Úpice bude mít vlastní městskou policii, podle opozice je to zbytečné

  9:34aktualizováno  9:34
Město Úpice na Trutnovsku zřídí městskou policii. Ročně to bude stát 2,5 milionu korun. Strážníci mají posílit bezpečnost, ve městě totiž žije početná komunita sociálně nepřizpůsobivých lidí. Opoziční zastupitelé však zřízení sboru nepodpořili, podle nich se situace ve městě zlepšila.

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se možná bude bourat (19. 2. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dlouhé roky se zastupitelé Úpice nedokázali shodnout, jestli založit a provozovat vlastní městskou policii. Po poslední schůzi je jasné, že ji více než pětitisícové město bude od listopadu mít. Pětici policistů doplní asistenti prevence kriminality.

Hlavním důvodem je posílení bezpečnosti, která je dlouho hlavním úpickým problémem. Podle opozice je to zbytečné a bezpečnost už není zdaleka takovým strašákem jako v minulosti.

Dosud v Úpici kromě státní policie působí na základě veřejnoprávní smlouvy strážníci z nedalekého Trutnova. Už dříve zastupitelé v rozpočtu pro letošní rok schválili 2,5 milionu korun na zřízení městské policie. Na posledním zasedání pro její založení zvedlo ruku osm politiků ze třináctičlenného zastupitelstva.

„Je to další krok k tomu udělat Úpici bezpečnější. Potřebujeme, aby strážníci byli vidět v ulicích a aby hlídali dodržování městských vyhlášek. Trutnovská městská policie v Úpici slouží 13 hodin týdně, stojí nás 600 tisíc korun ročně a peníze vybrané na pokutách patří městu Trutnov,“ vysvětlil starosta Petr Hron (nestraník, Žít v Úpici).

Fotogalerie

Městská policie bude v Úpici působit od začátku listopadu. Do té doby radnice musí vypsat výběrové řízení na strážníky, vypovědět veřejnoprávní smlouvu s Trutnovem a také provést stavební úpravy v budoucí služebně. Vznikne vedle městského úřadu v prostorách, kde donedávna sídlila soukromá televize.

Podle starosty bude policii tvořit velitel a čtyři strážníci, město chce ve spolupráci s úřadem práce také angažovat tři až pět asistentů prevence kriminality. Další pracovníci by se měli starat o dohled nad kamerovým systémem. Při tomto personálním složení se roční rozpočet na policii bude pohybovat kolem 2,5 milionu korun.

„Počítáme také s pořízením služebního automobilu, ale naší prioritou je, aby strážníci v ulicích především chodili a byli vidět,“ zdůrazňuje Petr Hron.

Bude potíž sehnat kvalitní strážníky, zní z opozice

Opozice v úpickém zastupitelstvu městskou policii podle očekávání nepodpořila, tři zastupitelé byli proti, dva se hlasování zdrželi.

„Přijde mi, že policii zakládáme jen pro ten pocit, aby tady byla. Myslím si, že je to zbytečné. Navíc bude velký problém sehnat kvalitní strážníky, kteří v Úpici budou ochotní pracovat za tabulkovou mzdu,“ řekl Martin Dytrych (nestraník, ODS).

„Souhlasím s tím, že najít dobré strážníky nebude jednoduché. To ale přece není důvod, abychom městskou policii neměli,“ reagoval starosta.

Bývalý místostarosta Karel Šklíba z ČSSD navrhl zřízení policie o rok odložit: „Bezpečnost už není v Úpici tak velkým problémem jako v minulosti. Máme kamerový systém, vyhlásili jsme sociálně vyloučenou lokalitu. Doporučil bych její založení o rok odložit, abychom viděli, jestli opatření, která jsme přijali, skutečně fungují.“

Meziročně mírně poklesla kriminalita ve městě

Za pravdu mu částečně dává statistika kriminality z posledních měsíců. Meziročně ve městě došlo k mírnému poklesu trestných činů. Vloni jich policisté zadokumentovali 207, což je o třicet méně než v roce 2017. Tři čtvrtiny z nich se strážníkům podařilo objasnit.

Kriminalita dosáhla vrcholu v roce 2013, kdy policie evidovala 323 trestných činů. Poměrně výrazně v poslední době klesá počet přestupků. Ještě před šesti lety jich strážníci řešili více než sedm stovek, v loňském roce však o téměř dvě stovky méně.

„Městská policie je důležitá, aby se Úpice opět nezačala potápět do problémů, které tu byly. Kromě posílení bezpečnosti si od toho slibujeme, že se strážníci budou starat o dodržování vyhlášek a nařízení. Máme problémy s parkováním, nepořádkem u popelnic, toto vše by městská policie měla řešit,“ vysvětlil místostarosta Miloš Holman (nestraník, STAN).

Lidé volají po větší bezpečnosti už roky v petici i dotaznících

Bezpečnost v minulosti označili obyvatelé Úpice ve veřejných anketách za hlavní problém. V roce 2016 se podle dotazníkového šetření, které radnice provedla, kvůli sociálně nepřizpůsobivým necítily ve městě bezpečně tři čtvrtiny obyvatel. Dva roky předtím stovky lidí sepsaly petici, v níž po radnici požadovaly zvýšení bezpečnosti v ulicích.

V loňském roce udělala Úpice důležitý krok v boji proti obchodu s chudobou tím, že vyhlásila na celém území města sociálně vyloučenou lokalitu. O dávky na bydlení tak už nemohou žádat lidé, kteří se do ní nově přistěhují. Platí to i pro nájemníky, kteří se chtějí přestěhovat v rámci města.

Radnice také začala v insolvenčním řízení skupovat vybydlené domy, získala tak v nechvalně proslulé Regnerově ulici, kde je největší koncentrace sociálně nepřizpůsobivých, dvě bytovky. Plánuje jejich demolici.

Po nájemnících zbyl v bytech ukrutný nepořádek, dům už koupil soukromník:

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Farmář neuspěl. Povodí může chystat stavbu suchého poldru v Mělčanech

Výpusť poldru bude průchodná pro migraci ryb.

Suchý poldr v Mělčanech na Rychnovsku získal konečně potvrzené územní rozhodnutí. Od ničivé povodně uplynulo téměř 21...

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz