatím se to v evidenci neprojevilo. O náznacích důsledků opatření můžeme mluvit u větších firem, se kterými se snažíme být v kontaktu, ale ani od nich zatím nic zásadního hlášeno není. Koneckonců jsme jedním z krajů, ve kterém od jara až dosud nebylo žádné větší propouštění.

Podniky v regionu tedy i s odstupem jaro ustály bez větších problémů?
V podstatě ano. Nějací zaměstnanci do naší evidence přišli, ale šlo spíše o jednotlivce. Větší firmy, zejména ty průmyslové, se zatím drží. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Firmám citelně chybějí lidé, kteří museli v souvislosti s koronavirem zůstat doma. Týká se to také úřadů práce v kraji a vaší činnosti?
Nyní především čekáme, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace obecně a pochopitelně u našich zaměstnanců. I úřady práce byly zasaženy. Snažíme se, aby lidé pracovali co nejvíce z domova, v našich podmínkách to však není jednoduché. Většina agendy vyžaduje fyzickou přítomnost na pracovišti a práci s klienty. Zatím jsme to však zvládli a věřím, že díky opatřením to zvládneme i nadále.

Lyžařská sezona většinou naplno začíná až před vánočními svátky. Máte už nyní nějaké signály, jak by se mohla situace dotknout například sezonních pracovníků na horách?
V tuto chvíli to nedokážu odhadnout. Do Vánoc je relativně dlouhá doba, může se stát ještě hodně věcí. Pokud by opatření trvala až do zimní sezony, nepochybně se to v turistickém ruchu projeví. Jednak tím, že zaměstnavatelé nebudou pracovníky na sezonní práce přijímat, ale dokážu si představit, že by to mohlo mít i dlouhodobější dopady na propouštění zaměstnanců, kteří na horách ve službách pracují stabilně.

Jak se vám jeví ekonomický vývoj v zemi na pozadí nouzových opatření?
Ekonomika s tím samozřejmě úzce souvisí. Avšak zatímco nouzová opatření jsou záležitostí aktuálních týdnů a měsíců, což se projevuje zejména ve službách, u průmyslu je dopad mnohem dlouhodobější. Některé dopady se zatím neprojevily, avšak později se potáhnou delší dobu. Očekávám, že v příštím roce větší zpomalení nastane.

Kam by mohl směřovat automobilový průmysl, který je v kraji silný?
To není jen otázka České republiky, ale především našich sousedů, tedy západní Evropy, případně dalších trhů, kam automobilky exportují. Vlivů je tam celá řada. Radikálně se změnil ekonomický cyklus, další věcí jsou dopady opatření, změna nálady zákazníků a ochota nakupovat automobily. Na druhou stranu mohou vlády reagovat pobídkami. Vstupuje do toho i proces zelenání dopravy, to znamená snaha vytlačovat ekologicky náročnější a problematičtější typy vozidel. Přístup je k tomu v různých zemích různě intenzivní. Třeba v Německu je tlak na přechod k elektromobilitě a dalším relativně šetrným ekologickým druhům vozidel obrovský. Je otázka, jakým způsobem se to projeví v těch našich závodech. Už proto, že automobilky jsou dceřinými firmami zahraničních společností. Jejich rozhodnutí budou zásadní bez ohledu na to, jaká bude situace v České republice.

To zní jako další neznámá.
Vývoj sledujeme, ale je to tak složitý mix možností, do kterého zasahují i politická rozhodnutí a strategická rozhodnutí koncernů. Je těžké něco předvídat. Myslím si, že tuto nejistotu sdílejí všichni.

U autoprůmyslu pochybuji, že s výjimkou ekologických typů někdo má plány na více než maximálně několik měsíců dopředu.

Jak to v těchto dnech vypadá kupříkladu s uchazeči o dávky sociální podpory?
Je to trochu složitější než na jaře. Pro nás je vždy nejzásadnější státní sociální podpora v prvním měsíci kalendářního čtvrtletí, aktuálně se to tedy týká října. Na jaře byla ještě včas přijata novela zákona o státní sociální podpoře, takže se lidé dopředu dozvěděli, že nemusí chodit na úřady práce a že jim bude automaticky přepočítána či překlopena dávka z předchozího čtvrtletí. Teď ministerstvo dlouho váhalo, než to předložilo vládě. Je to záležitost tohoto týdne, takže minimálně v prvních čtrnácti dnech v měsíci lidé žádající o dávky na úřady práce chodili. Zatím jim říkáme, že se předpokládá, že to schváleno bude a není důvod, aby čekali fronty. Ne každý to však respektuje.

Bude v tomto smyslu něco jinak než na jaře?
Máme nové nastavení týkající se výhodnosti dávky. Je to koncipováno tak, že jakmile nabude novela účinnosti, automaticky se všechny dávky překlopí do dalšího období bez ohledu na to, zda je to pro člověka výhodné, či nevýhodné. Na jaře lidé měli na vybranou. Pokud doložili nárok na dávku, prodloužila se jim v případě, že to pro ně bylo výhodnější než překlopení z předchozího období. Doufám, že legislativní proces doběhne a příští týden už tolik klientů chodit nebude.

Takže radíte klientům, aby počkali na definitivní schválení novely?
Pokoušeli jsme se maximum lidí oslovit a kontaktovat, upozornit je na tuto možnost. Pokud na tom trvají, mohou žádost i podklady samozřejmě dodávat. Pokud je to možné, doporučujeme, aby vyčkali. I když se nám fronty tvořily, což bylo i proto, že jsme klienty pouštěli dovnitř po malých skupinách, určitě jich bylo méně než předtím, než jsme je o situaci informovali.

Jak to je s dávkami v hmotné nouzi?
Tam takový problém nebyl. Když to bylo možné, domlouvali jsme se s klienty telefonicky a přepočítávala se dávka z minulého měsíce bez toho, aby bylo nutné něco dokládat. Přesto někteří usilovali přijít na úřad práce, často i s rodinou, takže nám situaci trochu komplikovali například kvůli prostorovým podmínkám. Nyní je už situace klidná.

Můžete shrnout, kdy a jakým způsobem se na vás mohou lidé obracet?
Klienti k nám mohou přijít v pondělí a ve středu, v ostatních dnech se mohou objednat. Ve čtvrtky a pátky co nejvíce omezujeme počet těchto objednaných klientů a opravdu jedeme v minimalistickém režimu. Snažíme se také doporučovat, aby klienti používali elektronickou formu. Přijali jsme opatření, které umožňuje krizový zákon, například možnost posílat dokumenty bez elektronického podpisu. Stále to však využívá menší procento klientů, než by bylo žádoucí. Předpokládám, že lidé budou ještě více zůstávat doma a ve snaze po izolaci bude práce ještě více omezována.

  • Nejčtenější

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

Auto v Hořicích srazilo ženu, která přecházela mimo přechod. Na místě zemřela

Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku vyrazily v sobotu odpoledne do Hořic na Jičínsku....

Dlouholetý starosta Trutnova rezignuje, stal se šéfem sněmovního výboru

Poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) rezignuje po více než 23 letech v čele města. V nově zvolené...

Teatrálně upadl, trest však nedostane. Ševcovi uvízla brusle v rýze ledu

Okolo Martina Ševce nikdo nestál, přesto se kapitán Mladé Boleslavi vrhl do teatrálně vypadající šipky a hodil sebou o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžování v Krkonoších citelně podraží, výhodnější budou skipasy online

Loňská zrušená sezona, investice, vyšponované ceny energií a dalších vstupních nákladů. To jsou důvody, proč letos...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Testování v Královéhradeckém kraji zrychlíme, přislíbil hejtman

Královéhradecký kraj navýšil kapacity svých laboratoří, aby zrychlil vyhodnocování PCR testů na koronavirus. Další chce...

Dlouholetý starosta Trutnova rezignuje, stal se šéfem sněmovního výboru

Poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) rezignuje po více než 23 letech v čele města. V nově zvolené...

Hradec bude pronajímat dům U Špuláků, z jehož balkonu mluvil Havel

Dům U Špuláků na Velkém náměstí lze bez nadsázky považovat za jeden z největších klenotů v majetku Hradce Králové....

Vyslechneme, nesoudíme. Mobilní klub Garáž vyjíždí za dětmi v potížích

Když prší, mají si kde napsat úkoly, hrát deskovou hru. Když potřebují pomoci s něčím vážným v soukromí, nabídne jim...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...