Náchod promění náměstí. Zmizí parkování nadivoko, kašnu posunou

  9:35aktualizováno  9:35
Masarykovo náměstí v Náchodě už nebude jen velkým parkovištěm, ale chce lákat i k odpočinku. Radnice ho do příštího roku postupně za více než osm milionů korun promění.

Za radnicí bývalo židovské město. Po průzkumu tam vznikne parkoviště i místo pro kulturu nebo trhy. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

U kostela sv. Vavřince vznikne klidné zákoutí s historickou kašnou a v budoucnu i s lavičkou Josefa Škvoreckého. Mění se i parkování, chůze na podpatcích bude pro ženy pohodlnější.

Fotogalerie

"Budeme pokračovat v úpravách chodníků, u obchodu Stival se ještě čeká, až majitel domů dokončí fasádu. Na chodníku před radnicí bychom rádi viděli vyskládaný městský znak," řekl místostarosta Tomáš Šubert.

Celková částka za úpravy náměstí přesáhne 8,5 milionu korun. Přestavba náměstí začala už loni, když město pořídilo nové osvětlení a plochu nechalo zčásti předláždit.

Chodníky rozšířili, aut bude méně

Už letos v horní části pod hotelem Beránek se přeznačila parkovací stání. Od poloviny června se opravovaly chodníky před poštou a radnicí až k pěší zóně a také k Tyršově ulici, město je dalo o půl až jeden metr rozšířit.

"Sem necháme vložit široké pásy z velkoformátových kamenných desek pro lepší chůzi na vyšších podpatcích," dodal místostarosta. Tyto desky se do budoucna možná rozšíří na všechny chodníky na náměstí.

Mění se také parkování. Doposud na náměstí stávala auta nadivoko i mimo značení, vešlo se jich tam až 230. Nově tam budou smět parkovat dva autobusy a pouze 161 aut.

Posune se také jízdní dráha pro auta. Řidiči budou jezdit dál od renesančního kostela, který kvůli otřesům už dlouho trpí a praská.

O kašnu se teď starají restaurátoři

Kolem celého kostela díky tomu nově vznikne klidová plocha a odpočinkové zákoutí se stromy, lavičkami a kašnou.

Kvůli tomu už padly vzrostlé stromy okolo kašny a památka se stěhuje o 2,5 metru dál. Restaurátoři ji rozebrali a převezli ji do technických služeb, kde ji opravují. Přesun kašny i s opravami inženýrských sítí vyjde skoro na 1,9 milionu korun.

Nyní plochu pod kašnou zkoumají archeologové. "Našli jsme starší kamenné základy a dole také dřevěný rošt," uvedl archeolog Regionálního muzea v Náchodě Jan Tůma.

"Současná kašna pochází podle historických zpráv z první poloviny 19. století. Předtím tam stávala starší dřevěná kašna z doby kolem roku 1839," dodal archeolog.

Až kašnu umístí blíž ke kostelu, radnice ji plánuje osvítit LED diodami. Na celé náměstí přibudou nové lavičky, stojany na kola i odpadkové koše.

Lidé se budou moci osvěžit vodou z pítka a u kašny zřejmě už v příštím roce zakotví lavička rodáka a slavného spisovatele Josefa Škvoreckého.

Za radnicí přibyde parkoviště i místo pro trhy

Kromě toho město nechává upravit proluku za novorenesanční radnicí u Krámské ulice. Dříve tam bývala vietnamská tržnice a po jejím zbourání tam parkovala auta.

Na upravené ploše by nově mělo vzniknout kolem 48 parkovacích míst a také odpočinkové zákoutí s vodotryskem. Za radnicí se budou moci pořádat třeba farmářské trhy. Úpravy u Krámské ulice přijdou na 6,8 milionu korun.

V zadním traktu radniční budovy vznikne přes prázdniny výtah, který zpřístupní všechna patra budovy i pro lidi, kteří se pohybují s obtížemi.

Přibyla parkoviště v poblíž náměstí i u soudu

Ve městě od začátku roku přibyla parkovací místa i v okolí centra. Od května mohou řidiči využívat placené parkoviště se 180 místy v areálu bývalé Tepny. Plochu městu půjčila společnost Protivítr-Invest zdarma na tři roky.

Od konce července jsou v předčasném užívání parkoviště v okolí okresního soudu, kde sídlí část městského úřadu. Nových 43 míst vzniklo za 1,1 milionu korun v ulicích Dvořákova, Janáčkova, Raisova a Palachova.

Vejde se tam také jeden autobus pro vězeňskou službu. Město tam navíc upravilo chodníky a nevyhovující bezbariérové prvky. Řidiči si však v okolí soudu musí dát pozor na změněné dopravní značky.

"Ulice Janáčkova je obousměrná až po výjezd na Pražskou ulici, v ulici Palachova je obousměrný provoz v celé délce a ulice Dvořákova je z křižovatky s ulicí Palachovou jednosměrná na výjezd do Pražské ulice," říká mluvčí radnice Nina Adlof.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Autobus na Náchodsku vrazil do stromu a je v příkopu, pět lidí se zranilo

Nehoda autobusu u Černčic na Náchodsku (17.1.2019).

U Černčic na Náchodsku ráno narazil autobus do stromu a skončil v příkopu. Jelo v něm 19 cestujících a řidič. Pět lidí...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Vůz po smyku dopadl na koleje. Řidička unikla těsně před nárazem vlaku

U Jaroměře auto vyjelo ze silnice a skončilo na železniční trati, kde do něj...

Štěstí v neštěstí měla řidička, která odpoledne havarovala u Jaroměře. Po smyku její vůz vyletěl ze silnice až na...

Najdete na iDNES.cz