Krkonoše se připravují na léto, na sjezdovce rolba pomohla autu v nouzi

  19:10aktualizováno  19:10
Den po skončení zimní sezony se pracovníci krkonošských skiareálů pustili do velkého úklidu sjezdovek. V Peci pod Sněžkou od rána vyhrnují cesty vedoucí přes sjezdovky, na které se po několika měsících vrátí auta, a odklízejí z tratí ochranné prvky. Lyžuje se už jen ve Špindlerově Mlýně a v Harrachově.

Velký jarní úklid každé sjezdovky zabere pracovníkům skiareálu celý den. Jen na Javoru je v sezoně stovka bezpečnostních matrací, v celé Peci zhruba třikrát tolik. Každá váží 70 kilogramů, ze svahů je svážejí na skútrech. 

„Čistíme je vapkou, necháme oschnout a skladujeme je na několika místech,“ říká Michal Kopecký, ředitel areálu v Peci, který je součástí SkiResortu Černá hora - Pec.

Vlekaři také rolují stovky metrů ochranných sítí a uklízejí je do skladů. Zatímco lehce poškozené sítě se dají ještě spravit nebo zkrátit, certifikované matrace, nejčastěji poškozené od roleb, vlekaři nahradí novými.

Sklidit bezpečnostní prvky z jedné sjezdovky podle Kopeckého zabere celý den. Nejvíc práce mají na Hnědém vrchu, což je s 1 500 metry nejdelší sjezdovka ve východokrkonošském areálu.

Rolba dopoledne také vyhrnovala zhruba 400 metrů dlouhou panelovou cestu ve spodní části Javoru, která vede k Vébrovým a Javořím boudám. Na svahu je stále metrová vrstva sněhu. Stejným způsobem se vyčistí i další komunikace protínající zdejší sjezdovky. 

„Podle smlouvy musíme do týdne od ukončení zimního provozu všechny cesty vyhrnout, aby se lidé dostali autem k boudám nahoře,“ poznamenává ředitel areálu.

Fotogalerie

Dnes dopoledne rolba pomohla vyřešit kuriózní situaci u sjezdovky Vysoký svah. Z ještě nevyhrnuté cesty pomohla vytáhnout řidiče, který s osobním vozem zapadl, když se snažil jet do kopce v místech, kde v zimě projede běžně jen rolba nebo skútr.

Až odtaje všechen sníh, vlekaři se pustí do úklidu sjezdovek. Každý rok při něm sesbírají stovky předmětů, zejména plastových odpadků, které teď nejsou pod sněhovou pokrývkou vidět.

„Zrovna dneska jsme našli snowboard i s botami. Jinak sbíráme hlavně plastové lahve, které lyžaři odhodí. Nejvíc jich je pod lanovkami. Cennější věci najdeme spíš výjimečně,“ prozrazuje Kopecký.

O víkendu se ještě rozjede lanovka na Hromovce

Jakmile z cest zmizí sníh, začnou pracovníci střediska také dělat povinné revize hydrantů na sjezdovkách, v Peci pod Sněžkou jich je okolo stovky.

Lanovky na Hnědý vrch a Portášky v sousední Velké Úpě už technici chystají na zahájení letního provozu, promazávají kladky a upravují prostor nástupiště. 

„V zimě se nastupuje na rozjezdovém pásu, aby lyžař chytil rychlost, v létě turisté nastupují z koberce, který se dá na dřevěný rošt,“ vysvětluje ředitel. Posezonní úklid a servis má v Peci a Velké Úpě na starosti třicet zaměstnanců.

Zimní sezona v Krkonoších odpočítává poslední dny (o hodnocení zimy na horách čtěte v článku Sezona vlekařům přála).

Stále se ještě lyžuje na Čertově hoře v Harrachově a ve Špindlerově Mlýně. Sjezdovky ve Svatém Petru zůstanou v provozu až do neděle. O víkendu se ještě rozjede lanovka na Hromovce. „Sněhové podmínky jsou ve Špindlu stále vynikající, proto jsme se rozhodli ukončit letošní sezonu až v polovině dubna,“ uvedl ředitel skiareálu René Hroneš.

Černohorský Express bude denně jezdit od 11. května

První dubnový víkend kromě Pece a Černé hory definitivně uzavřely zimní sezonu také Říčky v Orlických horách. Po krátké přestávce zahájí lanové dráhy letní provoz.

Kabinovka z Janských Lázní na Černou horu se znovu rozjede o nadcházejícím víkendu, potom bude v provozu o velikonočních svátcích stejně jako lanová dráha na Hnědý vrch v Peci a Portášky ve Velké Úpě.

Černohorský Express bude denně jezdit od 11. května, ostatní letní lanovky SkiResortu přejdou na pravidelný režim v červnu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Na Náchodsku skončilo auto na střeše. Zraněný muž tvrdil, že neřídil

U obce Slavoňov – Blažkov skončilo auto na střeše (19. dubna 2019).

V pátek brzo ráno vyjížděly složky integrovaného záchranného systému na Náchodsku k autu převrácenému na střechu. Na...

OBRAZEM: Od rozpukaného bahna k vodě. Rozkoš je po zimě zase plná

Přehrada Rozkoš na Náchodsku má konečně zase vodu díky vydatné zimě. U hlavní...

Vodní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku už je napuštěná na víc než 90 procent svého zásobního prostoru. Vloni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz